Sıcakta çekilmeyen 25 şey

Sıcakta çekilmeyen 25 şey
Sıcakta çekilmeyen 25 şey
Bir damla mecal bırakmıyor, tahammül gittikçe azalıyor, sinir telleri yay gibi geriliyor. Bazı şeyler var ki, sıcaklarda her zamankinden çok daha zor çekiliyor

1. Ütü yapmasak?
Yaza özel bir durum değildir aslında, hiçbir hava şartında çekilmez ama yazın nemden boğulurken buharlar içinde ütü yapmak iyice katlanılmaz olur. Yazın ütülenmeyen şeyler giyilir.

2. Çenesi düşük insan kişileri
Sıcaklık 30 dereceyi aştı mı, dibinizde dar dar konuşanlara tahammül de zorlaşır. Bir süre sonra zaten dediklerini duymamaya başlarsınız, saran kaset gibi olur o boğuk ses…

3. Acılı yemekler
Sıcaklarda ekstra yanıcı maddelerden uzak durmak gerekir. Bu yüzden de pulbiberle ilişkiyi seyrekleştirmek tavsiye edilir. Kabul edilebilir tek seçenek acı sivribiber kızartmasıdır. Tercihen buz gibi soğukken yenir, üzerine de yoğurt eklenir.

4. Hamam sefası
Hamam tiryakileri itiraz edebilir, kusura bakmasınlar. şuraya göbek taşı diye yazarken bile içimiz daralıyor. Hava serinleyince görüşsek?

5. Ne zor şey yemek
Açlıkla terbiye olmak iyi bir şey olmasa da, ölümcül sıcaklarda alnı bürümüş ter damlacıkları eşliğinde yemek yemek bazen hiç çekilmiyor. Yemeğin verdiği ağırlık, sıcak yüzünden bardaklarca içilmiş soğuk suyun yaptığı şişkinlikle bedenin tüm dengesi bozulur. Bazı yemekler özellikle yaza hiç uymaz. Mesela kuzu tandır, mesela etli biber dolması…

6. Kadınlar regl tatili istiyor
Doğaya tabiyiz elbet, sıcak-soğuk-tatil-yoğun günü falan dinlemez bu ‘meret’ ama yine de sıcakta hiç çekilmiyor! Sıcak aylarda bir haftaya yayılan sancılar, şişkinlikler, sinir halleri sadece sıcaklara değil insanlara tahammül etmeyi de zorlaştırıyor.

7. Sıcakta sportif olmayalım
Yüzmeyi saymazsak sportif faaliyetleri aşırı sıcaklarda pas geçmek en iyisi gibi. Nem oranının akşam saatlerinde de gündüzden pek farklı olmadığını düşünürsek; yürüyüştür, pilatestir, ağırlık kaldırmadır bunlar tehlike arz ediyor. “Klimalı spor salonları ne güne duruyor” diyenler, kendileri bilir tabii...

8. Mutfak eziyeti
ınsanın kendi elleriyle yaptığı hafif yaz yemeklerini küçük balkonunda mideye indirmesi de yazın güzelliklerindendir ama ocakta pişirilecek herhangi bir yemek, mutfakta fokurdayan her bir tencere, ortam sıcaklığını biraz daha artıracaktır. Sıcak havada, sıcak mutfağa girmek çekilir şey değildir.

9. Sıra beklemek
Sabırsız bünyeleri her derecede zorlar ama sıcakta, bir de dar bir alandaysanız, hele de ayakta dikiliyorsanız büyük geçmiş olsun! Sağın solun elde mendil ter silenlerle, oflayıp poflayanlarla dolu olması asabı iyice bozar.

10. Hasta çorbası tasta
Tıp literatürüne ‘yaz gribi’ olarak girmiş, genelde klima önünde sereserpe yatmaktan kaynaklanan burun akıntısı ve ateş, 40 dereceye ulaşan bu sıcak havalarda tecrübe edilmesi gereken en son şeylerden biridir. Zaten hava yanıyor, bir de vücudu ateşler basması hiç mi hiç hoş değil.

11. Temizlik belası
İstediğiniz kadar şort-tişört takılın, saçınızı tepede toplayın ve bol bol suyla haşır neşir olun. Yok, olmuyor. Sıcak havalarda ev temizliği yapmaya kalkışmak gönüllü bir işkenceye dönüşüyor. Yaz aylarında evi parlatmak, kan-ter içinde kalmaya hazırlıklı olmak demek.

12. Ocakbaşı uzak olsun
Sıcaklarda zaten hafif şeyler tüketmek tavsiye edilir. Her tür etten bir miktar uzak durmak iyidir. Bir de bir aktivite olarak ocakbaşına gitmek, böyle havalarda daha da imkansız bir proje olur.

13. Ter kokusu, ovalara yayılır
Ter kokusu hiçbir zaman çekilmez ama yaz sıcaklarında asansörde toplu taşıma araçlarında, konserde, sinemada buram buram gelen ter kokusu insanı hayatından bezdirebilir.

14. Laptop sıcaklığı
Zaten cehennemin içindesiniz, bir de kucağınıza laptop’u koyup çalışmak durumunda kaldığınızda cehennem sıcakları ikiye katlanıyor. Ha bir de pili biterse, artık atın o laptop’ı kucağınızdan, çünkü buharlaşmanız an meselesidir.

15. Susuzluk alarmı
Zaten vücudun istediği bir sıvı miktarı var. Onu türlü şekillerde temin ediyoruz diyelim. Yaz günlerinin en berbat haberi ise şebeke çalışması, boru patlaması nevi sebeplerle evde suların kesik olması. ınsan sudan başka bir şey düşünemez hale geliyor, giderek sefilleşiyor.

16. Aşırı doz klima
Sıcak fena tamam, ama son ayara getirilmiş klimada üç saat geçirmek, herkesin 12 derecede mutlu olacağına inanmak da fena. Bir süre sonra sırtta tutulmalar, yüzde uyuşma başlıyor. Bir de tabii gerçek hava sıcaklığıyla karşılaştığınızda yaşayacağınız travma var.

17. Kapalı ayakkabı çilesi
Erkekler bu cezaya hep mahkum ama yaz sıcaklarında kapalı ayakkabı özellikle de deri ayakkabı giymek eziyet. Kadınlar için bile iş ciddiyetinin söz konusu olduğu hallerde terlik, espadril türü şeyler çok ‘şık’ sayılmıyor. Sıcakta topuklu ayakkabı ayrı bir fenomen.

18. Saç kurutma meselesi
‘E, kurutmayın kardeşim siz de’ diyebilirsiniz, iyi de boynumuzda problem varsa, ne olacak? Zaten sıcak, bir de üzerine makinenin sıcağı… Beyniniz lop yumurta misali pişebilir.

19. Alkol alımları
Susuzluk, bir biranın iyi geleceği sinyalini veriyor. ıçerken iyi geliyor ama sonra o da daha derin bir susuzluğa sevk ediyor insanı. Zaten ağır alkollü içecekleri mümkünse mevsim değişimine bırakalım.

20. Sivrisinek sorunsalı
Zaten sıcaklık yeni düşmüş. Ancak sabaha karşı tam tatlı bir şekilde uykuya dalacaksınız ki tepede o çıldırtıcı ses! Sıcaklarda sivirsinek çekilmiyor diyeceğiz, ama meret zaten sıcağı seviyor.

21. Bakışlarla konuşsak
ınsanın sıcaktan mecali kalmadığında birine dert anlatması ne zor oluyor… Sıcak yüzünden muhabbetlerde cümle sayısı azalıyor, dedikodular seyrekleşiyor. Konuşmak bile zor geliyor.

22. Aşırı libido
Fiziksel aktividen bucak bucak kaçmaya çalışılan bu sıcak günlerde, cinsel münasebetler de ekstra motivasyon gerektiriyor. Sonbaharı beklememek için, akşam olup havanın biraz serinlemesini beklesek?

23. Toplu taşıma
Nefes almanın imkansız hale geldiği sıcak havalarda toplu taşıma kullanmak tam bir işkencedir. Metrobüs gibi yolcuların kaynaştığı ve yekvücut haline geldiği ortamlarda bulunmak kadar isyan ettirici başka bir şey varsa, o da sürekli arkalara doğru ilerlememiz gerektiğini söyleyen muavin ekolüdür.

24. Maça gitmek
Yaz sıcağı altında spor yapmak kadar spor faaliyeti izlemek de kötü. Hele ki tribün kültürünü hayat tarzı benimsemiş, ateşli bir seyirciyseniz. Sırılsıklam ter içinde kalmış insanlarla omuz omuza çekmeyi geçelim, gol olduğunda sarılıp kucaklaştığınızı düşünsenize…

25. Mesaisiz yaz tatili
Çalışmak zaten korkunç bir eylem. Ama bir de her yer koca bir fırın olmuşken, siz orada eriyorken, patronunuzun bilmem ne raporunu sorması, kafanızın tasının ‘buharını’ daha da katlıyor. Yazın çalışmak gerçekten çekilmiyor.