Durdurulamayan internet virüsü: Gangnam Style

Durdurulamayan internet virüsü: Gangnam Style
Durdurulamayan internet virüsü: Gangnam Style
Son internet fenomeni Güney Koreli Psy'nin şarkısı 'Gangnam Style' önlenemez bir hızla yayılıyor. Bu tuhaf dansa kayıtsız kalmak mümkün değil
Haber: ECE ÇELİK - ece.celikis@gmail.com / Arşivi

‘Gangnam Style’ adlı şarkı fazlaca hareketli, klibi de bir o kadar eğlenceli. Gerek şarkının garip cazibesi gerekse Psy’nin komik danslarıyla son dönemde en çok konuşulan video klip olan ‘Gangnam Style’, YouTube’ta an itibariyle tam 404 milyon kere izlendi. Şarkı 20 Eylül’de YouTube’ta en fazla beğenilen video olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti. Türkiye ’de de Ekşi Sözlük’te üzerine 81 sayfa yazı yazılacak kadar popüler olan şarkıyla ilgili en yaygın söylem, Psy’nin Güney Kore’nin Ajdar’ı ya da Serdar Ortaç’ı olduğu. Seven sevmeyen herkes şarkının hipnotik bir yanı olduğunda hemfikir.
Şarkıdan daha çok dikkat çeken ise hafif kilolu Koreli Psy’nin çılgın dansları. Kolbastı ile Apaçi dansı arasında bir dans olarak tanımlayabileceğimiz figürler, izleyen herkesin hafızasında yer etmiş durumda. Öyle ki televizyonda ya da dost meclislerinde dansı taklit etmeye çalışan insanlarla karşılaşma ihtimaliniz yüksek.
Bir diğer ayrıntı, klipteki dansçılarından biri olan ve kendinden geçmişçesine dans eden küçük çocuğun Psy’nin oğlu olması. Sözleri Korece olan şarkının nakaratında geçen ‘Gangnam’ın Güney Kore’nin başkenti Seul’un zengin bir semti olduğu biliniyor. Psy’nin bir kadına olan duygularını anlattığı ve bunun bir ‘Gangnam stili’ olduğunu söylediği şarkı, 1 Ekim’de İngiliz müzik listelerinde ilk sıraya yerleşti. Ünlüler dünyası da ‘Gangnam Style’ı fazlasıyla sevmiş durumda. Katy Perry, Britney Spears ve Tom Cruise gibi isimler şarkıyı internet üzerinde paylaşarak hayranlarına tavsiye ediyor.

 Taklitlerinden sakının!
Bir yandan da ‘Gangnam Style’ kadar taklitleri de durdurulamaz bir hızla çoğalmakta. İnternetteki Gangnam videolarından en ilgi çekenlerinden biri Filipin Cebu Cezaevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin avlusunda 1000 mahkûmun aynı anda kırmızı kıyafetlerle yaptıkları dans. Gangnam bu kadar popüler olunca ‘Yetenek Sizsiniz’ türü programlarda “Ben Psy’den daha yetenekliyim ben neden ünlü olamıyorum” diyen taklitçiler türemeye başladı. En son Beyaz Show’da Beyaz’ın taklit ettiği dans ‘İşler Güçler’ dizisinin bir bölümünde de yer aldı. Ama dansın bir versiyonu daha var ki sosyal medyada yine fırtınalar kopardı. Adnan Oktar’ın A9 kanalında yaptığı sohbet programında, programın daimi katılımcılarından iki sarışın kadınla şarkıya coşkulu biçimde eşlik etmeleri şarkıya yeni bir boyut kazandırdı!
Sosyal medyada ise şarkının bu kadar çok sevilmesi bir yana neden bu kadar fenomen olduğunu anlayamayan büyük bir gürûh da mevcut. Zevklerin tartışılamayacağını doğrulayan fenomen şarkının popülaritesi ne zaman biter bilinmez ama son dönemlerin en büyük internet vakası olduğu bir gerçek.