Amazon kadınları 3 bin yıl sonra köye döndü

Amazon kadınları 3 bin yıl sonra köye döndü
Amazon kadınları 3 bin yıl sonra köye döndü
Samsun'un Terme ilçesinde yaşadıkları varsıyalan efsane savaşçı Amazon kadınları için Batıpark'ta Amazon Köyü kuruldu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nce Batıpark'ta yapılan Amazon Köyü'ne Amazon kadınlarının heykelleri yerleştirilmeye başlandı. Yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik Amazon köyüne yerleştirilen Amazon kadın heykelleri için gerçek saç, protez göz, deri görünümü veren özel silikon madde kullanıldığı belirtildi. Savaşçı Amazon kadınlarının heykellerini yapan Adil Çelik, efsaneye göre Amazon kadınlarının 3 bin yıl önce yaşamış bir kavimin üyeleri olduğunu söyledi. Savaşçı kadınlarının herkesin tanıması gerektiğini belirten Çelik, şöyle konuştu:

''Amazon köyünde görsel ve sanatsal çalışmalar yaparak efsane savaşçı kadınların yaşamlarını anlatmaya çalışıyoruz. Böyle bir çalışmanın dünyada ilk kez çalışıldığını sanıyorum. Heykellere dokunduğunuzda sanki insana dokunduğunuzun hissini alabilirsiniz. Özel bir silikon kullanıldı. Amazon kadınlarına birebir benzer bir şekilde yapıldı. Heykel yapılışında yaklaşık 3 bin yıl önce yaşamış insanların kemik yapılarını esas aldık. Hiç bir çalışmamızda abartı yok. Çünkü Amazonların çok iri yapılı olduğu anlatılır. Ama yapılan araştırmalarda günümüz insanından çok fazla farkı olmadığı anlaşıldı. Bizde bunu baz alarak böyle bir çalışma yaptık.''

Çelik, Amazon kadınlarının üzerine deri elbiseler diktiklerini ve 3 bin yıl önce Amazonların uygulamış olduğu dikiş tekniğini kullandıklarını da ifade etti. Hazırlanan Amazon köyüne biri Amazon kraliçesi olmak üzere toplam 24 adet Amazon kadını heykelini yerleştirmeyi planladıklarını kaydeden Çelik, ''Heykellerimizi yaklaşık 1.5 yıl içinde tamamladık. Şuan 6 heykeli köyü yerleştirdik. Köy içinde yapılan çalışmaların tamamen bitmesi halinde bütün heykellerimizi yerleştireceğiz'' diye konuştu. (AA)


  ETİKETLER:

  SAMSUN

  ,

  amazon

  ,

  Kadın

  ,

  Köy

  ,

  Büyükşehir

  http://www.radikal.com.tr/106088210608826

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  anadolu - dj_enkidu

  ya yaygın islam kültürünün ya da türk millyetçiliğinin baskısı ve yerleştirdiği saptırılmış tarih eğitiminin dogmaları sonucu anadolu ile kültürel bağımızın kesildiği, anadolu'nun selçuklu'dan başladığı ve türklerin orta asya'dan geldikleri masallarının maalesef genel kanı haline geldiği, yerli anadolu halkının büyük bölümünün islamı seçerek türkleşmiş olduğu ve orta asya ile kan bağımızın %15 civarında olduğu gerçeğinin üzerinin garip bir islamcılık veya ırkçılık seviyesinde milliyetçilikle örtüldüğü bu dönemde bence umut veren bir çalışma. tabii amacın bu olmadığı belli, turist çekmek ve samsun ekonomisini canlandırmak için yapılmış, ayrıca şu anda kalitesinin ne olacağını da bilemiyoruz ama umarım ciddi bir çalışma ve ilgi çekici bir park olur da biraz da hep "geldik, astık, kestik, işgal ettik, kapıları türklere açtık" dediğimiz anadolu'yu da merak etmemize, "belki de daha derinden bir bağımız vardır" diye sorgulamamıza vesile olur.

  Film. - Clear

  Doğru,hatta o filmlerden birini ben de izlemiştim.Hem de kahkahalarla...Toplumu ileriye doğru götürmede(!) oldukça pay sabiydi.Savaşçı kadınlar kız bebekleri büyütüp savaşçı olarak yetiştirirken,doğan erkek çocukları anında öldürüyordu.Sadece bir erkek vardı aralarında,nesli sürdürmek için...O da savaşamasın ve kaçamasın diye ayaklarından sakat edilmişti,kadınlar tarafından.Kadınlar düzgün ok atabilmek için tek memelerini kesmişlerdi.Yani çok bilimsel(!) ve kanıtlar dolu(!) bir filmdi.HEH HEH HEH.

  I am.a.zone - şafakvakti

  Yapilan yorumlari görünce,toplumda cahilligin ve "geriye dogru ilerlemenin" ne kadar hizlandirilmis oldugu farkediliryor.Birincisi Amazonlar zaten "sizin" kültürünüz degil.Iyi ki de degil,olamazda...Amazonlarin o zamanlar yasadigina dair bircok arkelojik buluntu,Avrupa`da bircok dilde kitap ve hatirlarsaniz birkac tane de film vardir.Senin milli ve manevi degerlerin seni baglar.Biz senin bizinden degiliz.Bizim degerlerimizde sizin degerlerinize benzemez:kadin vardir.Senin adin kadin bile olamamistir,sen "hanimsin".Istesende yasadigin ataerkil ortam senin kadin olmana izin vermez!

  Varsayım ve Emek. - Clear

  1.5 yıldır uğraşılmış, bir varsayım için...Belki böyle birileri hiç yaşamamış.Belki sonradan uydurulmuş bir rivayet...Belki de yaşamış ama yaşadıkları yer farklı...Her neyse,aklıma fıkra getirdi yine: Tellalla haber salınmış "en hünerli kişiye padişah ödül verecek" diye...Herkes toplanmış ve gösteriler başlamış.Sonunda, 2 m. öteye diktiği çuvaldızın gözünden, elindeki dikiş iğnesini fırlatarak geçiren bir kişi, padişah tarafından birinci seçilmiş.Hünkar "100 altın ödül verin sonra da falakaya yatırıp 100 değnek vurun" diye emretmiş; herkesin şaşırdığını görünce de şöyle bir açıklama getirmiş: Hiç kimsenin yapamadığı bir mahareti sergilediği için 100 altını haketti ama vaktini böyle boş işlere harcadığı için 100 değneği de haketti.Heh heh heh.

  Edepsizler! - Embesil

  Amazon kadını bizim kültürümüze milli ve manevi değerlerimize uygun düşmez. Bir kere müstehçen şeyler bunlar. Başbakanımız bu ucubeliği de söktürür geç kalmadan. Allah Türk'ü korusun!

  Amazon Yerlileri - amaurot

  Amazon yerlilerinin hidroelektrik santrallerine karşı eylemi daha okunası bulunamaz mı? Karadeniz'in yeşiline mavisine diş bileyenlere bir müstehak aranıyor.