YÖK'ten 'uzatmalı' öğrenciye iyi haber

YÖK'ten 'uzatmalı' öğrenciye iyi haber
YÖK'ten 'uzatmalı' öğrenciye iyi haber
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdiği ‘Yükseköğretim Yasa Tasarısı Taslağı’ndan üniversite öğrencilerine harçlar konusunda iyi haber geldi. Üniversitelerde ‘uzatmalı’ diye tabir edilen, zamanında mezun olamayan öğrencilerden de harç alınmaması önerildi. Bakanlar Kurulu geçen yıl Ağustos ayında Açıköğretim Fakültesi öğrencileriyle birinci öğretim öğrencilerinden ‘harç’ olarak adlandırılan öğrenci katkı paylarının alınmamasını kararlaştırmıştı. Ancak bu karar harçların tamamen kalktığı anlamına gelmiyordu.

Süreler uzatıldı
YÖK taslağında ise, harç alınmaması uygulamasının Bakanlar Kurulu’nun sınırladığı sürelerden fazla olması yönünde bir düzenleme yer aldı. Taslağın 36’ncı maddesinde şu ifadelere yer verildi:
“Yabancı dil hazırlık sınıfı hariç kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami dokuz yıl içinde başarıyla tamamlayarak mezun olamayanlar, devlet üniversitelerinde öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini, vakıf ve özel üniversiteler ile meslek yüksekokullarında kalan kredilerin ücretlerini ödemek şartı ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir.”