Alaçatı'nın sakınılan Göz'ü

Alaçatı'nın sakınılan Göz'ü
Alaçatı'nın sakınılan Göz'ü
Alaçatı köyünde cafcaflı kalabalıktan, pahalı kadehlerden kaçacak yer arayanlara henüz keşfedilmemiş bir sığınak: Göz Lounge. Yakın bir arkadaşınızın avlusunda soluklanmaya gidilmiş hissi uyandıran Göz Lounge'ın havası serin, ambiyansı steril
Haber: ALİ TUFAN KOÇ / Arşivi

İsmi sizi aldatmasın. ‘Göz’ bir gece mekânına konacak en uygun isim olmasa da Göz Lounge, Alaçatı’nın gözlerden sakınılası, yormayan, kasmayan mekânı. Mekân adını, sahibi Gözde Dalokay Oğultürk’ten alıyor. Gözde hanım ve eşi Övgehan’ı İstanbullular Bebek La Favorita’dan hatırlayabilir.
Garson dedİ kİ: “Bizim müşterilerimiz 12-1’den sonra gelmeye başlar. Siz biraz erkencisiniz.”
Barmen dedİ kİ: “Size Alaçatı’nın en iyi Margarita’sını yapabilirim. İster misiniz?”
DJ ne çaldı?: Biraz seksenler biraz doksanlar, biraz Pink Martini’ler biraz Madonna’lar...
Mönüde ne var?: Burada mönü yok. Bardan çıkan temel kokteyller, duvara asılı tahta üzerine tebeşirle yazılmış. Ana yemek ve atıştırmalıklar, yaz-kış açık olması planlanan mekanın mönüsüne kış sezonunda eklenecek.
Kİmler geldi?: Görme/görülme derdinden yoksun, has Alaçatı sakinleri
Kİmler geçti?: Takıp takıştırıp Biber’in yolunu tutan İstanbul ’un güzide sosyetik yüzleri
Adres: Kemalpaşa Caddesi, 61/1A, Alaçatı Meydan, Çeşme

SOKAKTAN * Orhan Veli’nin ‘Hava bedava/su bedava’ dizeleri, Nişantaşı’nın elegan kafelerinden birinde, ironik bir halde vuku buluyor. Yer, Delicatessen. Bölgenin ‘mahalle barı’ olarak nam salmış Delicatessen’de ne zaman otursanız, daha yerleşmeden önünüze, “Hele bir soluklanıp serinlenin, siparişinizi sonra verirsiniz” hesabı, ufak bir bardakta su konur. Yaz boyunca müesseden su servisi oturduğunuz süre boyunca bitmiyor.

* Bardağınız boşaldıkça dolduruyorlar. “Ana yemeğe 50-60 TL ödenen yerde iki liralık suya mı minnet edeceğim” demeyin. İşin sırrı, ince düşünmekte, usulca susuzluğunuzun giderilmesinde. Not: İki adım ötede ufak şişe suya ödenen tutar altı TL.

* Sıcak bir Şişhane dedikodusu: Public yerine açılan Spoil’in dikiş tutturaması, Rüzgar Çetin’in Rook’ta sinek avlaması derken iyice süngüsü düşen Şişhane gecelerine Otto ekibinin ele atacağı konuşuluyor. Rook’un yanındaki kahvehaneye gözünü diken Otto’cular, yeni sezonda sürpriz bir manevrayla Şişhane açılımı gerçekleştirebilir. Bölgedeki barlar/restoranlar, sıkın dişinizi!

* Cool keşif: Cihangir Komşu Fırın’ın üstünde açılan ÜBS Artspace, sanatta
farklı disiplinden yeni gelişmelerin sergileneceği yeni bir mekân. Berlin
kökenli bir grup sanatçının işleriyle açıldı: David Adamo, Nadin Deja, Micheal Trischberder ÜBS’te sizleri bekler.

GECE HATTI...


İstanbul hattı: Kadıköy’ün arkaoda’sında bu gece herkes robot. Deniz Pınar’ın Fikret Kızılok’u Bruce Haack ile, Robot/Vocoder Madness’ı Music with Early Computers ile tanıştırıp karıştıracağı ‘Robotum robotsun robot’ gecesi, steam punk ve mekanik robotlara selam niteliğinde. ‘Azalım, çoşalım, yerlere düşelim’ bir gece için cool öneri.

Bodrum hattı: İşletmecilerden sıcak yaza serin çözüm: Sunset party. Güneş batarken, ver müziği, doldur içkiyi, topla milleti. Al sana bir yaz klişesi ‘Sunset party’. Bir yaz akşamüstünde nereye gitseniz partinin adı sanı, huyu suyu belli. Bodrum’da günün en afilli ‘sunset’ partisi Xuma Beach Club’tan geliyor: Sunset party with Doğuşcobakcor. Doğuş Çabakçor ismini, peşi sıra muhtelif partilerde duymuş olabilirsiniz. Kendisi genç jenarasyonun en çok yapan DJ’lerinden.

Çeşme hattı: Emre Ergani himayesindeki 7800’de haftasonları partisiz geçmiyor. 17.00-20.00 arasındaki Beach party’de formül belli: Güneş batarken, ver müziği, doldur içkiyi, topla milleti. (Bkz: Sunset party). İki partiyi birbirinden ayıran fark 7800’de plajda pahalı, barda steril insanlar ve DJ kabininde Doruk Can’ın oluşu.