Büyük ev ablukada şiir değil miydi?

Büyük ev ablukada şiir değil miydi?
Büyük ev ablukada şiir değil miydi?
'Çok çiço bir grup' Büyük Ev Ablukada. Şarkı sözleri çok nüktedan, konserleri çok eğlenceli. Esrarengizler; kadroda Bartu Küçükçağlayan, Alican Tezer, Berkun Oya zaman zaman da Onur Ünsal olduğu söyleniyor. Bu akşam Babylon'dalar
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

Son dönemde sosyal medyada isimlerine çokça rastladığımız ancak esrarına bir türlü eremediğimiz bir grup var: Büyük Ev Ablukada. Kendilerini “Orada burada hava atmak için kullanılabilen, manitalara geceleri şarkıların sözlerini SMS atabileceğiniz ve hatta müziklerini sevmemenin bile güzel bir şey olabileceği çok çiço bir grup” olarak tanımlıyorlar. Müzikleri için, “Kim ya bu çalan tarzında”, şarkıları içinse “insanı insana lisanla anlatan nüktedan şarkılar silsilesi” diyorlar.
Ses teli ve gitarda Canavar Banavar, ses teli, gitar, klavye ve bazen davulda Afordisman Salihins, hissiyat-ı istesem çalarım ama kaydıma bakarım’da Balon Suyla da Dolar, gitarda Bentek Sizhepiniz, bass’ta Bariton, davulda Gelicem Nerdesin, ses’te Galvaniz Gelbiraz ve bazen ver bi laf bazen ver bi ses’te Baksen Oyalama’dan oluştuklarını iddia ediyorlar. Ancak son canlı performanslarında gözlemleyebildiğimiz kadarıyla kadroda Bartu Küçükçağlayan, Alican Tezer, Berkun Oya zaman zaman Onur Ünsal, Okan Yalabık gibi isimler var. Bir anlamda “yıldız kadro” yani! 

“Baya insan dinliyo lan bizi”
Şimdi sanki grubun tüm dinamiklerini kavramışım gibi ahkam kesiyorum ama Büyük Ev Ablukada’nın bir “grup” olduğunu anlamam bile epey uzun sürmüştü aslında. İnternetin bir köşesinde şarkı sözlerine rastlamıştım önce: “Dün gece masada unuttuğun kek gibi kararlı olsan. Onun gibi kuru demiyorum ama, hiç değilse bir işe yara.” Sözlerin sağında solunda da Büyük Ev Ablukada yazıyor. Peşi sıra şu şekilde bir monolog geliştirmiştim: “‘Büyük Ev Ablukada’ Turgut Uyar’ın şiiri değil miydi? Ama sözleri böyle değildi ki. Hem böyle bir dize olsa duyardık herhalde çok güzelmiş çünkü!”
Derken ufak bir araştırma sonrası, kendi kalemlerinden şöyle bir ifadeye rastladım: “Büyük Ev Ablukada, Canavar Banavar ve Afordisman Salihins tarafından saat altı gibi kuruldu. Bass Bariton ve Bentek Sizhepiniz’le bir olup ilk kayıtlarını, Çukurcuma’ya bakarken yaptılar. Ne güzel gündü di mi yaa! İkibinlerin bu çocuklara yaptığı büyük kıyak sayesinde evde kayıtlar yapıp internet vasıtasıyla insanlarla paylaştılar. Sonra o insanlar başkalarıyla paylaştı galiba ki, baya insan dinliyo lan bizi.”
Başlarına geleni çok sade bir şekilde özetlemeyi başarmışlar aslında. Tam da öyle bir varoluş hikayesi Büyük Ev Ablukada’nınki. Birlikte vakit geçirip bir şeyler tıngırdatmaktan zevk alan bir grup arkadaşın, isimleri ve şarkıları, internet marifetiyle, ağızdan ağıza, kulaktan kulağa yayılıyor önce. Derken bir gün eşe dosta bir konser verelim fikriyle yola çıkıp Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nda “Ay Şuram Ağrıyo!” adlı akustik bir konser veriyorlar. Canavar Banavar ve Afordisman Salihins karşılıklı oturup hem muhabbet edip hem çalıyorlar. Ve minik bir fenomene dönüşme yolunda ilk adımlarını atmış oluyorlar. Hemen ardından tıklım tıklım dolan Peyote ve İKSV Salon konserleri geliyor. Ortada yıllarca alınmış müzik eğitimleri yok, albüm yok, PR yok ama çaldıkları salonlar tamamen dolu! Ancak bu doluluğun “yıldız” olmalarıyla da pek alakası yok gibi. Bir salon dolusu insan hep bir ağızdan şarkılarını söylüyor çünkü. İnsanlar onları “izlemeye” değil, “dinlemeye” gelmişler belli ki. 

Sürprizlerle dolu oluşum
Grubun canlı performansı oldukça renkli, sıkılmanıza asla izin vermiyorlar. Bunun bir nedeni de dinleyicilerle arayı iyi tutmaları tabii. İnanılmaz bir etkileşim var salon ve sahne arasında. Canavar Banavar’ın bir alçaltıp bir yükselttiği tok sesiyle, “Buraya çöp dökmek yasaktır, sevgilerle, anlaşabilirsek ne güzel olur, Kocaelililerle!” diye mırıldanmaya başladığı şarkıya dinleyicilerden bir teklif geliyor; “Marmarislilerle!” diye. Kırmıyorlar, ikinci nakarat Marmarislilere geliyor. Ya da bir anda Onur Ünsal sahneye çıkıp bir rap şarkısı patlatabiliyor mesela, veya konserin başında grubu takdim eden Berkun Oya birden tekrar sahnede belirip “şalalala” diyebiliyor! Öyle sürprizlerle dolu bir oluşum Büyük Ev Ablukada.
Bu akşam 21.30’da Babylon’da konser verecekler. Canlı performansları eğlence garantili. Tecrübeyle sabit. 

Yolda dinlemeniz için!
Büyük Ev Ablukada, kendi adını taşıyan internet sitesinde şarkılarını ‘yolda dinleyebilmeniz için’ indirmenize izin veriyor. www.buyukevablukada.com