Sanal alemde kütüphane

Sanal alemde kütüphane
Sanal alemde kütüphane
Yakın Doğu Üniversitesi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 1.118 kütüphaneye "Elektronik Kütüphane İşletim Sistemi" kuruyor.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın davetlisi olarak Ankara ’da bulunan Suat Günsel ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kütüphane Hizmetleri Müsteşarı Özgür Özarslan, “Kütüphane otomasyon sistemi” protokolüne imza attı.  Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, atılan adımın TC – KKTC bütünleşmesinde önemli bir gelişme olarak yorumladı.

İmza töreninde konuşan Özarslan, atılan adımın çok önemli olduğuna dikkat çekerek kütüphaneciliğin büyük önem taşıdığını ve Türkiye’de bilgiye kaliteli ve hızlı bir şekilde ulaşmak için atılan adımın değerli olduğunu söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin gösterdiği gelişimden dolayı gurur duyduklarını da belirten Özarslan, atılan adımı KKTC-TC ilişkilerinde “dönüm noktası” olarak değerlendirdi.

“Artık KKTC’den Hizmet Alıyoruz”

T.C Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Onur Bilgekul da bu proje üstünde uzun zamandır çalıştıklarını, arkadaşlarını iki ekip halinde Yakın Doğu Üniversitesi’ne gönderdiklerini ve eğitim aldırdıklarını söyleyerek, “Eğitim alan arkadaşlarımızı Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yollayacağız ve artık bu uygulama her yerde olacak” dedi.

Bilgekul ayrıca Türkiye’de 1.118 halk kütüphanesi olduğunu ve geçilecek olan otomasyon sistemi ile kaliteli, hızlı kaynağa ulaşmanın bu anlamda önemi olduğuna değinerek, “TC’den KKTC’ye hizmet götürüldüğü şeklinde hep bir kanı vardır. Biz bunu aştık. KKTC’den artık hizmet alıyoruz ve bu gurur verici” şeklinde konuştu.

KOHA olarak adlandırılan otomasyon kütüphane sistemi ile Avrupa’daki kütüphanelerle yarışılacağına da dikkat çeken Bilgekul, KKTC’den verilen hizmetin önemine değindi.

“TC-KKTC Bütünlüğüne Atılan İmzadır”

Protokol töreninde konuşan YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel ise KKTC-TC bütünleşmesine vurgu yaparak, Yakın Doğu Üniversitesi’nin teknoloji ve bilgiye çok önem verdiğini, üniversitede ilk açılan bölümün de bilgisayar bölümü olduğuna dikkat çekti.

Üniversitede bulunan inovasyon sistemi ile gerek ülkede gerekse dünyada birçok başarıya imza atıldığını fakat bugün imzalanan protokolün öneminin hepsinden daha fazla önemli olduğunu belirten Günsel, “Bu protokolle TC-KKTC bütünlüğüne imza konulmuştur” dedi.

Üniversitenin üç ana konuya verdiği öneme işaret eden Günsel, “Bizim için eğitim, sağlık ve turizm çok önemlidir. Sağlıkta dünya başarılarını yaşamayı da hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Yakında Sağlıkta SSK Zincirine Bağlanacağız”

Sağlık alanında da bir müjde veren Günsel, yakında Yakın Doğu Hastanesi olarak SSK zincirine dahil olunacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Müsteşar Özgür Özarslan ve Dr. Suat Günsel protokolleri imzaladı. T.C Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise protokol törenine Bakanlar Kurulu nedeniyle katılamadı. Bakan Günay’ın Günsel ile ayrı bir görüşme yapması bekleniyor.