'Nefret kitapları'na soruşturma izni yok

'Nefret kitapları'na soruşturma izni yok
'Nefret kitapları'na soruşturma izni yok
Müfettişlerce içinde 'nefret hissi uyandıran ve argo' kelimeler bulunduğunun saptandığı kitapları dağıtan idarecilere soruşturma izni verilmedi.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Maltepe Kaymakamlığı, Edison için ‘küpünü doldurduğu’, Einsten için ‘pasaklı bir Yahudi olduğu’, Darwin için ‘gençliğinin maymunlara fıstık atmakla geçtiği’, Afife Jale için ‘aşufte’ olduğu yolunda ifadeler bulunan kitapların öğrencilere dağıtılmasından sorumlu Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan ve Şube Müdürü Muzaffer Doğan hakkında soruşturma izni vermedi. Eğitim - Sen 5 Nolu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan, müfettişlerin ‘görevi kötüye kullanma’ tespitine rağmen iznin verilmediğini söyledi. Geçen ekim ayında Maltepe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü onayıyla 5, 6, 7, ve 8. sınıfa giden 1000 öğrenciye ‘Büyük Adım Yayınları’na ait, 15 kitaplık ‘Büyük Adım Biyografi Dizisi’ dağıtıldı. Ancak denetimden geçmeyen, bilimsel kaynakları belirtilmeyen bu kitaplarda ayrımcı ifadeler ve nefret dili hâkimdi. Kitapların önsözünde çocukların ‘kötülükleriyle, dalavereleriyle meşhur olan ‘ bilim adamlarına da tanık olacakları anlatılıyor, kitapların ‘enfes’ üslübuna dikkat çekiliyordu.

Nefret hissi uyandırıyor
Eğitim Sen 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan, denetimden geçmeden dağıtılan kitaplar nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan ve Şube Müdürü Muzaffer Doğan’ı ‘görevi kötüye kullanma’ gerekçesiyle Kartal Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyet etti. Savcılık yazısı üzerine il eğitim denetmenleri soruşturma yapmak için görevlendirildi. Denetmenler 2 Ocak 2013’te ön inceleme raporunu tamamladı. Kaymakamlık kararında ön inceleme raporu ve ek dosyanın incelendiği belirtilerek, “Kişilerin Talim Terbiye Kurulu’nun denetiminden geçmemiş olan Büyük Adım Yayınevi tarafından yayımlanan ve içeriğinde insanlarda nefret hissi uyandıran ve argo kelimeler bulunan kitapları Maltepe’deki okullarda öðrencinin okumasý için daðýtmak suretiyle görevi kötüye kullandığı iddia edilmekte ise de” ifadeleri yer aldı ancak sorumlular korundu. Kaymakam Ahmet Okur’un imzası olan kararda, okullara dağıtılan kitapların Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gönderildiği, amacın ise tamamen öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya yönelik olduğu, kitapları incelettirdikleri, çocukların ve toplumun zararını düşünmeye yönelik amacın olmadığının anlaşıldığı anlatıldı.

Kitaplar toplatılmadı
Eğitim - Sen 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan karara tepki gösterdi. İtiraz edeceklerini ve olayın peşini bırakmayacaklarını anlatan Aydoğan şöyle konuştu:
“Kitapların toplatılmasını talep etmiştik. Artık dağıtılmıyor ama toplatılmadı da. Kitaplar incelenip de bu sonuç çıkarsa vay halimize. Saygın, dünyaca ünlü kitaplar için, ‘Fareler ve İnsanlar’ için hemen kurul toplanıp sakıncalı buluyor, Şeker Portakalı, Semerkant ile ilgili velilerin şikâyetleri hemen dikkate alınıp inceleniyor. Bu kitaplardaki sakıncalar ortada iken bir şey olmuyor.”


  http://www.radikal.com.tr/112096111209618

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @momentum - retrosaurus

  Sen de haklisin, uzay-zaman teorisi demem cok da dogru degil belki ama sonucta uydunun hizi ve bulundugu bolgedeki yercekimsizlikten kaynaklanan uzay ve zamandaki (bize gore) degisiklik sonucu olusan hatayi gidermek icin gorelilik teorisi kullanilarak bir duzeltme yapiliyor. neyse burada esas mevzu bu degil zaten, konudan cok saptik. burada esas mevzu bu ne iduuu belirsiz kisilerin, gelecegimiz olan cocuklari zehirlemesi. bu yaslarda ogrenilen bilgiler bir daha omurleri boyunca akillarina kazinacak buyuk ihtimalle zira her seyi sorgulamayi ogreten, ogutleyen bir anlayisimiz da yok. bu yanlis bilgiler ve sorgulamayan zekalardan da ise yarar bir birey cikmasi imkansiz. bilime inanmayan onun yerine peri masallarina inanan insanlarin coklugu beni umutsuzluga itiyor acikcasi. ben buna cok sinirleniyorum. o yuzden gereksiz bir tavir almis olabilirim. ben de ozur dilerim.

  retrosaurus - momentum

  Açıklaman için sağol: Aklıma gelecek bir bağlantı değildi. Yalnız uzay-zaman yerine görelilik teorisi deseydin daha doğru olurmuş. Çok önemli bir ifade farkı değil ama beni sorgulamaya yönlendirdi. Uzay-zaman kavramını ben, göreliliğin berisindeki temel kavram olarak biliyorum, Einstein'den da önce, onun hocası Minkovski tarafından geliştirilmiş olan bir kavram: uzay ve zamanın ayrı kendilikler olarak alınmasına son veren, felsefi yönü de bulunan, göreliliğin temeli olan kavram. Yani göreliliğin kendisi değil ve dolayısıyla navigasyon gibi uygulama sistemleriyle ilk elde bağlantılayamayacağım bir kavram. Neyse, soruş tarzımın uyandırdığı intibadan dolayı özür dilerim, korkarım aklına gelen şeyde haklısın.

  @momentum - retrosaurus

  Gerçekten öğrenmek istediğini varsayarak cevap veriyorum. Şöyle ki, navigasyon uydularının yerden çok yüksekte ve yer çekiminin az olduğu bir bölgede bulunmaları ve aynı zamanda çok yüksek hızlarda hareket etmeleri sebebiyle uydular için zaman yerde olan bizlere göre farklı akar. (günde yaklaşık 38 mikrosaniye daha hızlı) bugünkü hassasiyet olan yaklaşık 15 m yi yakalayabilmek için gereken hassasiyet ise bütün uydu sistemi boyunca yaklaşık 50 nano saniye, yani 1000 kat daha az. Dolayısıyle bu hatayı gidermek için Einstein'ın görelilik teorisi kullanılır. böylece herkes gitmesi gereken yere gider. Bu da "bilim de neymiş yeaaa!" diyenler için sadece küçük bir örnektir... detayları öğrenmek için internette biraz araştırma biraz merak yeterli...

  Tip bilimi, - vayadam

  Pakistan'da taliban tarafindan basindan vurulan genc kiz Malala Ingiltere'de haftalar suren ameliyatlardan sonra buyuk ilerleme kaydedince basin aciklamasi yapti. Uzun bir paragraf, defalarca Allah'a sukrediyor, onun istegi ve dua edenler sayesinde sagligina kavustugunu soyluyor. Adi bir kez anilmayan o doktorlarin yerinde olmak ister miydiniz? Bilmeyenler hatirlasin Ibni Sina gibi muhim tip insanlari dogudan cikmistir ve Islam tarihsel olarak gericiligin orta yeri olmamistir.

  @momentum - user1107643

  Anlat da senin engin fikirlerinden yararlanmis olalim ey momentum! Sen ki Descartes'in cogito'suna bile kadirsin!

  retrosaurus - momentum

  Merakımı bağışla: navigasyon sistemlerinde uzay-zaman teorisi nasıl kullanılıyor?

  Yobaza yobaz demek yasak artik - siradanbirisi

  Einstein gibi hümanist bir bilimadami karaliyan zihniyet aydin olamaz, dolaysiyle müsadenizi sart koyarak yobaz demek istiyorum. Bu zihniyet ne yahudisini sever, ne hiristiyanini, ne ateistini, ne alevisini. Ama her firsatta bati icadini kullanir. Örnegin araba, ucak, internet vs... Kin ve nefret icerikli sözcügü kullanan yobazlara ricam su olacak: bir zahmet araba yerine deve kullanin, telefon yerine haberci kullanin bu güzel dünyayi örümcek beyinizinizle kirletmeyin ve en bagnaz en islamci ülke hangisi ise orada toplanin.