Başbakanın davetini bekliyor

Başbakanın davetini bekliyor
Başbakanın davetini bekliyor

Kıbrıslı bir Türkle evli olan Nigar, iki kız annesi.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda birinci olan, finalde sahneye Türk bayrağıyla çıkan Azeri şarkıcı Nigar, yarışmadan sonra aldığı tepkileri ve Türkiye'ye dair hislerini anlatıyor
Haber: İPEK YEZDANİ / Arşivi

Bakü’de Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu (UNDP) ile Haydar Aliyev Fonu’nun düzenlediği ‘Yabancıların Gözüyle Azerbaycan’ adlı serginin açılışına, ülkenin Eurovision birincisi, şarkıcı Nigar Cemal de katıldı. Yarışma sonrası yaşadıklarını konuştuğumuz Nigar, Türk bayrağıyla sahneye çıktığı için Türkiye ’den yüzlerce kutlama mesajı aldığını anlattı: “Özellikle Almanya’daki Türkler arasında büyük sevinç vardı.” 

‘Ajda Pekkan’a hayranım’
Hatta bazıları ‘Sertab kazandığında bile bu kadar sevinmedik’ dedi. Benim için unutulmaz anlardı.” Kıbrıslı bir Türkle evli olan ve iki kızı bulunan Nigar’ın Eurovision’dan önce Londra’da ‘ev kadını’ olarak sürdürdüğü hayatı, yarışmadan sonra değişmiş. Azerbaycan’da yıldız olmuş, genç kızlar için de adeta bir rol modeli haline gelmiş. Türkiye’ye konsere gelip çok sevdiği Ajda Pekkan ve Hadise’yle tanışmış. “Ajda Pekkan’a hayranım, onunla tanışınca çok heyecanlandım, ama Türkiye’den en sevdiğim şarkıcılar Tarkan ve Rafet El Roman” diyor.
Nigar, Türk bayrağı taşımasına ilişkin olarak Azerbaycan’da da çok güzel tepkiler almış. “Özellikle Ermenistan-Türkiye yakınlaşması sonrasında Azerbaycan-Türkiye arasına biraz soğukluk girmişti, ben Türk bayrağını salladıktan sonra ‘Politikacıların yapamadığını sen bir gecede yaptın’ diyenler oldu” diye anlatıyor.
Nigar Cemal, Eurovision başarısının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın da kendisini arayarak kutladığını anlatıyor: “Başbakan aradığında Londra’daydım, çok heyecanlandım. Bana ‘Biz bir devlet, iki milletiz’ dedi. Ayrıca seçimlerden sonra beni Türkiye’ye davet edeceğini söyledi. Daveti dört gözle bekliyorum.”