Tablet çağı bilardoyla açıldı!

Tablet çağı bilardoyla açıldı!
Tablet çağı bilardoyla açıldı!
FATİH Projesi'yle 11 milyon tablet daha alınacak, ama daha önce dağıtılanlarla şimdilik müzik dinlenip bilardo oynanıyor. Peki neden?
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Geçen yıl “Bilgi teknolojileri çağını açıyoruz” denilerek başlatılan FATİH Projesi’yle 17 ilde 52 okulda tabletli eğitime geçildi. 12 bin 800 öğretmen ve öğrenciye tabletler dağıtıldı, 500 akıllı tahta kuruldu. Peki hızla ve heyecanla başlanan projenin uygulandığı pilot okullarda şimdi durum ne?

Bir iyi örnek

İstanbul ’da 7 okulda FATİH Projesi uygulanıyor. Öğrenciler ve öğretmenler tabletlerden çok akıllı tahtaları daha etkin kullanıyor. Bir tek Yedikule Anadolu Lisesi’nde durum farklı. Burada SEBİT’in sağladığı tabletlerin kalem ve kameraları var, yüklenen yardımcı kaynaklar da daha zengin. Öğrenci örneğin yaprak fotoğrafı çekip tablete yükleyip biyoloji dersinde kullanabiliyor. Öğretmen tabletinde yaptıklarını akıllı tahtaya ve öğrencinin tabletine yansıtabiliyor. Ancak diğer okullarda bu içerik olmadığı için tabletler bu kadar ‘etkin’ kullanılamıyor.

Binbir aksaklık

Ataşehir’deki Mehmet Rauf Lisesi’nde adını vermek istemeyen bir öğretmen anlatıyor: “Akıllı tahta çok işe yarıyor ama tabletler bizim dolaplarımızda, öğrencilerin evlerinde duruyor. Öğrenci tabletle ebru yapıyor, bilardo oynuyor kimi zaman . Önce ‘Niye tabletlerinizi getirmediniz’ diyorduk, şimdi ‘Kaldırın tabletlerinizi’ diyoruz, derste oyun oynamasınlar diye!” Aynı okuldan bir diğer öğretmen de “Tabletler akıllı tahtayla bağlı olacaktı, değil. Ayrıca hâlâ kendi notlarımızı yükleyemiyoruz. Bunları öğrencilerin tabletleriyle paylaşamıyoruz” diyor.
9. sınıfta tablet dağıtılan öğrencilerin 10’uncu sınıfta alan seçince farklı sınıflar oluşması da bir başka sorun. Yeni sınıflarda kiminin tableti var, kiminin yok.

Cep telefonları daha ileri

Bir 10. sınıf öğrencisi “Sınıfta herkeste tablet yok, o yüzden kullanmıyoruz. Tabletimle teneffüste internete giriyorum ya da müzik dinliyorum. Bilardo oynayanlar da var. Ama derste oyun oynanmasın diye kaldırtılıyor” derken Kartal Anadolu Lisesi’nden adını vermek istemeyen bir öğretmen de hayal kırıklığı yaşadığını belirtiyor:
“Öğrenci artık tablet getirmiyor. Tabletlerde de ders kitapları var. Ha ders kitabından işlemişsin ha tabletten. İçeriği geliştirilmedi ki. Öğrencilerin normal cep telefonları çok daha aktif. Tahta ve tabletlerin yaydığı radyasyon nedeniyle okullara cihaz kurulacaktı. Onu da kurmadılar.”
Şubat ayında 49 bin tablet daha dağıtılacağını belirten İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Bilişim Teknolojileri Koordinatörü Hamit İvgin ise daha etkin kullanım için uzun bir Ar-Ge süreci gerektiğini, bakanlığın bunu yaptığını ve kararlı olduklarını belirtiyor.

MEB : İhtiyacı belirliyor ve geliştiriyoruz

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Birol Ekici 11 milyon yeni tablet alımı ihalesi için son aşamaya gelindiğini belirterek şu bilgileri verdi: “Pilot uygulama kapsamında ihtiyaç duyulan içerikler tespit edilerek çalışmaya başlandı. Örneğin Türkçe sözlük ihtiyacı tespit edilmiş, TDK ile işbirliği yapılarak sözlük, yazım kılavuzu, kelime oyunu gibi birçok uygulama geliştirilerek öğrencilerimize sunuldu. E-kitaplar, sesli kitaplar, dergiler, deneyler, interaktif uygulamalar, oyunlar gibi binlerce içerik hazırlanmış olup her geçen gün de artmaktadır. Şubatta dağıtılacak 49 bin tablette elektronik kalem, öğretmen tabletlerinde klavye bulunacak. Ödev, ders notu gibi dokümanların internet erişimi olan herhangi bir yerden paylaşılabileceği ve ulaşılabileceği bir uygulama hazırlandı.”