Berlin Kaplanı'nın Kreuzberg'li rapçisi

Berlin Kaplanı'nın  Kreuzberg'li rapçisi
Berlin Kaplanı'nın  Kreuzberg'li rapçisi

Killa Hakan, yakında çıkacak yeni albümü Orijinal i eski enstrümanlarla, ev ortamında kayda almış.

Kruezberg doğumlu Killa Hakan, 80'lerden beri rap yapıyor. Almanya'da Türkçe rap deyince akla ilk gelenlerden. Şimdi de Ata Demirer'in son filmi 'Berlin Kaplanı'na yaptığı 'Sabır' şarkısıyla karşımızda. Yeni albüm 'Orijinal' de kapıda. Merak ettiklerimizle karşısındaydık...
Haber: ALİ MERT ALAN - alimertalan @gmail.com / Arşivi

Siz rap dinleyen insanların tanıdığı bir isimsiniz. İlk kez tanıyacaklar için Killa Hakan’ı anlatır mısınız?
1973’te Berlin Kreuzberg’de işçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. Rap müzikte adımı 1998’de ‘Mesaj’ albümünü piyasaya süren Islamic Force grubuyla duyurdum. Türkçe sözlü müzik yapan grubumuzun kurucusu Boe B, maalesef 2000 yılında hayata veda etti. İki yıl sonra Almanya’da Vielklang adlı müzik şirketinden ‘Çakallar’ adlı albümüm piyasaya sürüldü. 2003’te ‘Rapüstad’, 2005’te ‘Semt Semt Sokak Sokak’, 2007’de ‘Kreuzberg City’, 2008 yılında ‘Bomba Plak’ ve 2009’da ‘Volume Maximum’ adlı albümlerim çıktı. Çok yakında Esen Entertainment etiketiyle çıkacak olan ‘Orijinal’ adlı albümüm dinleyiciyle buluşacak. 

Ata Demirer’in senaryosunu yazıp, başrolünü oynadığı ‘Berlin Kaplanı’nın müziklerinde de siz varsınız. ‘Kaplanı Tadacan’ isimli şarkıyı dinledik. Film için yaptığınız başka şarkılar var mı?
Daha önce film için kullanılacak bir şarkı yapmadım ama bazı albümlerimden kullanılmak üzere parçalarım alındı. ‘Wut’ ve ‘O Şimdi Asker’ filmlerinde müziklerim kullanıldı. Film için bestelediğim ilk şarkı ‘Kaplanı Tadacan.’ 

Ata Demirer ile nasıl tanıştınız?
Bir gün arkadaşım Şermin Langhoff aradı ve yeni bir için birini aradıklarını, numaramı verip veremeyeceğini sordu. Vermesini söyledim. Ardından film ekibiyle görüştüm, film müziği yapmamı istediklerini söylediler. Ertesi gün Ata Demirer ile görüştüm. Çok tatlı, samimi bir insan. Çok çabuk kaynaştık, uzun uzun sohbet ettik ve eve gidip hemen şarkıyı yaptık. 

Yeni albüm müzikseverlere neler vaat ediyor peki?
Adının ‘Orijinal’ olmasının sebebi eski stil çalışmamız. Albümü eski enstrümanlarla ve ev ortamında kayda aldık. Hiphop’un ilk zamanlarında olduğu gibi çoğu parçada DJ var. Bu şekilde eski bir hava, eski bir tat yaratmak istedim. Sound olarak da kısa ve öz bir albüm. ‘Dondur Herkesi’ adlı parçaya video klip çektik. Klip çekimini normal kamera çekimlerinin dışında, 30 adet iPhone ile yaptık. Güzel bir çalışma çıkardık. Old school bir albüm, yakında ilk video klibiyle geliyor… 

Albümlerinizde hem Türkiye ’den, hem de Almanya’dan hep iyi isimler bir araya geliyor. Yeni albümde kimlerle çalıştınız?
Los Angeles’tan Rakka Iriesince of Dilated People ve Jay Ja Ballas ile çalıştım. Ayaz Kapli, Murdoc Massaka, Fuat ve DJ Boba Fett de bana eşlik etti. 

Kreuzberg’de yaşıyorsunuz, pek çok şarkınızda da Kreuzberg’den bahsediyorsunuz. Orada hayat nasıl?
Kreuzberg’de doğduğum için Berlin Duvarı zamanlarını da yaşadım. Şimdi turistik bir yer halini aldı oralar; derdiyle, neşesiyle kesinlikle görülmesi ve yaşanması gereken bir yer. Kreuzberg’i küçük İstanbul olarak görüyorum. 

Şarkı sözlerinizde sokağın sertliği, hayatın zorlukları ve ne olursa olsun mücadeleye devam etmek gerektiği gibi anlamlar çıkıyor. Hayat sizin için çok mu zor?
Pek de kolay değil. Sonuçta benim Berlin’de geçmişim belli. O yüzden de rap’le birleşmişim, rap’i yaşıyorum. Ne olursa olsun hayat yaşamaya değer, mücadele etmek gerek diyorum. Ama tabii ki hayat da bildiğini okuyup çalıyor ona göre de cümleler oluşuyor ve resimler kafamda canlanmaya başlıyor. Bendeki durum da dinlediğiniz gibi işte. Ve hayat devam ediyor... 

Türkiye’ye konserler ve televizyon programları için geliyorsunuz. Kesin dönüş yapmayı düşünür müsünüz?
Zaten bir ayağım Türkiye’de. Her sene geliyorum. Kesin dönüş derken uzun süre
kalmak olabilir ama bu gelecekteki durumlara bağlı biraz. Ama Almanya’ya geri dönme hakkını öldürmem tabii ki. Sonuçta Berlin gibisi de yok özelikle Kreuzberg 36 bölgesi.