Kürtçe soruların çalındığı iddiası sınavı iptal ettirdi

Kürtçe soruların çalındığı iddiası sınavı iptal ettirdi
Kürtçe soruların çalındığı iddiası sınavı iptal ettirdi
Diyarbakır Dicle Üniversitesi'ne tezsiz yüksek lisans düzeyinde alınacak 150 lisans mezununun seçileceği sınav öncesinde Kürtçe soruların çalındığı iddiası üzerine sınav iptal edildi

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün ise "Kurmanci ve Zazaca soruların çalındığı iddia edildi. Yaptığımız araştırmada Zazaca sorularının ham halinin bir kısmının çalındığını tespit ettik. Bu sorular hocaların bilgisayarından çalınmış olabilir" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda ’Seçmeli Kürtçe’ dersi verecek öğretmenlerin yetiştirilmesi için YÖK tarafından Diyarbakır Dicle Üniversitesi’ne 150 tezsiz yüksek lisans düzeyinde öğrenci alınması kararı verildi. Bu karardan sonra Dicle Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı tarafından, Tezsiz Yüksek Lisans düzeyinde 150 lisans mezununun alınacağı ilan edildi.

Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaca lehçeleri dalında alınacak öğrencilerin seçilmesi için bugün saat 10.00’da sınav yapılması planlandı. Ancak sınav öncesinde sorulacak bazı soruların çalınarak internet ortamında yayınlandığı iddiası, krize yol açtı. Soruların sınavdan önce Kurmanci ve Zazaca alanlarında cevaplarıyla birlikte bazı kişilere e-mail yoluyla gönderildiği iddia edildi.

Soruların çalınması iddiası üzerine Dicle Üniversitesi Rektörlüğü sınavın iptal edilmesi kararı verdi.

’ZAZACA SORULARIN BİR KISMI ÇALINMIŞ, ARAŞTIRIYORUZ’

Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, iptal edilen sınavı yarın tekrarlamayı planladıklarını söyledi. Prof. Dr. Eyigün, "Kurmanci ve Zazaca soruların çalındığı iddia edildi. Yaptığımız araştırmada Zazaca sorularının ham halinin bir kısmının çalındığını tespit ettik. Bu sorular hocaların bilgisayarından çalınmış olabilir. Hocalar tarafından dağıtıldığı iddiası kesinlikle yalandır. Hocalar tarafından verilse soruların Kurmanci olanları da verilirdi. Oysa internet ortamına ham haldeki 43 soru yansımış. Bakıldığında soruların düzenlenmemiş halinin çalındığı görülüyor. Yani soruların düzenlenmemiş şekli çalınmış. Konuyu detaylı bir şekilde araştırıyoruz. Kurmanci sorular çalınmamış olmasına rağmen herhangi bir şaibe olmaması için sınavı tamamen iptal ettik. Sınavı yarın saat 10.00’da yapmayı planlıyoruz" dedi.

Soruların çalındığı iddiası sınava girmek için üniversiteye gelen öğrencilerin tepkisine neden oldu. Olayı protesto etmek için Rektörlüğe yürümek isteyen öğrencilere izin verilmedi.

Yarın yapılacak sınavda başarılı olarak bu bölümde tezsiz yüksek lisans yapacak 150 kişi, bir yılın sonunda mezun olduktan sonra okullara Kürtçe öğretmeni olarak atanacak.

REKTÖRLÜKTEN AÇIKLAMA

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, bugün yapılacak Kürtçe- Zazaca Tezsiz Yüksek Lisans Sınavı’nın, soruların bir kısmının basına sızdırılmasının belirlenmesinin ardından iptal edildiğini açıkladı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Dicle Üniversitesi Rektörlüğü son dört yılda yapılan sınavlarda son derece titiz davranmış, herhangi bir şaibeye mahal verilmemiştir. Bu tutumuzun bir gereği olarak, 21.01.2013 tarihinde yapılacak olan sınav, soruların bir kısmının dışarıya sızdırılmış olması şüphesi ile iptal edilmiştir. Kürtçe Zazaca Tezsiz Yüksek Lisans Sınavı için farklı alanlarda, farklı öğretim üyelerimizden çok sayıda soru talep edilerek bir havuz oluşturulmuştur. Sınav komisyonu sınav sorusu olarak bu sorulardan bir kısmını belirlemiştir. Sınavın Kürtçe sorularının değil, Zazaca sorularının sadece bir öğretim üyesinden gelen kısmının, sınav komisyonunca düzenlenmemiş ham halinin sızdırıldığı tespit edilmiş, ancak tedbiren her iki sınav da iptal edilmiştir. Basına yansıyan soru sayısı komisyonun belirlediği soru sayısından fazladır. Bu da soruların komisyon tarafından sızdırılmadığını göstermektedir. Soruların basına sızdırılması hakkında resmi soruşturma başlatılmıştır. Soruların hangi kaynaktan sızdığı en kısa zamanda belirlenecek ve sorumlu kişilerin ya da ihmali olanların cezalandırılması sağlanacaktır. Yapılacak sınavın güvenilirliği açısından sınav rektörlüğümüzce iptal edilmiştir. Sınava girenlerden bu talihsiz iptal için özür diliyoruz. Sınav 22.01.2013 tarihinde saat 10:00’da yapılacaktır."

YÜRÜYÜŞE İZİN VERİLMEDİ

Sınavın iptal edilmesi üzerine yaklaşık 250 kişinin yapmak istediği protesto yürüyüşüne önlem alan polis izin vermedi. Yürümekte ısrarlı olan grup ile görüşen Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançerli’ye adaylar, "Müdür Bey, sınav sorularımız çalınmış siz olsanız ne yapardınız?" diyerek yürümek istediklerini söyledi. Hançerli ise gruba, "Ben anladım sizi sabahtan beri beraberiz. Tek bir amacım var, bir şey olmasın. Bugün burada bir şey çıkmasın. Ben vallahi sizin samimi olduğunuza inanıyorum. Ama bundan sonra konuşun, dağılın. Ben de yüksek lisans, doktara yaptım, sizin gibi bir adamım, ben sizi anlıyorum. Ama her türlü talep yapılırken diğerlerinin hakkı çiğnenmemeli, şiddete başvurulmamalı. Şiddete başvuruyorsunuz da demiyorum, şiddete başvurmayın hangi kanuni hakkınız varsa onu kullanın" dedi.

Bu görüşmeler sırasında Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici, gelerek adaylara arzu etmedikleri bir durumla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Prof. Dr. Bilici, "Web’de yayınlanan sorular ham sorular. Hocalardan gelen sorular değil. İnternette yayınlanan 43 tane soru var, biz sadece 33’ünü kitapçığımıza almışız. Kurmanciyle ilgili bir sızma yok. Eğer sızacak olsa onlar da çoktan sızmış olurdu. Web’de delilimiz var. Elektronik ortamdayız. Dünyanın her yerinde elektronik hırsızlığı oluyor. Burada da bir hırsızlık olmuştur. Üzerine gideceğiz" dedi.

Prof. Dr. Bilici’nin konuşmasına itiraz eden adaylar sık sık konuşmasını keserek, "Size güvenmiyoruz. İstifa edin. İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?" dedi. Prof. Dr. Bilici de "Hayır düşünmüyorum. Niye edeyim?" karşlığını verdi.

Daha sonra konuşan Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, olayla ilgili savcılık ve idari soruşturmanın başlatıldığını söyledi. Prof. Dr. Eyigün’ün konuşması da sık sık kesilince, "Ben Sosyal Enstitüler Müdürü olarak size yeminle konuşuyorum. Geç saatlerde sorular basıldı ancak, Zazaca soruları iki hocadan geldi. Bir hocamızın soruları da web’e sızmamış bu sorular ham halde. Bu hocamızdan biz asla şüphelenmiyoruz. Biz bunun bir elektronik hırsızlık olduğunu düşünüyoruz. Şu anda soruşturmayı başlattık. Biz sorumlu kim bulup gereken cezayı vereceğiz. Ama bundan emin olun ki biz sizden daha fazla bu sınavın objektif olmasını istedik. Sizden daha fazla hak edenin kazanmasını istiyoruz. Elektronik ortamda yapılan bir hırsızlıktan siz bizi suçlayamazsınız. Yarın saat 10:00’da bize güvenenler sınava katılabilir. Başka yapacak bir şeyimiz yok. Zorla yapacak halimiz yok" dedi.

Gruptakiler daha sonra olaysız dağıldı. (dha/Felat Bozarslan)