İran, Oscar alan filmi 'zafer' ilan etti

İran, Oscar alan filmi 'zafer' ilan etti
İran, Oscar alan filmi 'zafer' ilan etti
"A Seperation" filmiyle en iyi yabancı film Oscarı'nı alan İran, ödülü İsrail'e karşı zafer olarak nitelendirdi.

İran devlet televizyonu, aynı dalda aday olan İsrail filmi "Footnote"u geride bırakmayı başararak, İsrail'e karşı zafer kazanıldığı yorumunu yaptı. Televizyonun yorumunda "A Seperation"ın geçen yıl İran'da da pek çok ödüle layık görüldüğü vurgulandı. Asgar Ferhadi'nin yazıp yönettiği film , Batı'nın standartlarına uyum sağlayarak hem bireysel hem de kültürel bir yabancılaşma içinde olan, bir kız çocuğu ve yaşlı ebeveyniyle ilgili ailevi sorunlarla baş etmeye çalışan, boşanmak isteyen Tahranlı orta sınıf genç bir çifti konu alıyor. 

İsrail'de İran filmine yoğun ilgi
Öte yandan En iyi yabancı film Oscarı'nı kazanan İran filmi "A Seperation"a İsrail'de yoğun ilgi gösteriliyor. İsrail gazeteleri her gün İran'ın nükleer tehdit olması konusunda haberler yayımlarken, son bir buçuk haftadır İsrailli sinemaseverler, Oscar'da İsrail filmini geride bırakan "A Seperation"ı izlemek için sinemaları dolduruyor. İsrail'in önde gelen magazin dergilerinden Pnai Plus'da yazan film eleştirmeni Yair Raveh, "oyuncuların çok iyi performans gösterdiğini, özellikle filmin senaryosunun çok iyi olduğunu" belirtti. Raveh, "İsraillilerin öteden beri düşman ülkelerin yaptığı filmleri izlemeye meraklı olduğunu" da ifade etti. İsrail filminin rakibi "A Seperation"ı, gösterime girdiği ay ortasından bu yana 30 bin kişinin izlediği kaydedildi. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/108003910800394

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yarış - ersankuleli

  Affedersiniz ama bu İran'ın yaptığı sidik yarışından başka bir şey değil.

  Israele karsi zafer! - Canazzo

  Iran Mullah yönetimin kompleksine bak, filmde kadin cocugunun gelecegi icin yurtdisina gitmek istiyor, cünkü Iranin gelecegeni parlak görmüyor. Yönetim cikmis, bunu zafer ilan ediyor. Hic gülecegim yoktu!

  İran öne geçiyor ama, - aliismettekin

  irandaki kadın erkek eşitsizliği, dinin yaşama baskısı, hukukun işleyiş şekli açısından bizde bile bak yahu şu duruma dedirttiğine göre batı toplumunda iranın bulunduğu seviyeyi sabitliyor.Bunun dışında gerçekten de bir film gibi değil, onlarla birlikte olayı yaşıyormuşusnuz gibi bunamış dededen küçük kıza kadar en basit bu bir rol dedirtecek sahne yok, iran dan yaşam belgeseli gibi ve digiturk festival kanalında yayınlanıyor.

  Codayi-i Nadir ez Simin - Düzgün Baba

  Orijinal adı "Codayi-i Nadir ez Simin" olan, belgesel tadında gerçek hayattan naklen yayın yapıyormuşcasına bir ayrılığı anlatan bir film. İran sosyal yaşamından da kesitler sunan bu filmi kesinlikle tavsiye ediyorum.