Farklı olan eleştirilir

Farklı olan eleştirilir
Farklı olan eleştirilir

Taşpınar, evinin en büyük odasını salon değil, giyinme odası olarak kullanıyor. FOTOĞRAF: SERİN SARAL

InStyle dergisinin temmuz sayısı için çekim yapan Eda Taşpınar, sezon modasını tanıttı
Haber: PINAR ÇELİKEL / Arşivi

Stiliyle her zaman adından söz ettirmeyi başaran bugünlerde ‘Sen Yeter ki İste’ isimli programda konukların hayatını değiştirmelerine yardımcı oluyor. Taşpınar, kendi gardırobundan seçtiği farklı tarzda kıyafetlerle ise bu kez kendini baştan yaratıyor. Evinin en büyük odasını giyinme odası olarak kullanan Eda Taşpınar’ın kıyafet, ayakkabı ve aksesuvarlardan oluşan gardırobu adeta bir hazine sandığı gibi… Christian Louboutin, Proenza Schouler, Guiseppe Zanotti, Manolo Blahnik ayakkabılar göze çarpan ilk detaylar. Dolce&Gabbana’lar da var, Pucci’ler de… Yerli modacılardan Zeynep Tosun’un ezici yoğunluğu hemen fark ediliyor. Ama gardırobun temel taşlarını Taşpınar’ın kendi tasarımları oluşturuyor. 

Bedenimi iyi tanıyorum
Vücudunu oldukça iyi tanıdığı için, dekolteye ağırlık veriyor Taşpınar: Kimi kıyafetlerde dikkat çeken karın kaslarını, kimilerinde de sırt dekoltesini cömertçe sergiliyor. Ama bir yandan da kendi ‘çılgın tarzını’ büyük bir istikrarla sürdürmeyi başarıyor. İster elbise, ister etek olsun minilerden vazgeçmiyor. Aldığı bir elbiseyi asla olduğu gibi kullanmıyor, ona hemen kendince bir-iki detay ekliyor. Gardırobunda en az bulunan parçanın ise jean’ler olduğunu söylüyor. Eğer pantolon giyecekse bol modelleri tercih ediyor.
“Ben giyinmeye ayakkabı veya takılarla başlıyorum. Seçtiğim parçaya göre kıyafetlerimi belirliyorum. Hatta kimi zaman bu seçime uygun bir şeyler diktiğim de oluyor...” diyen Taşpınar, daha küçük yaşlarda arkadaşları bebekleriyle ilgilenirken o annesi ve anneannesinin gardıroplarıyla oynayarak vakit geçirdiğini söyledi.
London College of Fashion ve Central St. Martins College of Art and Design’da moda eğitimi alması onun küçüklüğünü bilenler için hiç de şaşırtıcı olmamış. Armani, Vivienne Westwood, Georgio Armani gibi dünyaca tanınmış birçok markada staj yapma imkanı bulması da kendi tarzını şekillendirirken ona yardım eden faktörler.
Kendi markamı yaratmak en büyük hayalim
“İnsanlar farklı olanı eleştirmeyi severler ki sıradanlıkları ortaya çıkmasın” diyen Taşpınar’ın tarzının cesurluğunun pek çok moda tutkununa ilham veriyor. Magazin sayfalarından televizyona yumuşak bir geçiş yapan Taşpınar dans becerilerini sergilediği yarışma programının ardından, reklamlarda da sıkça boy gösteriyor bu günlerde. Her birinde de kendi kıyafetlerini giyip tarzını vurguluyor. Bu arada televizyona giderek ısınan ve moda üzerine birikimlerini bu alanda sürdürmek isteyen Taşpınar’ın kendi markasını yaratma hayali ise hep bir köşede duruyor.