TV Ödülleri'nde başrol Şehir Tiyatroları'nındı

TV Ödülleri'nde başrol Şehir Tiyatroları'nındı
TV Ödülleri'nde başrol Şehir Tiyatroları'nındı

Halit Ergenç konuşmasında uzun dizi sürelerini eleştirip, Ölmek istemiyoruz dedi.

3. Antalya Televizyon Ödülleri önceki gece sahiplerini buldu. En çok sevinen Yalan Dünya ekibi olurken, geceye damgasını vuran asıl olay oyuncuların Şehir Tiyatroları'yla ilgili verdikleri mesajlar oldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Antalya Televizyon Ödülleri cumartesi akşamı Antalya Mardan Otel’de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Geceye, beş dalda ödül alan Yalan Dünya , en iyi dönem dizisi ödülünü kazanan Muhteşem Yüzyıl ekibini temsilen sahneye çıkan Halit Ergenç’in konuşması, Şehir Tiyatroları’na yapılan yeni düzenlemeye verilen tepkiler ve tören sunumunun acemiliği damgasını vurdu…
Törene gelirsek… Caner Cindoruk ve Melike Öcalan’ın sunduğu gece, geçen günlerde kaybettiğimiz oyuncu ve senarist Meral Okay’ı anarak başladı. Kendi görüntülerinin yanısıra senaryosunu yazdığı dizilerden görüntülerin de yer aldığı kısa filmle Okay, davetliler tarafından uzun süre alkışlanarak anıldı.
Gecenin açılış konuşmasını Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın yaptı. Gecede Onur Ödülü Orhan Boran’a verildi. On yıldır radyo ve televizyondan uzak olduğunu, buna rağmen bu ödülle onurlandırıldığını söyleyen Boran’ın ödülünü Beyazıt Öztürk, kendisine iletmek üzere Mustafa Akaydın’dan aldı.
Bir diğer onur ödülü ise Umur Bugay’a gitti. Bugay, konuşması sırasında artık hayatta olmayan Bizimkiler dizisi oyuncularını anarken, dizinin jenerik müziğinin çalınması, herkesi 90’lara götürdü. Umur Bugay ödülünü, dizide küçük oyuncu olarak oynayan ve ‘Ali’ karakterini canlandıran Atalay Uluışık’ın elinden aldı. Bugay, sinema ve televizyon programlarının denetlenip cezalandırılmadığı, resimlerin müstehcen bulunarak yakılmadığı, yapılan heykellerin, “Böyle sanatın içine” diyerek dozerlerle yıkılmadığı, öğrencilere, işçiye, potansiyel suçlu gözüyle bakılmadığı, etnik ve mezhep kavgalarının son bulduğu barış ve hukuk devleti içinde yaşamayı dilediği konuşmasıyla bol alkış aldı.
Nispeten hareketli ve hızlı başlayan gecenin başında davetlilerin en çok konuştuğu konu Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’un yokluğuydu. Zira Ay Yapım, Kuzey Güney, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Al Yazmalım ve Son dizileri için yarışmaya başvurmamıştı. Aynı şekilde Erler Film, Arka Sokaklar ve Akasya Durağı, Koliba Film Firar (Ki dizinin sunuculardan Caner Cindoruk dizinin oyuncusu), Pana Film Kurtlar Vadisi Pusu, TMC ise Bir Çocuk Sevdim için başvuru yapmamıştı. Bu kadar dizinin eksikliğinde yapılan gecede rekabet en çok Yalan Dünya, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Muhteşem Yüzyıl, Leyla ile Mecnun ve Hayat Devam Ediyor arasındaydı. 

Neye şaşırdık?
Elimizde adayların listesi. İsimleri okunuyor, yanlarına minik notlar alıyoruz. Adayların adları okunurken, şöyle yazmışız Leyla ile Mecnun’un, Ali Atay’ın ve Serkan Keskin’in adlarının yanına: “Çok feci alkış.” Bütün o alkış kıyamete karşın Leyla ile Mecnun dizisine tek ödülün sadece en iyi senaryo dalında (komedi) Burak Aksak ile gitmesi salondaki herkesi şaşırttı. Öte yandan En iyi drama dizisi dalında tahminlerde Behzat Ç. öne çıktıysa da ipi Mahsun Kırmızıgül’ün yönettiği Hayat Devam Ediyor göğüsledi. Sonucu kestirilemeyen bir diğer kategori ise en iyi erkek oyuncuydu. Bu dalda da Behzat Ç.’nin başrol oyuncusu Erdal Beşikçioğlu; Fikret Kuşkan, Nejat İşler, Halit Ergenç ve Erkan Petekkaya’yı geride bırakarak ödülün sahibi oldu. Gecede en iyi kadın oyuncu ödülü ise Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisindeki rolüyle geçen yıl olduğu gibi Ayça Bingöl’e verildi. 

Fırat Tanış’tan ‘muhafazakâr sanat’ tepkisi
Şehir Tiyatroları’na getirilen yeni düzenleme, gecenin ‘teması’ gibiydi. Komedi dalında en iyi erkek oyuncu ödülünü vermek üzere sahneye gelen Ceyda Düvenci, değişikliği “Tiyatroyu, tiyatroculara bırakın. Şehir Tiyatroları oyuncularındır” diyerek kınadı. En iyi yardımcı erkek oyuncu dalında ödül kazanan Öyle Bir Geçer Zaman Ki oyuncusu Hüseyin Avni Danyal ise konuşmasını Şehir Tiyatroları’nda yaşanan felaket için üzgün olduğunu belirtip, herkesi konuya duyarlı olmaya davet ederek bitirdi. Gecede sahneye çıkıp gitar çalıp şarkı söyleyen oyuncu Fırat Tanış’ın Şehir Tiyatroları vurgusu da alkışları topladı. Tanış ‘Yani’ adlı şarkıyı söylerken sözleri “Hamlet tespih çekiyor, şükür Godot geliyor. Juliet için Romeo dağları deliyor, muhafazakâr sanat böyle laflar ediyor. Artık oyunları bile fen işleri yazıyor, e yuh yani olmuyor istesen de kimse gelmiyor beklesen de yani olmuyor... Gelmiyor Godot bile beklesen de” şeklinde değiştirdi. Mini konserini ‘Şehir Tiyatroları yok edilemez” diye bitirdi.
En iyi dönem dizisi ödülü ise Muhteşem Yüzyıl’a gitti. Meryem Uzerli, Halit Ergenç ve Burak Özçivit ekibi temsilen sahneye çıkarken, Ergenç’in teşekkür konuşmasında uzun dizi süreleri ve çalışma şartlarını anarak “Ölmek istemiyoruz” demesi uzun süre alkışlandı.
En iyi dizi senaryo ödülünü yine Muhteşem Yüzyıl’ın senaryosuyla Meral Okay aldı. Meral Okay adına ödülü alan dizinin yapımcısı Timur Savcı, Okay’a ithafen “Bu alkışlar Meral Abla için. 2001 yılından beri Meral Abla ile yol arkadaşlığı yaptık. Meral Abla’yı güçlüyken ve acı çekmeden vefat ettiğini görmek tek tesellimiz. Meral Abla sensiz bir kişi eksiğiz ama en iyisini yapacağız. Vefat ettiği gün bile ‘O Kadın’ yazanlar oldu. Bu ödülü o kadın adına aldığım için gururluyum” dedi. En iyi dizi yönetmen ödülü Hayat Devam Ediyor dizisi ile Yıldız Hülya Bilban’a gitti.
Çocuk gelinleri anlatan Hayat Devam Ediyor dizisi ile Mahsun Kırmızıgül de Toplumsal Sorumluluk Ödülü’ne layık görüldü. En iyi komedi kadın oyuncu ödülünü 1 Erkek 1 Kadın dizisindeki rolüyle Demet Evgar, en iyi komedi erkek oyuncu ödülünü ise Yalan Dünya dizisindeki rolüyle Olgun Şimşek aldı.

En çok ödül Yalan Dünya’ya gitti
En İyi Drama Dizisi: Hayat Devam Ediyor
En İyi Gençlik Dizisi: Elde Var Hayat – Sınav
En İyi Dönem Dizisi: Muhteşem Yüzyıl
En İyi Komedi Dizisi: Yalan Dünya
Drama En İyi Erkek Oyuncu: Erdal Beşikçioğlu - Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi
Drama En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Hüseyin Avni Danyal- Öyle Bir Geçer Zaman Ki
Drama En İyi Kadın Oyuncu: Ayça Bingöl - Öyle Bir Geçer Zaman Ki
Drama En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Meral Çetinkaya - Öyle Bir Geçer Zaman Ki
Drama En İyi Yönetmen: Hayat Devam Ediyor - Yıldız Hülya Bilban
Drama En İyi Senaryo: Muhteşem Yüzyıl - Meral Okay
Komedi En İyi Erkek Oyuncu: Olgun Şimşek - Yalan Dünya
Komedi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Bartu Küçükçağlayan - Yalan Dünya
Komedi En İyi Kadın Oyuncu: Demet Evgar - 1 Kadın 1 Erkek
Komedi En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Gupse Özay -Yalan Dünya
Komedi En İyi Yönetmen: Jale Atabey Özberk - Yalan Dünya
Komedi En İyi Senaryo: Leyla ile Mecnun- Burak Aksak
Dizi Film En İyi Görüntü Yönetmeni: Muhteşem Yüzyıl - Ercan Özkan
Dizi Film En İyi Sanat Yönetmeni: Muhteşem Yüzyıl - Nilüfer Giritlioğlu
Dizi Film En İyi Müzik: Öyle Bir Geçer Zaman Ki - Nail Yurtsever, Cem Tuncer
Ana Haber Bülteni Sunucusu: Cem Öğretir
Çocuk Programı: Pepee
Ekonomi Sektör Programı: Finans Cafe
Güncel Sanat Programı: Gece Gündüz
Haber / Tartışma Programı: Haberaktif
Kadın Programı: Derya’nın Dünyası
Komedi Programı: Koca Kafalar ile Baba Haber Bülteni
Kültür İçerikli Program: Üstün Dökmen’le Küçük Şeyler
Magazin Programı: Show Kulüp
Sağlık Programı: Doktorum
Sohbet Programı: Muhabbet Kralı
Spor Programı: Bizim Stadyum
Talk Show / Müzik-Eğlence Programı: Disko Kralı
Bilgi / Kültür İçerikli Yarışma Programı:
Kim Milyoner Olmak İster?
Şov İçerikli Yarışma Programı: Survivor
Ünlüler-Gönüllüler
Belgesel: Yüz Karası Değil Ekmek Parası