Uzay konseptli kolejde tablet devri

Uzay konseptli kolejde tablet devri
Uzay konseptli kolejde tablet devri

Doğa Koleji nde 1000 öğrenci tüm derslerini iPad ve Mac Mini üzerinden işlemeye başladı.

Haber: MİNE TUDUK / Arşivi

Ataşehir’de bulunan uzay konseptli Doğa Koleji Kampüsü’nde, öğrenciler iPad ve Mac Mini’lerle ders işleyerek tüm notları, ödevleri ve müfredatı dijital ortamda takip ediyor. Okul, Bilkom’la yaptığı işbirliği sayesinde sınıflarda akıllı tahta ve iPad ile öğrencilerine eğtim veriyor.
Yeni öğretim yılında hayata geçen projeden yaklaşık 1000 öğrenci yararlanıyor. Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker “Doğa Koleji, teknolojinin eğitimde kullanımı için yaptığı önemli yatırımlar ile sadece Türkiye ’de değil, dünyada da öncü bir rol üstleniyor. Bu nedenle Apple’ın eğitim sektörüne yönelik tüm çalışmalarını çok yakından takip ediyoruz” dedi. 

Kitap taşımaya gerek yok
Eğitime iPad’in girmesiyle, öğrencilerin artık kitap taşımasına bile gerek kalmadığını söyleyen Gazanker, “Öğrenci anında eğitim içerikli web sitelerine bağlanarak, sınıfında bulunan akıllı tahta ve tablet bilgisayarının senkronize çalışması sayesinde aktif olarak bilgiye ulaşıyor. Akıllı tahtada herhangi bir deney, konu, görüntüyü öğretmenler, öğrencileriyle aktif bir şekilde paylaşıyor. iPad sayesinde öğretmen, öğrencinin öğrenme eksiğine göre gerekli bilgi beslemesinde bulunabilecek” diye konuştu. Gazenker, 2012-2013 öğretim yılında uygulamanın diğer kampüslerinde de başlayacağını açıkladı: “Derste iPad kullanımı, aynı zamanda daha az ağaç kesilmesi demek. Çünkü 20 öğrencilik bir sınıfta bir eğitim dönemi boyunca kitap kırtasiye vb. kâğıt içeren malzeme kullanımı nedeniyle yılda yaklaşık 2.5 ağaç kesiliyor. Yaygın eğitim açısından bakıldığında bin öğrenci için her yıl 1200’ün üzerinde ağaç kesilmesi gerekiyor.” 

Liseliler uydu yapıyor
Öğrenciler, bir yandan da Türkiye’nin liseli yapımı ilk uydusunu uzaya göndermek için çalışıyor. Gazanker, lise düzeyinde ilk olan projeyle öğrencilere farklı bir vizyon katmayı hedeflediklerini söyledi: “Öğrenci meclisinde görevli 10 öğrenciden oluşan bir ekip eğitim çalışmalarına başladı. 1 ya da 1.5 yıl içinde uyduyu tamamlayıp uzaya yollayacağız. Öğrencilerimiz eğer isterlerse, uzaya gönderecek uydu bile yapar.”
Türkiye genelinde 30 kampüste 21 bin öğrencileri olduğunu belirten Gazanker, “Kurulduğumuz 2002’den beri, doğa ve çevre bilincini eğitim sistemi içine alarak, Türkiye’de bir ilke imza attık.
Lise için uyguladığımız NBA tabanlı eğitim sistemi de bu yeniliklerden” dedi. Türkiye merkezli özel sermaye fonu Turkven ile ortaklığa giden Doğa Koleji, yaptığı ortaklık ve yeni yatırımlarla kampüs sayısını arttırarak 3-5 yıl içinde 100 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Okulları öğrenci meclisleri yönetiyor
Doğa Koleji’nde ‘makam’ olmadığını vurgulayan Uğur Gazanker, okulun öğrenci meclisleri tarafından yönetildiğini söyledi. Dokuz kişiden oluşan öğrenci meclisinin okulda müdür yardımcısı statüsünde olduğunu ifade eden Gazanker, “Okulda konuşmaları müdürler yapmaz. Tüm konuşmalar öğrenciler tarafından yapılıyor. Sosyal kampanyalar, misafir ağırlamalar, öğrenci kıyafetinin tasarımları bile öğrenci meclisi tarafından yapılıyor” dedi. (RADİKAL)