Altın Portakal Film Festivali başladı

Altın Portakal Film Festivali başladı
Altın Portakal Film Festivali başladı
Antalya'da bu yıl 49'uncusu düzenlenen Uluslararası Altın Portakal Film Festivali'nin açılış kokteyli Cam Piramit arkasındaki parkta yapıldı.

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, açılış galası ve onur ödülleri töreni yapıldı. Gecede Türkan Şoray'a, “Sanatta Sosyal Sorumluluk” ödülü verildi.

Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'ndeki açılış törenine sanatçılar, kırmızı halıdan geçerek geldi. Bu yılki ana teması “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” olarak belirlenen festivale katılan sanatçılar, kırmızı halıdan geçerken halkı selamladı. Kırmızı halı geçişi sırasında başlayan sağanak yağmur nedeniyle sanatçılara ellerinde şemsiyeler bulunan görevliler eşlik etti. Yağış nedeniyle kırmızı halı geçişine daha fazla devam edilemedi.

Sahne dekoru bu yıl siyah-beyaz filmlerin konseptine uygun olarak dizayn edilen festivalin açılış galasının sunuculuğunu İclal Aydın ile İlker Masum yaptı.

Gecede 15 yıl aradan sonra Altın Portakal'a katılan Türk sinemasının “Sultan”ı Türkan Şoray'a “Sanatta Sosyal Sorumluluk” ödülü verildi. Ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'dan alan Türkan Şoray, sahneye çıktığında uzun süre ayakta alkışlandı. Yoğun alkışlar nedeniyle sahneyi boydan boya yürüyen Türkan Şoray, seyircileri selamladı.

Konuşması sırasında hayli heyecanlı ve duygusal olduğu görülen Şoray, gösterilen ilgiden dolayı herkese teşekkür etti. Türkan Şoray, “ Sinema oyuncusu, sanatçı olmak ne kadar güzel bir şey. Sinemanın bir mucizesi bu. İnanılmaz bir mutluluk, bütün kalbimle teşekkür ediyorum. Sevgili sinema sever Antalyalılar, hepinizi bütün kalbimle kucaklıyorum” dedi.

Bugün Antalya'da olmanın kendisi için farklı bir anlamı olduğuna işaret eden Türkan Şoray, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün burada bulunmanın benim için çok farklı bir anlamı var. Yıllar önce daha sinemaya yeni başladığım yıllarda 1. Antalya Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülü aldım. Ben de çok şaşırdım, nasıl olduysa... Onun için bu gece burada olmak benim için çok farklı duygular uyandırıyor. Ayrıca şunu söylemek istiyorum. Antalya Film Festivali yıllarca Türk sinemasına destek oldu, katkıları oldu. Türk sineması ile özdeşleşti. Ben yıllardır bu festivali destekleyen Antalyalılara ve belediye başkanlarına, bir sinemacı olarak, sinemayı seven birisi olarak çok teşekkür ediyorum. Bu gece sinemacı meslektaşlarım burada. Onlarla aynı ortamda olmak gerçekten büyük mutluluk. Türk sineması son yıllarda özgün, kişisel sineması ile çok güzel yerlere geldi ve dünya sinemasında, dünyada festivallerde artık Türk filmlerinden bahsediliyor. Türk filmleri ödüller kazanıyor. Bundan büyük gurur duyuyorum. Ülkemiz adına çok gurur verici. Bu gece meslektaşlarım da burada. Onlar filmleriyle yarışacaklar. Hepsini emeklerinden dolayı kutluyorum. Hepsine başarılar diliyorum.”

ATATÜRK CUMHURİYETİ'NİN GERÇEK SULTANINA...”
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da ödülü vermeden önce yaptığı konuşmasında, “Türk sinemasının ve gönüllerimizin sultanını böyle duygulu, heyecanlı şekilde görmek, beni de hem duygulandırdı hem heyecanlandırdı” dedi.

Antalya halkı adına Türkan Şoray'ı Antalya'da ağırlamaktan ve ödüllendirmekten heyecan ve mutluluk duyduklarını dile getiren Akaydın, yarın düzenlenecek kortejle de sanatçıların Antalya halkını selamlayacağını hatırlattı.

Bu yıl 49'uncu kez düzenlenen festivalin artan bir heyecanla devam ettiğini vurgulayan Akaydın, festivalin bu yılki temasını hatırlatarak, “Mizahın daha hoşgörüyle karşılandığı, muhalefetin hoşgörüyle karşılandığı, daha güzel bir demokrasi Türkiye 'mize diliyorum. 49. festivalin Türkiye'mize aydınlık meşalesi olmasını diliyorum” diye konuştu.

Akaydın, ödülünü Türkan Şoray'a verirken de “Atatürk Cumhuriyeti'nin gerçek sultanına...” diye seslendi. Türkan Şoray, ödülü aldıktan sonra, “Bu ödülle sorumluluğum daha da arttı. İnşallah layık olurum bu ödüle” diye konuştu.

Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'ndeki açılış galasında, Yönetmen Duygu Sağıroğlu, Yapımcı Necip Sarıcı, oyuncular Güler Ökten, Salih Güney, Meral Zeren ve Macar Yönetmen Istvan Szabo'ya “Yaşam Boyu Onur” ödülü, ışık şefi Erol Batıbeki'ye de “Sinema Emek Ödülü”, Işık Yenersu'ya ise “Yıldırım Önal Anı Ödülü” verildi.

Duygu Sağıroğlu'na ödülünü vermek için sahneye gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin, merhum Belediye Başkanı Avni Tolunay tarafından 1964 yılında çok güç şartlarda, kıt imkanlarla temelleri atılan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin bugün geldiği noktanın memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Festivalin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da ilgiyle izlendiğine değinen Şahin, bakanlığın gerek Antalya'ya, gerekse Türk sinemasına katkılarından dolayı festivali her yıl desteklediğini, bu desteklerin gelecek yıllarda da devam edeceğini bildirdi.

Türk sinema sektörünün son yıllarda büyük atılım yaptığını vurgulayan Şahin, “2000 yılı başı itibarıyla Türkiye'de üretilen yerli film sayısı 10-15 bandından 65-70 bandına yerleşmiş durumda. Bu durum yerli film izleme oranlarını da artırmış, yabancı film izleme sayılarını da geçmiştir. Yerli film izleme oranlarında yüzde 50 bandında Avrupa'nın birinci, dünyanın 6. konumuna gelmiş durumdayız. Sinema sektöründeki gelişmeler, dizileri de etkilemiş, 100'e yakın film 50'ye yakın ülkede gösterilmektedir” dedi.

Ödülünü Şahin'den alan Duygu Sağıroğlu da konuşmayı sevmediğini belirterek, herkese teşekkür etti.

ÖKTEN ÖDÜLÜNÜ VALİ ALTIPARMAK'TAN ALDI
Gecede sinema oyuncusu Güler Ökten, “Yaşam Boyu Onur Ödülü”nü Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'tan aldı. Altıparmak, törende yaptığı konuşmada, Ökten'i kutlayarak, kendisini keyifle izlediğini söyledi. En seçkin sinema sanatçılarını, dünyanın en güzel şehrinde ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Altıparmak, sanatçılara kültürler arası diyaloğu, ortak yaşamı şekillendirdikleri için teşekkür etti.

Festivalin Antalya'nın tanımına, marka değerine ve Türk sinemasının endüstrileşmesine büyük katkı sağladığına dikkati çeken Altıparmak, Türk sinemasının edindiği bu itibarın çok önemli olduğunu vurguladı.

Antalya'da bugüne kadar 120 film ve belgesel çekildiğine dikkati çeken Altıparmak, “Buna destek vermeye devam edeceğiz. Antalya'ya yılda 11 milyon turist geliyor. Bu film festivalini yeterince tanıtırsak bu kişileri festivale taşıyabiliriz. Umarım bunlar gerçekleşir” diye konuştu.

Güler Ökten de yaşamı boyunca emeğin saygınlığına inandığını, böyle değerli bir ödülle yüceltilmesinin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Bunun gerçekleştirilmesini sağlayanlara teşekkür eden Ökten, “Çocukların ölmediği, barışın egemen olduğu, harcanan tüm emeklerin değerli karşılıklar bulduğu günler uzak değil” dedi.

MACAR YÖNETMEN SZABO'YA ÖDÜLÜNÜ AVŞAR VERDİ
Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Macar Yönetmen Istvan Szabo, “Yaşam Boyu Onur Ödülü”nü, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Hülya Avşar'dan aldı.

Szabo, yaptığı konuşmada, film yapmaya başladığında kendisine, “Bir filmi biricik yapan, eşsiz kılan nedir? Sözlerle edebiyatla müzikle tiyatro üzerinde ifade edemediğimiz nedir? Bize hareketli resmin, yani filmin göstereceği şey nedir?” diye sorduğunu anlattı. “Şunu gördüm, bir tek şey vardı yaşayan insan yüzü” diyen Szabo, aldığı ödülü salonda bulunan bütün erkek ve kadın oyuncularla paylaşmak istediğini dile getirdi.

Macar Yönetmen'e ödülünü sunan Hülya Avşar da salonda bulunan herkesi sevgi ve saygıyla selamladığını kaydetti.

Oyuncu Meral Zeren'e ödülünü Sümer Tilmaç verdi. Zeren, çok duygulandığını belirterek, “Tek dileğim savaş olmasın, evlerimiz yıkılmasın, çocuklarımız ölmesin, dostluk ve barış içinde yaşayalım” dedi.

GENÇ SİNEMACILARA “SENDİKALAŞIN” ÇAĞRISI
Oyuncu Salih Güney de ödülünü Selda Alkor'dan aldı. Salih Güney, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, bu ödülün kendisine önemli mesajlar verdiğini dile getirdi.

Sinema sanatına yeni başlayanlar ya da bırakmaya karar verenlere seslenen Güney, “Sanatta korku yoktur. Kızgınlık yoktur. Dargınlık yoktur. Bunu sonuna kadar devam ettirmeye mecburuz. Kimin ne olacağı belli olmaz. Bu öyle bir meslektir ki bazı insanlar şöhret olur, arayı açar. Dolaylı olarak genç arkadaşlarıma, maalesef bizi yöneten, çirkin televizyon dizilerimizi reklamların arasına sokan yanlış yönetime karşı en kısa zamanda sinema oyuncuları derneğine, sendikasına üye olmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Selda Alkor da Salih Güney'e ödülünü vermekten gurur duyduğunu söyledi. Alkor, “Bir avuç kişi kaldık. Hiç olmazsa birbirimize güzel sözler söyleme şansı yarattığınız için teşekkür ediyoruz” dedi.

Yapımcı Necip Sarıcı, ödülünü Tijen Par'dan aldı. Sarıcı, ödülünü eşi, kızları ve torunlarına, Türk halkına ve Cumhuriyet'e armağan ettiğini kaydetti.

BU YIL 11 FİLM YARIŞACAK
49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yarışacak filmler ve yönetmenleri ise şöyle:

Çağatay Tosun “Derin Düşünce”
Ahmet Sönmez “Elveda Katya”
Dilek Keser-Ulaş Güneş Kacargil “Evdeki Yabancılar”
Hüseyin Tabak “Güzelliğin On Par Etmez”
Ersin Kana “Hile Yolu”
Umut Dağ “Kuma”
Ali Aydın “Küf”
Rezzan Tanyeli “Pazarları Hiç Sevmem”
Ali Adnan Özgür “Toprağın Çocukları”
Tunç Okan “Umut Üzümleri”
Erdem Tepegöz “Zerre” 
(dha)