Mevsimlik değil ömürlük

Mevsimlik değil ömürlük
Mevsimlik değil ömürlük
Yarattığı müzikal devrim 'disko kraliçesi' gibi unvanlara sığdırılamayacak kadar etkili olan Donna Summer, bu hafta aramızdan ayrıldı. 'İflah olmaz' Donna hayranı Sarp Dakni, efsaneyi, 1976 tarihli konsept albümü 'Four Seasons of Love'la anıyor
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Donna, bu yazının yazılmasından sadece bir iki gün önce Florida, Key West’teki evinde sessiz sedasız ayrılmaya karar verdi gezegenimizden. Arkasından hemen bir disko kraliçesi, yeri doldurulamaz bir diva olduğu yazıldı çizildi. Bunların hepsi doğru elbet. Ama aslında yakın tarihe bıraktığı müzikal devrim, bu kelimelerin içine sığdırılamayacak kadar da büyük. Hemen her akşam bir Donna Summer plağı dinlemeden başını yastığa koymayan ben bile, yıllardır kanserle boğuştuğunu bilmiyordum. Üzerimize çılgınca yağan dijital bilgi yağmurunun içinde bunu fark edememiş olmam normal mi yoksa iflah olmaz bir hayran olarak bu benim ayıbım mı kestiremiyorum. Ölmüş bir müzisyenin hemen ardından gelen ve ‘’ah! vah!’’ diye dövünüp duran içi boş ‘biyografik-ağıt’ yazılarından hiç hoşlanmadığım için size en sevdiğim albümünü sanki yeni çıkmış gibi yazmak istedim... Hoşça kal Donna. 

‘Love to Love You Baby’ ve ‘A Love Trilogy’den sonra gelen üçüncü uluslararası albüm ‘Four Seasons of Love’da karşımızda vokali daha da güçlenmiş, daha seksi ve daha tutkulu bir Donna Summer var. Onu bir gecede uluslararası bir disko tanrıçasına eviren mucize ikili Giorgio Moroder ve Pete Bellotte yine işbaşında.
Gazını hepten almış disko âlemine bir göktaşı gibi düşen ‘Four Seasons of Love’da karşımıza dört mevsime ve bu mevsimlerin temsil ettiği aşk enerjilerine göre değişkenlik gösteren dört farklı Donna Summer çıkıyor. Bunlardan ilki ‘yaz ateşi’. Işıl ışıl parlayan bir hilalin içinde tüm seksapeliyle Donna selamlıyor bizi. ‘Four Seasons of Love’ın en seksi parçası da şüphesiz zaten bu. Baştan çıkarıcı vokaller ve usta kulakların derinlerde rahatlıkla hemen fark edebileceği r&b tınıları üzerine safkan disko.
Sonra sonbahar geliyor. 

‘Seven Year Itch/Yaz Bekârı’ndaki metro havalandırması üzerinde etekleri uçuşarak sinema tarihinde bir sembol haline gelen Donna Monroe (!) karşımızda. Bu şarkı diğerlerine göre nispeten daha sakin. Ama içinde patlamaya hazır bir enerji gizli. Donna’nın huzurlu/seksi ve kendine güvenen vokali için söylenebilecek tek şey kusursuz olduğu. Kış geldiğinde beyaz kürküne bürünüyor Donna. Hava soğuk. Yavaşladık. Seksi değil romantik bir kız var karşımızda. Albümün tek düşük tempo şarkısında bize bitmiş ilişkisinin ardından aklında kalanları anlatıyor.
Derken karşımıza çiçeklerden yapılmış bir salıncakta sallanan masum bir iç savaş kızı geliyor. Atlantalı zengin O’Hara ailesinin kızı Scarlett bile olabilir pekâlâ bu. Donna O’Hara işte bu noktada bize ‘Spring Affair’i söylüyor. ‘Spring Affair’ bu dört şarkılık kısacık konsept albümün en akılda kalıcı ve hit potansiyeli olan şarkısı aynı zamanda. Hatta kapanışa ‘reprise’ olarak eklenmesi de belki sırf bu yüzden. Biten bir ilişkinin ardından, yenisine hazır olan umut dolu, tatlı Donna. ‘Four Seasons of Love’, tüm disko tutkunları için sadece mevsimlik değil, ömürlük bir albüm.


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  iç savaş

  ,

  Beyaz

  ,

  aşk

  ,

  Dijital

  ,

  Akşam

  ,

  Kız

  ,

  Metro

  ,

  Zengin

  ,

  Hava

  ,

  kış

  ,

  dolu

  ,

  Devrim

  ,

  Diva

  ,

  Enerji