15 Eylül: Uykusuz bir İstanbul gecesi

15 Eylül: Uykusuz bir İstanbul gecesi
15 Eylül: Uykusuz bir İstanbul gecesi
Dünyadan 4 bin sanatçının akın ettiği Bienal'den Art Beat'e, binlerce kişinin gece alışverişine koştuğu Fashion Night Out'tan maça İstanbul uykusuz bir gece geçirdi. Aynı anda dört gemiden binlerce turist İstanbul'a iniyordu

Geçen haftayı uluslararası etkinliklerle dolu dolu yaşayan İstanbul önceki geceyi ‘sokakta geçirdi’. Yollar doluydu, kimi maça, kimi bienale kimi konsere kimi ödül törenine, kimi de alışverişe yetişmeye çalışıyordu. Dünyanın uyumayan tek şehri İstanbul’un bu temposu yabancı basının da gündemiydi. 12. İstanbul Bienali, Independent ve New York Times gazetelerinde geniş yer buldu. Eleştirmen, küratör, müze yöneticisi, sanatçı gibi, 50 kadar ülkeden 4 binden fazla konuk İstanbul’a geldi. Sophie Calle, Tracey Emin gibi dünya starlarının sergileri açıldı. New York Times, İstanbul Bienali’nin New York MoMA yöneticisi Glen Lowry tarafından senenin en heyecan verici sanat olayları listesinde Venedik’in de öncesine geçtiğini belirtti.

Futbol ve protesto bir aradaydı
Dolmabahçe’de gündem spor ve politikaydı. Beşiktaş ’ın UEFA Avrupa Ligi maçı İnönü Stadı’nda oynandı. İsrail takımı Maccabi Tel Aviv’le maç, alışıldık seyirci grubuna ilaveten politik protestolar nedeniyle Taksim’e de yayılan olağanüstü bir kalabalığa neden oldu. Göstericiler, maç sırasında Dolmabahçe önündeydi.

Konserden konsere

İstanbul son üç günde konser trafiği de yaşadı. Austra’nın sahneye çıktığı İKSV Salon’daki bienal partisinde 1000 davetli Şişhane sokaklarına taştı. Harbiye Açıkhava’da salı gecesi Enrico Macias, çarşamba Kardeş Türküler, perşembe Zülfü Livaneli sahneye çıktı. Turkcell Kuruçeşme Arena’da da perşembe akşamı Rafet El Roman konseri vardı.

Sanat dünyası Karaköy’deydi
Bienal’in özel açılış töreni için uluslararası sanat dünyası perşembe akşamı Karaköy’deki Antrepo 3’te toplandı. Aynı saatlerde, Antrepo’nun hemen yanındaki İstanbul Modern’de 74 kadın sanatçıyı bir araya getiren ‘Hayal ve Hakikat- Türkiye ’den Modern ve Çağdaş Kadın Sanatçılar’ sergisi Emine Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. İstanbul’un yeni sanat fuarı Art Beat ile Halil Altındere ve Kutluğ Ataman gibi ünlü çağdaş sanatçıların bienalle paralel sergi açılışları da sanatseverlerin ilgisini topladı.

Fashion Night Out’ta 1 milyon ziyaretçi
İstanbul’da ikinci kez organize edilen Fashion Night Out önceki akşam 18.00’de başladı. Nişantaşı, Bağdat Caddesi ve İstinye Park’ı kapsayan etkinlikte mağazalar gece yarısına kadar dolup taştı, perakendecilerin cirosu yüzde 20-530 arası arttı. 1000’e yakın mağaza ve 570 markanın katıldığı etkinlikte ünlü DJ’lerin renklendirdiği ‘maskeli balo’ temalı sokak partileri de rağbet gördü. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Mehmet Nane, geçen yıl altı saatte 600 bin ziyaretçi ağırlandığını söyleyerek bu yıl rakamın 1 milyona ulaştığını belirtti. Nane, “Sadece İstinye Park’ın 150 bin kişiyi ağırladığını biliyoruz” dedi.

İstanbul Türkiye’nin önünde
Görgün Taner İKSV Genel Müdürü: Dünyada son zamanlarda üzerinde en çok konuşulan ve kentlerin, ülkelerin en çok yatırım yapması gereken endüstrilerin başında kültür ve yaratıcı endüstrilerin olduğu bir gerçektir. Bunun en güzel örneği İstanbul Bienali’nin açılış haftasında İstanbul’da yaşananlar... Bienalin itici gücüyle diğer kültür kurumlarının (İstanbul Modern, Arter, Borusan ve daha birçoklarının) açtığı sergiler, bağımsız kültür kurumlarının etkinlikleri, hatta Fashion Night Out gibi etkinlikleri de sayabiliriz. Tüm bunlar bu endüstrilerde çalışan insanların İstanbul’a akmasını sağlıyor.

Hasan Saltık Müzik yapımcısı: İstanbul zaten markaydı; ama iyi işlenemiyordu. Ulusal fuarlara kaç yıldır gittiğim için biliyorum; artık İstanbul Türkiye’den daha önde. Türkiye’den değil İstanbul’dan söz ediliyor. Her şeye rağmen marka oldu İstanbul. New York’a ‘uyumayan şehir’ denir ya, uyumayan tek şehir İstanbul dünyada. New York değil. Bunu dünyanın her yerini gezmiş biri olarak söylüyorum.

Başaran Ulusoy Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı: “İstanbul dünyada artık Türkiye’den daha fazla tanınıyor, Finansta, sanatta, turizmde, alışverişte ve eğlencede bir başkent haline geldi. Sadece gemi turizminde 1 milyon turist ağırlıyor. Kongre turizminde 31. sıradan 7. sıraya yükseldi.

Alex Akimoğlu Moda tasarımcısı: Paris’ten bir arkadaşım “İstanbul’da büyük bir modern sanat potansiyeli başladı” diyor. Tabii bu ekonominin düzelmesiyle de bağlantılı. {İSTANBUL/RADİKAL}