En büyük vampir bizim vampir!

En büyük vampir bizim vampir!
En büyük vampir bizim vampir!
Şarkıların hiçbirinde geçmeyen albüm ismiyle, sezonun en devrik cümlesini kuran ve yaza hızlı bir giriş yapan İzel'in 'Aşk En Büyüktür Her Zaman'ındaki maksadı çözmek biraz güç
Haber: UMUT EROĞLU / Arşivi

“Aşk En Büyüktür Her zaman ” – Böylesine duygusal, iddialı isimli bir albümden ne beklenir? Romantik, içli dertli şarkılar, biraz melankoli biraz coşku, hüzün, akşam güneşi ruh halleri, vesair. Pekâlâ, albüm elinize geçti diyelim, arkasını çevirdiniz ve ilk şarkının ismi ‘Amerika’. Vow! Peki ya sıradaki parça? ‘Drakula’!! -Hey neler oluyor adamım?
Şarkıların hiçbirinde geçmeyen albüm ismiyle sezonun en devrik cümlesini kuran ve yaza hızlı bir giriş yapan İzel, pop müzik sahnesinin marka isimlerinden. Hem de kuvvetli bir marka. Yıllardır sahnede, düzenli olarak albümünü yayımlar, konserini verir, ekstralarına çıkar. Bizim bildiğimiz pop kültürünün ilklerinden, türün hakkını tam veren isimlerden. Gerçekten kuvvetli bir ses. Bir caz-Türk musikisi sentezinin (‘Jazznağme’, 2010) altından kalkacak kadar tekniğe hakim, disiplinli bir yorumcudur. Ancak yaptığı işler nedense her zaman çok büyük ses getirmez, ama sanki onsuz da bir yaz geçmez. 

Belli ki bu kez sesi büyük yerden getirme arzusuyla bir Hollywood film müziği prodüktörü olan Thomas Berlin’i getirmiş İzel. Buraya değil, Berlin’e. İsimler benziyor. Albüm orada, büyük stüdyolarda kaydedilmiş. Hemen her şarkı adeta bir başyapıt gibi başlıyor. İnanılmaz güçlü bir ‘sound’ var. Yerinize tutunuyorsunuz ilk saniyelerde, dev bir şey olacak gibi. Ancak endişeye mahal yok, heyecan yerini hızla ve kolayca İzel’in kaygısız vokaline, pürüzsüz sesine bırakıyor.
Albümün en beğenilen şarkılarından ‘O da Düşer’e söz yok. Turuncu yaz akşamlarına yakışır tonda, hayranlarından yeterli ilgiyi gören, “duygusal bir çalışma”. ‘Hicran’, sıradışı akor çözülümleriyle üstat Thomas’ın maharetini gösterdiği, duygusal çıkışlardan gizemli derinliklere aniden inebilen başarılı bir şarkı. ‘Yaz Geldi’ ise hip-hopvari, dans edilir, eğlendiren bir parça olarak dikkat çekiyor. Drakula ise son dönemde ‘poşet’, ‘superman’ gibi lugati zorlayan şarkı sözü furyasına anlamlı bir katkı. Niye Drakula; çünkü gönül çelen ‘hayvan’ zalim bir adam; gündüz uyuyor, gece vampir gibi, sevişmeyi bilmiyor, kadının kanını emiyor. Böyle. Detaylı bilgi için tüm söz ve müziklerin sahibi Onur Özdemir ve Alper Narman’a danışılabilir. Rafet El Roman’dan sonra ikinci ‘Amerika’ seferi ise bir enteresan. Sözler şöyle: “Uçurayım seni yarın Amerika’ya / Gökyüzüne bulutlardan bir kalp yapalım / Altına da Türkçe biz âşığız yazalım”– işte gerçek bir sosyal sorumluluk örneği. Kısaca, albümün maksadını tam olarak anlamak biraz güç, ama şundan eminiz; “Aşk en büyüktür her zaman.”