Yerli malı IQ testi geliyor

Yerli malı IQ testi geliyor
Yerli malı IQ testi geliyor
MEB Türkiye'nin dehalarını bulmak için harekete geçti. Yeni strateji doğrultusunda ilk olarak IQ testleri 'yerelleştirilecek'.

‘Üstün Yetenekli Bireyler Strateji ve Uygulama Planı’na ilişkin bilgilendirme toplantısına katılan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, üstün yetenekli çocukların sayısına ilişkin soru üzerine Türkiye ’de şu ana kadar genel bir tanımlama çalışmasının yapılmadığını belirterek “Ancak BİLSEM’lerimize (Bilim ve Sanat Merkezi) devam eden yaklaşık 11 bin çocuğumuz var” diye konuştu. Dinçer, üstün yetenekli çocukların belirlenmesinde kullanılacak IQ testiyle ilgili olarak ise özel bir çalışma yürüttüklerini, testlerin daha yeni ve yerelleşmesine yönelik çalıştıklarını, bu çalışmanın iki-üç yıl süreceğini açıkladı. Dinçer’in verdiği bilgilere göre çocukların tanımlaması yapılırken sadece IQ testiyle yetinilmeyecek, akademik yetenek testi ve benzeri testler de uygulanacak. Çocuğun sporla ilgili olması durumunda o yönde eğitim verilecek. BİLSEM’ler TÜBİTAK veya üniversitelerle işbirliği ile gözden geçirilecek. Özel yetenekli çocuklar için yarı zamanlı özel sınıflar kurulacak.
Öte yandan Türkiye’deki okul çocuklarının kalp ritim haritası çıkarılacak. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, 6-18 yaş arası 800 bin öğrencinin elektrokardiyografilerini (EKG) çekerek çocuklarda ritim bozukluklarını tarayacak. Proje Bakırköy Bölgesi’nde 11 EKG cihazı ile başlatılacak.

YÖK’e tırpan geliyor
YÖK ile yeni yasa taslağının kendilerine yeni ulaştığını belirten Bakan Dinçer, “ Hükümet ve bakanlık olarak bilimsel anlamda özgür, idari ve mali anlamda da özerk bir üniversite hayal ediyoruz. YÖK’ü de bu alanda sadece koordinasyon, gerekirse kalite derecelendirmesi yapan bir kurum olarak düşünüyoruz. Bunun dışındaki rollerinin olmaması gerektiği kanaatindeyiz” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/111727411172743

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sorular - bebebiskuvi

  Şimdi araya bir iki tane de İslami soru sıkıştırırlar. Hz. Muhammed'in hayatını falan sorarlar. IQ'nun yerelleşmesi nedir yahu...

  özgürlük mü - Gerrard

  bilimsel alanda özgür bir üniversitemi hayal ediyorsunuz?? hemde yök süz?? o şey sizin genel anlayışınıza aykırı. öyle bir üniversite türkiyede bulunamaz barınamaz. barındığı an öğrenciler hükümeti protesto ederse biber gazı yer hapse atılır. dine laf söyleyen öğrencinin eğitim hayatı biter hapse atılır gelecekte iş bulamaz. siyasi olarak bilimsel makale yazan çoğu öğrenci düşünce suçlusu olarak hapse atılır. bunlar istiyorki hem fıttır zeka olsun hemde namaz kılsın bizim düşündüğümüz gibi düşünsün. öyle bir insan bilimsel olarak üretilemiyor, maalesef..

  Yine Yeniden Yengi - ByK

  Mantık oldukça güzel zeka türüne ve seviyesine göre eğitim gayet başarılı bir nesil portresi.. Peki Türkiye de işler mi yolunda yürür mü ÖSS LGS LYS artık her ne iseler oralarda dahi adam kayırma varken böyle bir sisteme de nasıl işleyecek rezil rüsva olmuş eğitim sistemini bir kez daha karıştırma bir kurumun bu kadar mı canı sıkılır bu kadar mı boştalar. sürekli eğitim sistemini reforme etme hareketleri. gerçi çocuk sayısını belirleyen birinden eğitim biçimine karışmamak olmaz yani.