İmam hatiplerin yeniden doğuşu

İmam hatiplerin yeniden doğuşu
İmam hatiplerin yeniden doğuşu

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın okulların açıldığı ilk gün verdiği “İmam hatiplerle hasret bitti” açıklamasıyla, bu okullar yeniden gündeme geldi. Siyasi değişimlerle birlikte dalgalanan imam hatip okulları ilk olarak 1924’te kuruldu. Ancak 1930’da yeterli sayıda öğrenci olmadığı gerekçesiyle kapatıldı.

Her iktidardan farklı yasa
Adnan Menderes başkanlığındaki Demokrat Parti iktidarıyla 1951’de imam hatipler tekrar açıldı. Yedi ilde birer okul olarak açılan imam hatip okulları 4+3 yıllık eğitim kurumu haline getirildi. 1960 ihtilali sonrasında sayılarında değişiklik olmadı. Daha sonra Sülayman Demirel liderliğindeki Adalet Partisi’nin iktidara gelmesiyle artış oldu ve yurt genelindeki imam hatip okullarının sayısı 71’e ulaştı. İktidarın değişmesiyle beraber mezunların iş bulma imkanı kısıtlandı ve imam hatip okulları açma koşulları zorlaştırıldı. 1972 yılında ise dini dersler müfredattan çıkarılarak eğitim 4+3’ten, 3 yıla indirildi. Ekim 1972’de yayımlanan kararnamede, “Her türlü ortaöğretim kurumuna lise adı verilecektir” ifadesiyle imam hatip okulları liseye dönüştürüldü. 1974’te MSP- CHP koalisyonu döneminde yeni imam hatip liseleri açıldı. 1980’e kadar gelişen süreçte okul sayısı 374’e ulaştı. Turgut Özal iktidarında ise Anadolu imam hatip liseleri de kurulmaya başlandı. 28 Şubat müdahalesine kadarki süreçte bu okulların sayısı 107’yi buldu.

28 Şubat darbesi
28 Şubat 1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu’nda alınan kararlar arasında yer alan 8 yıllık kesintisiz eğitim ve mezunların kendi alanları dışında üniversiteye girmesinin engellenmesi kararları, imam hatip okullarına büyük darbe vurdu. 8 yıllık kesintisiz eğitimle imam hatip ortaokulları kapatıldı. Bu okullar en büyük darbeyi ise 1998 yılında YÖK ve ÖSYM’ce alınan ‘katsayı’ uygulamasıyla yedi. Katsayı uygulaması, lise mezunlarının orta öğretim başarı puanları belirlenirken 0.5 ile, meslek lisesi mezunlarının puanlarının hesaplanmasında 0.2 ile çarpılması kararıydı. Bu karar meslek lisesi mezunlarının diğerleriyle arasında yaklaşık 30 puanlık bir fark oluşturdu. Ardından 2003 yılında yapılan düzenlemeyle üniversitelere giriş sınavında ortaöğretim başarı puanı belirlenmesinde genel lise öğrencilerinin puanları 0.8, meslek liseleri mezunlarının 0.3 ile çarpımı esas alındı. Bu uygulamayla arada 50 puanlık bir fark meydana getirildi. Bu nedenle okullara olan ilgi giderek azaldı ve 601 bin olan öğrenci sayısı 28 Şubat dönemi ve sonrasında 65 bine kadar düştü.

4+4+4 dönemi
28 Şubat sürecinde çıkarılan sekiz yıllık kesintisiz eğitim yasasıyla birlikte kapatılan İmam Hatip okullarının orta kısmı, kamuoyunda 4+4+4 kademeli eğitim yasası olarak bilinen 30 Mart 2012 tarihli yasayla yeniden açılarak imam hatip ortaokulu statüsü kazandı. Artık dördüncü sınıfı bitiren öğrenciler, imam hatip ortaokuluna gidebilecek.


694 yeni okul 100 bin kayıt

Bu yıl Türkiye genelinde 694 bağımsız imam hatip ortaokulu açıldı. Bu okullara yaklaşık 100 bin öğrenci kayıt yaptırdı. İlkokul 4’ten 5’inci sınıfa geçen öğrencilerin yüzde 91’i düz ortaokullara devam ederken yüzde 9’u da imam hatip okullarını tercih etti. İstanbul’da ise 85 imam hatip ortaokuluna yaklaşık 20 bin öğrenci kayıt yaptırdı.

Hangi okul terörist yetiştiriyor?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Denizli Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde söylediği “Terörist yetişmediği için mi imam hatip okullarını kapattınız?” sözlerini Meclis gündemine taşıdı. Tezcan, Başbakan Erdoğan’a, “Türkiye’de terörist ve vatan haini yetiştiren okullar hangileridir?” diye sordu. (ANKARA/RADİKAL)