Korsede 'ikinci' altın çağ

Korsede 'ikinci' altın çağ
Korsede 'ikinci' altın çağ
Korse satışları patladı, satışlar üç ayda dört kat arttı. Bu artışın en büyük sebebi olarak ise dönem dizileri ve yazın gelmesi gösteriliyor

Pop müziğin efsanevi isimleri Beyonce, Lady Gaga ve Madonna sahneye korseyle çıkan ünlü isimler. Satışlardaki artışa bakılırsa, korseler yalnızca sahne sanatçılarının değil halkın da gözdesi olmuş durumda. Victoria döneminin sembolü olan korseler geri dönüyor.
BBC’nin haberine göre Kraliçe Elizabeth’in sutyenlerini üreten İngiliz Rigby & Peller markası, geçen yıl Mayıs ayında geleneksel korse satışlarında yüzde 45’lik artış olduğunu söylerken, alışveriş sitesi Ebay da son üç ayda korse satışlarında görülen artışın yüzde 185 olduğunu belirtiyor.
Satış listesinde 1900 korse bulunan Ebay, müşterilerin yüzde 40’ının İngiltere, yüzde 34’ünün ABD ve yüzde 8,6’sının Avustralya’dan olduğunu ifade ediyor. Marks & Spencer da üretime başladığı yeni serisinden her üç dakikada bir korse satıyor. 

Dönem dizileri artışın en büyük sebeplerinden
Korse satışlarındaki artış moda trendlerindeki değişim ile açıklanırken, son 7-8 yılda bürlesk tarza gösterilen ilgi ve 1950’li yılların giderek daha popüler hale gelmesinin korseleri tüm dünyada arzu nesnesine dönüştürdüğü ifade ediliyor. Sektör çalışanlarının belirttiğine göre ‘Mad Men’ gibi dönem dizileri ve ‘Marilyn ile Bir Hafta’ gibi 1950’lere değinen filmler bu trendin en büyük destekçisi. Bir diğer ayrıntı da yaklaşık yüzyıldır bir şekilde revaçta olan korselerin feminizm ve kadın vücudundaki değişime bakışta görülen değişimi yansıtması.

Türkiye de altta kalmıyor
Avrupa ’da korse satışlarında patlama yaşanırken, durum Türkiye’de de farklı değil. 75 yıldır İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren Kelebek Korse Mağazası’nın sahibi İlya Avramoğlu da bu konuya destek veriyor. Son üç ayda korseye olan ilginin hayli arttığını ifade eden Avramoğlu, “Son zamanlarda korselerin ön plana çıkmasıyla bağlantılı olarak bir artış söz konusu. Bunun dışında yaz aylarında hafif giysiler giyildiği için, korseler estetik açıdan daha fazla göz önünde bulunduruluyor. Bizde nisan ayıyla beraber korse satışlarında bir artış olur ve bu artış yıl sonuna doğru seyreder. Kış gelmeden ortopedik korseler satılır” diyor.