Hem cevaplar hem sıralama değiştirilmiş!

Hem cevaplar hem sıralama değiştirilmiş!
Hem cevaplar hem sıralama değiştirilmiş!
Radikal'in gündeme getirdiği iki yıl önceki KPSS sınavında şaibe olduğuna dair habere doğrulama geldi. Bilirkişinin raporuna göre, puanlar, yerleşim yeri, hatta doğru yanlış sayısı bile değiştirildi

İki yıl önce 10-11 Temmuz tarihlerinde yapılan KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nda kopya çekildiği iddia edilmişti. Daha sonra da Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde hem ÖSYM'de hem de soruların basıldığı METEKSAN'da arıştırmalar yapılmıştı. Araştırma kapsamında ÖSYM içinde bulunan 'Test Araştırma Merkezi'nde 53 bilgisayar incelendi. Ayrıca savcılık tarafından bilirkişi atanarak ÖSYM Bilgi Sistemi'nin incelenmesi istendi.  Bilirkişilerin ÖSYM Bilgi Sistemi üzerinde yaptığı araştırma sonucunda ise çok çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Bu sonuçlar ise Taraf gazetesinde yayınlandı.

Sonuçlar şöyle:

1) Bazı adayların yerleştirme aşamasında yerleri değiştirildi.

2) Bazı adayların ise puanlarında değişiklik yapıldı.

3) Testlerdeki doğru yanlış sayılarında değişiklik yapıldı.


SON 6 YIL MERCEK ALTINDA


Savcılık tarafından yapılan incelemelerde, soruşturmanın derinleştirilmesine karar verildi ve 1 Ocak 2005 tarihinden başlanarak bütün evraklar incelendi. Böymece ÖSYM tarafından yapılan son 6 yıldaki bütün sınavlar soruşturma kapsamına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili Şadan Sakınan tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, "Rüşvet, sahtecilik ve bilişim sistemlerine girmek suriteyle verilerin ele geçirilmesi" suçunun işlendiği kanatine varıldı. Bu kapsamda da ÖSYM'den son 5 yıl içinde yapılan görevlendirilmelerin listesi de istendi.


RADİKAL MANŞETİNE TAŞIMIŞTI


Radikal 2010'da yapılan sonavın ardından konuyu manşetine taşımıştı. Haberde 800 bin adayın katıldığı KPSS'nin sonuçlarına göre 500’ün üzerinde katılımcının eğitim bilimleri sınavında 120’de 120 net çıkarması gündeme getirilmişti. (radikal.com.tr, Taraf)


  http://www.radikal.com.tr/111102611110269

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gevis Getirmeye Devam - user1107643

  AKP sofraniza fazladan bir ekmek daha koyup sizin de cocugunuzun da gelecegini böyle calarken siz gevis getirmeye devam edin bakalim.

  daha ne kadar? - demekistediğim

  ÖSYM'nin düzenlediği sınavlarda kopya işinin içeriden bir şekilde desteklenmediği sürece istisnalar hariç kolay olamayacağını savunuyorum. Daha hakimlik gibi nice sınavlarda "bazı" kesimlerin nasıl başarılı olduğu ortadayken, kopyanın "çekilmediği" "verildiği" biliniyorken biz sıradan vatandaşların sınavlara sözde güvenlik adı altında anahtarsız, bozuk parasız, çantasız vs. alınmak zorunda bırakılmasına ses çıkaramıyorsak, bunu da geçtim toplanan onca paralarla sınav girişlerinde adam akıllı bir teslimat sistemi kurulamamasına ses çıkaramıyorsak bunlar bize müstehak! O zaman sınav kalemi, silgi derken yarın "bazı"ları para kazansın diye başka şeyler de yasaklanır, sağolsun ösym bize ücretsiz verir, yeni ihaleler açılır...

  atananlar emekli olur - seho

  müfettişler tespit edip, dava sonuclanıncaya kadar atananlar emekli olur, "minareyi çalan kılıfını hazırlar" diye yol göstermiş yaa ataları, mevzu minareyi çaldırmamakta...

  Bozuk düzen - kızılcan

  Bozuk düzende sağlam çark olmaz.

  Yeni bir şey mi - oyunbitti

  Bu ülkede kamunun düzenlediği sınavlarda yıllardır torpille alım yapılıyor. Bunu ispatlasanız da, tüm ispatlarla birlikte dava da açsanız sonuç değişmez. Kimi kime şikayet edeceksiniz? 2003 ve 2004 yıllarında gelir uzmanlığı ve vergi denetmenliği ortak sınavında 90 puan alanı gelir uzmanı, 70 puan alanı vergi Denetmeni yaptılar. Sonradan öğrendik ki gelir uzmanlığı meğerse memurlukmuş, vergi denetmenlerini ise şimdi vergi müfettişimyaptılar. Her türlü ispatı olmasına rağmen sonuç elde edemiyoruz. Bağırıyoruz, çağırıyoruz, dava açıyoruz sesimizi duyan olmuyor. Gazetecilerin bile umrunda değil. Bu ülkede yalnız olmak gerçekten çok zor!!!

  maviokyanus44'e cevaben!! - asu555@kahkaha.com

  cemaat hak yemez hakkın yolunda ilerlemek için her yol mubah onlar için! ama asıl müslüman olanlar bu kapsama girmiyor zira bunlar sonradan olma iktidar müslümanları!

  Birileri olaya dava gözüyle bakarsa herşeyi yaparlar. - celalao

  Birileri için dava olarak gözüken bir durum var türkiyede. Bu davaları için Yargıda ,polisde ,devletin belli kademelerinde ,askeriyede adamlarını yerleştirmeye çalışıyorlar belli mevkilere gelmeye çalışıyorlar. Olaya dava gözüyle bakan birileri varsa inanın herşeyi yaparlar. Dava için herşey mubahtır çünkü.