Vietnam'da ilk konser

Vietnam'da ilk konser
Vietnam'da ilk konser
ABD'nin 1960'lı yıllarda Vietnam'a savaş açmasının meşru olmadığını savunan şarkıcı Bob Dylan yine hayal kırıklığı yarattı, sahneye 'onaylanmış repertuvarıyla' çıktı

Nüfusu çok genç olan Vietnam’daki gençlerin çoğu onu tanımıyor. İçlerinde adını bile duymamış olanlar var. Oysa Bob Dylan , 1960’lı yıllarda ABD’nin bu ülkeye savaş açmasına karşı çıkan sembol isimlerden biriydi. Ancak gençlerin tanımıyor olması, konseri merak etmelerine engel değildi. Mayıs ayında 70 yaşına basacak olan şarkıcıyı, önceki gün verdiği Vietnam’daki ilk konserinde dinlemeye gelen 5-6 bin izleyici arasında bolca genç insan da vardı.
Dylan, 11 Nisan 1961’de verdiği ilk konserinin 50. yılı dolayısıyla çıktığı turnede, geçen hafta da Pekin ve Şanghay’a gitti. Ancak ‘The Times They Are A-changin’ ya da ‘Blowin’ in the Wind’ gibi ‘kışkırtıcı’ şarkılarını söylemedi. 

‘Genç Dylan izin almazdı’
Eleştirilerin ardı arkası kesilmezken bu şarkıları kendi iradesiyle söylemekten geri durmadığı, ortada bir izin alma durumu olduğu şüphesi gündeme geldi. Zaten Vietnam Dışişleri Bakanlığı da, Hoşimin’deki konsere izin verilmesinin repertuvara bağlı olduğunu açıklamıştı. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ise bütün bu sansür şartlarıyla ilgili olarak ünlü şarkıcıyı eleştirdi ve “Genç Dylan hangi şarkıyı söyleyeceğine bir hükümetin karar vermesine alsa izin vermezdi” açıklamasında bulundu.


  ETİKETLER:

  Bob Dylan

  ,

  Ünlü

  ,

  genç

  ,

  Karşı