"Türkiye'de Bilim ve Eğitim Konferansı"

"Türkiye'de Bilim ve Eğitim Konferansı"
"Türkiye'de Bilim ve Eğitim Konferansı"
Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi (ADAM) sekizinci dönem faaliyetleri, TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak'ın konferansıyla başladı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, “Analitik düşünceyle sorgulayabilen, yenilikçi fikirleri ortaya çıkartan insan yetiştirmek üzere müfredatları yeniliyoruz” dedi.

Altunbaşak, konferansta insan yetiştirmenin çok önemli olduğunu söyledi. Saygılı, dürüst, katılımcı ve temel yetkinliklere sahip kişilerin, tüm toplumlarda olması gerektiğini belirten Altunbaşak, “Analitik düşünme ve temel yetkinlikler çok önemlidir. Bizim okullarımızda da analitik düşünme ve temel yetkinlikler olumlu yönde ilerlemektedir” ifadesini kullandı.

Altunbaşak, Fatih Projesi'nin ve eğitime verilen teknolojik desteğin, eğitim için son derece önemli olduğunu vurguladı.

"EĞİTİM SİSTEMİNİN FOTOĞRAFINI ÇEKMEK"

TÜBİTAK'ın eğitim sistemi için geliştirdiği projeleri anlatan Altunbaşak, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa proje gerçekleştirdiklerini söyleyerek şunları kaydetti:

“Birinci projemiz, 'eğitim sisteminin fotoğrafını çekmek' başlığında oluşmaktadır. Bu sistemde objektif olmak çok önemlidir. Çünkü çıkan sonuçla milli eğitim politikalarının iyi yönde ya da kötü yönde gittiği ortaya çıkacaktır. İkinci projemiz 'eğitim müfredatının güncellenmesi' adı altındadır. Bu projeyle analitik düşünceyle sorgulayabilen, yenilikçi fikirleri ortaya çıkartan insan yetiştirmek üzere eğitim müfredatlarını yeniliyoruz.”

Altunbaşak, yabancı dil öğretimi, bilim fuarları, yurt dışı burs sistemi, dijital ders içeriklerinin geliştirilmesi ve üniversite giriş sisteminin yenilenmesi adı altında projeleri olduğunu da ifade etti.

Konferans sonunda ADAM Başkanı Mehmet Bulut, katkılarından dolayı Altunbaşak'a plaket verdi. (aa)