Yaratıcı markalar cumhuriyeti

Yaratıcı markalar cumhuriyeti
Yaratıcı markalar cumhuriyeti
Zeynep Ilıcalı ve ortaklarının Ulus'ta açtığı Thanx Co., Bokja Design, Po! Paris, Bonjour Mon Coussin gibi yaratıcı markaların ürünlerini satışa sunuyor. Hepsi de ezber bozan, eğlenceli, esprili ve enteresan
Haber: MELDA NARMANLI ÇİMEN / Arşivi

Saint Benoit Lisesi ve Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Zeynep Ilıcalı, her zaman sanat tarihi okumanın ve dekorasyon yapmanın hayalini kurmuş. Ulus’ta açtığı Thanx Co. ile çocukluk hayalini gerçekleştiriyor; ev, ofis ve mekân dekorasyonu projeleri yapıyor. Özellikle yenilenebilir malzemeden üretim yapan, farklı ve estetik markaları bir araya getiren firma sahipleri Zeynep Ilıcalı, Melda Aksu ve Emrah Kutlar firmanın aylık kazancının belli bir kısmını yardım için ayırarak farklı bir konsepte imza atıyor.

Thanx Co.’nun konseptini biraz anlatır mısınız? 

Zeynep Ilıcalı: Thanx Co. iki bölümden oluşuyor. Bir tarafta mimarlık ofisi, diğer tarafta da aksesuar ve tasarım mobilyaların satışının yapıldığı showroom’umuz var.Kimsenin aklına gelmeyen çözümler üreten bir firmayız. Yurtdışından farklı markaların alışılmamış ürünlerini topluyor ve onları proje bazlı değerlendiriyoruz. Yoğun olarak, restoran, otel, rezidans, hastane, bar ve evlerin iç giydirmesini yapıyoruz. Bizi farklı kılan, kazancımızın belli bir kısmını her ay yardım amaçlı ayırmamız. Tıpkı Paris’teki Merci mağazası gibi.

Hem vintage hem de özel tasarım ürünler sanırım burada? 

 En öne çıkan markamız Bokja, bu özel tasarım patchwork mobilyaları Beyrut’tan getiriyoruz. Her parçanın el yapımı ve özel üretim olduğu Bokja’nin müşterileri arasında Miranda Kerr, Orlando Bloom ve Kate Hudson gibi yıldızlar var. Vintage, çevre dostu ve geri dönüştürülebilen tasarımlar da vazgeçilmezlerimiz arasında. Aydınlatma, koltuk, kanepe, yastık, yatak örtüsü, objeler, dresuar ve daha birçok ürün var mağazada. Birçoğunun eşi benzeri yok. Ezber bozan, eğlenceli, esprili ve enteresan şeyleri seviyoruz. Araba kaportasından yenilenerek yaratılmış koltuk, küvet teknesinden tasarlanmış koltuk ya da gerçek ağaç yapraklarının bulunduğu çerçeveler gibi. Ürün yelpazesini yenileyerek ilerliyoruz.

Kendi tarzınız nasıldır? 

 Kendimi en rahat hissettiğim yer yuvam. Kendi tarzımı dömi-klasik olarak tanımlayabilirim. Renklerle oynamayı da çok seviyorum. Karşımdaki insanın ne istediğini iyi anlayıp onun ruhunu evine yansıtmasına yardımcı olmayı çok önemsiyorum.
Tel: (0212) 279 70 60