Üniversiteye hazırlıkta imece sistemi

Üniversiteye hazırlıkta imece sistemi
Üniversiteye hazırlıkta imece sistemi
Sabancı Vakfı, "Fark Yaratanlar" programıyla toplumsal gelişmeye katkıda bulunan "sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini" anlatmaya devam ediyor. Programın yeni Fark Yaratan'ı, üniversite sınavına hazırlanan gençlere gönüllü olarak destek olan Mayıs'ta Yaşam Kooperatifi oldu

Üniversiteye hazırlık sürecinin zorluğunu bilen ve başka öğrencilere bu konuda yardım eli uzatmayı hedefleyen Boğaziçi Üniversitesi mezunu 5 genç , 2002 yılında Mayıs’ta Yaşam Kooperatifi’nin kurdu.  Mayıs’ta Yaşam Kooperatifi ilk şubesini, eğitim ve gelir seviyesinin düşük olduğu Ümraniye’de açtı. Kooperatifte, üniversiteye hazırlanan ya da derslerinde desteğe ihtiyacı olan öğrenciler, gönüllü öğretmenlerden ve üniversite öğrencilerinden ders alıyor.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

 2002 yılında tek şube ile yola çıkan kooperatif bugün, Tuzla, Sultanbeyli, Ataşehir ve Yenibosna’da 4 şube ile öğrencilere destek oluyor. Mayıs’ta Yaşam Kooperatifi’nde bugüne kadar ÖSS hazırlık, açık öğretim ve İngilizce alanlarında toplam 1000’i aşkın öğrenciye yaklaşık 200 eğitimci ders verdi. ÖSS'ye hazırlananlardan 60 öğrenci üniversiteli oldu.


Kooperatif hesabını öğrenciler tutuyor


Öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin de ücret karşılığında ortak olduğu kooperatif, dayanışma esasına göre faaliyetini sürdürüyor. Kooperatifin kira, elektrik, su, vergi, çay ve şeker masraflarının yanı sıra eğitim, test kağıdı ve diğer materyallerin masraflarını öğrenci ve öğretmenler birlikte karşılıyor. Ders veren eğitmenler ayda ortalama 15 TL ile kooperatife ortak oluyor. Öğrenciler, kooperatifin hesaplarını da tutarak kooperatifin yaşamasına destek oluyor.

Mayıs’ta Yaşam Kooperatifi aynı zamanda eğitim sistemindeki sorunlarla ilgili araştırmalar yaparak bu sorunları gündeme taşıyor. Eğitim üzerine yayınlar yapan, paneller ve forumlar düzenleyen Mayıs’ta Yaşam Kooperatifi’nin ayrıca, “Uyanış” ve “Tardu” adlı iki tiyatro grubu ve “Yenibosna” adını verdikleri bir de müzik grubu bulunuyor. Kooperatif, eğitim faaliyetleri ve etkinliklerini “Mayıs’ta Yaşam Kooperatifi Bülteni” adlı yayın ile duyuruyor.

Mayıs’ta Yaşam Kooperatifi’nin fark yaratan hikayesi, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitesinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’dan izlenebiliyor. Programda, 2009 yılından bu yana Mayıs’ta Yaşam Kooperatifi de dahil 77 ‘Fark Yaratan’ın öyküsü yayınlandı.

Fark Yaratanlar videolarını izlemek ve paylaşmak için:

http://www.sabancivakfi.org/sayfa/mayista-yasam-kooperatifi
www.farkyaratanlar.org
www.facebook.com/FarkYaratanlar
www.twitter.com/Farkyaratanlar

www.youtube.com/user/turkeychangemakers


  http://www.radikal.com.tr/108578310857833

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ? - DevriM19171917

  yüregimle selamlıyorum sizleri ...

  oh - fengşuyi

  bütün o patlamalı çatlamalı haberlerden sonra bu tip sosyal dayanışma haberlerini okuyunca yaşadığım mutluluk,içimin ne derece karardığının ispatı bence.ben de bu ülkede yaşıyorum.bu tarz haberleri daha fazla görmeye ihtiyacımız var.

  Çok faydalı bir haber - drhakanabi

  Haberin altında yayınlanan ve gençleri teşvik edip, ufkunu açacak faydalı linkler köşesini klasik hale getirip, bazı gazetelerde her daim olan ''arka kapak güzeli'' fotolu ve genelde bikinili ilgi çekici haberlerin altına koyabilirsek çok iyi olur. Mesela ''Aids nasıl bulaşır?, Berber fırçası sanıldığı kadar masum olmayabilir,Sigaranın Akciğer yapısını nasıl değiştirip ileride insanı balgam torbası yaptığı gibi eğitici pek çok sağlık, kültür, eğiti,öfke kontrolü, çocuk ve genç psikiyatrisi linkleri vb'' konulabilir. Bu potansiyel ülkemizde fazlasıyla var..