'Asabi ördek' dede oldu

'Asabi ördek' dede oldu
'Asabi ördek' dede oldu

İzleyiciler 77 yıl boyunca Donald Duck ın pek çok tecrübesine şahit oldu. Bu sürede Vakvak Amca, birçok iş kolunu denedi ancak hiçbirinde başarılı olamadı.

Walt Disney'in Carl Barks imzalı 'Vakvak Amca' karakteri Donald Duck, bugün 77'nci doğum gününü kutluyor

Carl Barks’ın 9 Haziran 1934’te yarattığı mavi gemici üniformalı ördeğin başarısızlık hikayeleri ve sinir krizleri yıllarca izleyenleri kahkahaya boğdu. Maceralarında asabi, kimi zaman da kibirli davranışlarıyla görülen Vakvak, pencere açmaya çalışırken cinnet getiren, yeğenleriyle sık sık takışan, sadece sevgilisi Daisy Duck’tan korkan kimliğiyle izleyicinin sempatisini kazandı.
27 Mart 1901’de ABD , Oregon’da doğan Barks, ilk olarak Donald’ı yarattı. Donald Duck’ın ilk çizgi filmi ‘The Wise Little Hen’, 1934’te yayımlandı. Asabi ördek, bu filmde yardımcı roldeydi. Ama izleyiciler bu tembel ördeği çok sevdi ve Donald Duck, 1937 yılında solo kariyerine başladı. Şirin ördeğin Walt Disney’le tanışması, ‘Donald Duck ve Berber Koltuğu’ adlı macerayla oldu. 

Aile büyüyor
Disney’in, karakterlerinin çizgi roman hakkını Western Publishing adlı şirkete satmasıyla Donald, kendini bir çizgi roman kahramanı olarak buldu. Böylece, ‘babası’ Barks da çizgi roman dünyasına yeniden adım attı.
Barks, 1942 yılında Disney’den ayrıldı. Sebebi ilginçti; şirketin klimaları alerjisini ve sinüzitini azdırıyordu. Kendi çizgi romanı üzerinde çalışmak isteyen Barks, Western Publishing’den Oskar Lebeck’le el ele verdi. Disney amblemiyle yeni bir dizi çizgi roman yayımlamak isteyen ikili işe başladı. Bu sırada Vakvak Amca’ya çok sevineceği bir yol arkadaşı geldi; kız arkadaşı Daisy...
Daisy’nin yanı sıra üç muzır yeğen Cin, Can ve Con da aileye katılınca renkli bir ördek ailesi yaratıldı. Büyükanne Duck, Varyemez Amca ve diğer karakterlerle aile büyüdü.
Bu süre içinde Barks, hiçbir hikayeyi imzalamadı. Hikayeleri okuyanlar bir yerlerde iyi bir ördek çizeri olduğunu biliyordu ama kimse onu tanımıyordu. Ta ki Bill Spicer adlı bir Donald hayranı onun ‘gizli ördek çizeri’ olduğunu anlayana kadar... İlk hayran mektubunu gönderen Spicer’ın bu mektubuna rağmen şirket Barks’ın kimliğini gizli tuttu. Bu durum 1960’lı yılların başına dek sürdü. 

En iyi ördek Oscar’ının sahibi!
30 Haziran 1966’da Carl Barks artık ördek çizmeye son verdi ve yerini kendi stilini benimseyen genç çizerlere bıraktı. Ancak, çizmeyi bırakmayan Barks, değişik hikayelere imza atmayı sürdürdü. Vakvak Amca’nın çizeri Carl Barks, 25 Ağustos 2000’de 99 yaşında ölürken, arkasında onlarca şirin çizgi roman karakterini bıraktı.
İzleyiciler 77 yıl boyunca Donald Duck’ın pek çok tecrübesine şahit oldu. Bu süre içinde Vakvak Amca, birçok kolunu denedi ancak hiçbirinde başarıyı yakalayamadı. Başı sürekli evinden yiyecek kaçırmak isteyen sincaplarla ve karıncalarla derde girdi.
Asabi ördeğin, Hollywood’daki ünlüler bulvarında bir yıldızı ve hatta 1943’te aldığı bir de Oscar’ı var. Beceriksiz, asabi ve tembel de olsa bu, onun bir dünya yıldızı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Hollywood

  ,

  Mavi

  ,

  Aile

  ,

  Kız

  ,

  ağustos

  ,

  dizi

  ,

  ,

  zaman

  ,

  genç

  ,

  şirket