"Şahane Misafir" Roma'da görücüye çıktı

"Şahane Misafir" Roma'da görücüye çıktı
"Şahane Misafir" Roma'da görücüye çıktı
Uzun yıllardır İtalya'da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek'in 9. filmi "Şahane Misafir"in (Magnifica Presenza) galası Roma'da yapıldı.

Roma'daki Barberini Sinema Salonu'nda dün akşam organize edilen “Şahane Misafir”in galasına, Cem Yılmaz dışındaki filmin bütün oyuncuları, Türkiye 'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, İtalya'nın Eski Kültür Bakanı Giancarlo Galan, İtalyan oyuncu Riccardo Scamarcio gibi ünlü isimler katıldı. Film oyuncularının kırmızı halıda boy göstermesiyle başlayan galada, daha sonra filmin gösterimine geçildi. Filmin, izlendiği salonda alkış aldığı gözlendi. Galaya katılan Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil de "Filmi sadece benim nasıl bulduğum değil seyircilerin nasıl bulduğu önemlidir. Salondaki tepki de gördük ki film gayet başarılıydı ve film büyük bir beğeni aldı. Alkışlar bunu gösterdi" dedi. 

Filmde herhangi bir katkıları olup olmadığı sorulan Büyükelçi Akil, "Filmde biraz katkımız oldu manevi desteğin yanı sıra, gerek çekimler sırasında gerekse film bitiş yemeğini sefaretimizde düzenledik. Mütevazi de olsa bir katkımız oldu. Bu Ferzan Özpetek'e verebileceğimiz minimum bir katkıdır" yanıtını verdi.
Özpetek'in burada Türkiye'nin gururu olduğunu belirten Akil, "Filmde ayrıca Cem Yılmaz'ın oynaması ve gayet iyi tepki alması. Sezen Aksu'nun müziği. Türkiye açısından gerçek bir gurur gecesiydi" dedi. 

Ertuğrul Özkök de Özpetek'in tarzının dışına çıktığını ifade ederek, "Oyuncular olağanüstü. Ben çok beğendim filmi. Cem (Yılmaz) olağanüstü. Tahmin ediyorum Cem, İtalya'da iş yapar" şeklinde konuştu. Sanatçı Serra Yılmaz da filmin ardından yaptığı değerlendirmede, "Çok güzel buldum. Çok ilginç. Çok değişik bir konu bulmuş Ferzan. Zengin ve çok güzel bir film. Üstelik oyuncular harikalar. Cem çok iyi olmuş" dedi. İtalya genelinde bugün 400 kopyayla gösterime girecek olan ve İtalyan basınından iyi övgüler alan “Şahane Misafir” filminin Türkiye galası ise 5 Nisan'da İstanbul 'da yapılacak. Filmde, aktör olma hevesiyle Roma'ya taşınan ve hamur yoğurarak, kruvasan yaparak, geçimini sağlayan Sicilyalı Pietro'nun yeni evinde başına gelenler anlatılıyor. (AA)