Klasik yıldızlar geçidi

Klasik yıldızlar geçidi
Klasik yıldızlar geçidi

Dallas ın unutulmaz ekibi de gecedeydi: JR (Larry Hagman), Sue Ellen (Linda Gray) ve Bobby (Patrick Duffy) (soldan sağa).

Turner Klasik Sinema Film Festivali'nin üçüncüsü Hollywood Bulvarı'ndaki Grauman'ın Çin Tiyatrosu'nda muazzam bir törenle açıldı. Lisa Minelli'den Kim Novak'a efsaneler bir aradaydı
Haber: KEITH KURMAN / Arşivi

LOS ANGELES - Tarihi Hollywood’un kalbinde dört gün süren TCM klasik film festivali, tüm sinemaseverlerin klasik filmleri görülmeleri gerektiği gibi tecrübe etmek için toplandıkları bir yer: Büyük perdede, dünyanın en ikonik mekânlarının bazılarında, o filmleri yapan kişilerle birlikte… Festival eşzamanlı çok sayıda film gösterimi ve erkenden başlayıp geç saatlere dek süren etkinlikler sunuyor.
Açılış gecesi, Bob Fosse’un 1972 tarihli ödüllü filmi Cabaret’nin restore edilmiş baskısının prömiyerine sahne oldu. Geceye filmin yıldızları Liza Minelli, Joel Grey ve Michael York katıldı. Festival, hem geçmişten hem de günümüzden hayret verecek kadar geniş çapta yıldızı kendine çekiyor. Mesela Mickey Rooney’nin gelişine şaşmayacaksınız da ne yapacaksınız? İşte klasik Hollywood’un şaşaalı günlerinde başrolleri paylaştığı Judy Garland’ın kızı Minelli. Peki Rooney, önündeki betona bizzat kendisinin el ve ayak izlerinin çıkarıldığı tiyatro salonunun merdivenlerini bunca yıldır kaç kez çıkmıştır? Judy ile Mickey’nin projektör ışıkları arşa değer, flaş ışıkları patlarken smokinli ve mücevherlere boğulmuş biçimde geldikleri 1930 ve 40’ların prömiyerlerinin görüntülerini izledik. Yaşlı ama dinç haliyle, gelişinin kalabalık tarafından tezahüratla göklere çıkarılmasının keyfini sürerken, kafasından neler geçiyordu acaba?
Ve yıldızlar gelmeye devam ediyor! Hitchcock’un sarışınları da burada. North by Northwest’in (özellikle Marlon Brando ile oynadığı On the Waterfront ile tanınan) Eva Maria Saint’i, The Birds ve Marnie’nin Tippi Hedren’i, Vertigo’nun Kim Novak’ı diğer filmlerin de takdimlerini yapıp tartışma oturumlarını yönetiyor. Bu kızlarda hâlâ iş var, prodüksiyon aşamasında filmleri var, hayranlık verici!
Peggy Montgomery adına IMDB’de bakarsanız 1984’te ölmüş bir aktris görürsünüz. Ama artık Diana Serra Cary kimliğini kullanan 1920’lerin çocuk yıldızı Bebek Peggy, aynı adlı belgeselin gösterimi için buradaydı.
Dallas’ın orijinal çevriminin oyuncu kadrosundan Larry Hagman, Patrick Duffy ve Linda Gray de buradaydı. Debbie Reynolds, Barbara Rush, Jerry Mathers ve Robert Wagner de buradan geçti.
En önemlisini en sona sakladım, TCM’de gösterilen filmlerin çoğunun takdimini yapan, film tarihçisi Robert Osborne. Bu adam, TCM arşivinden filmlere yaptığı sunumlarla ‘sanayi’nin tarihi hakkında bize öyle çok şey öğretti ki… TCM’nin yapımcılığını yaptığı Moguls and Movie Stars: A History of Hollywood, izlenmesi mecburi bir dizi . Festivalde Chinatown’ın bizzat yapımcısı Robert Evans’ın sunumunu yaptığı gösterimine bile gittik, gerçekten!