Yaşlandıkça durulacağına iyice 'azdı'

Yaşlandıkça durulacağına iyice 'azdı'
Yaşlandıkça durulacağına iyice 'azdı'
Punk yıllarının yıkıntılarından sağsalim kurtulup bir anıt misali ayakta duran Paul Weller'in yeni albümü 'Sonik Kicks', birinci sınıf bir albüm. Değiştikçe müziğin gidişatını da değiştiriyor
Haber: DERYA BENGİ / Arşivi

Paul Weller tam bir ‘aile adamı’. Toplam yedi çocuğu var. En büyüğü 23’ünde, bu yıl doğan ikizleriyse henüz üç aylık. Rock tarihinde bu alanda kimse onunla kolay kolay boy ölçüşemez, 11 çocuklu Bob Marley’i saymazsak... Ama mevzumuz bu değil.
Aile dediysek, Weller, çok daha geniş bir müzik ailesinin ferdi. Bugün Beatles’a, Who’ya, Otis Redding’e olan hayranlığını anlatırken hâlâ gözleri ışıldayan, yanakları kızaran yeniyetme bir çocuk . Öte yandan 90’ların ortasından bu yana, Oasis ve Blur’den tutun, Pete Doherty, Amy Winehouse, Adele ve Arctic Monkeys’e kadar genç sanatçıların örnek aldığı, ateşinden, güneşinden faydalandığı bir ağabey, bir baba.
Yaşlandıkça durulacağına iyice azdı. The Jam ve Style Council döneminin ardından doldurduğu 11. solo albümü ‘Sonik Kicks’, daha önceki ‘22 Dreams’ (2008) ve ‘Wake Up the Nation’a (2010) fena halde benziyor. Yoksa Weller kendini tekrar mı ediyor? Hayır, tam tersine, bu benzerlik şarkıların birbirine benzemezliğinden ileri geliyor. Üç albümdeki 51 şarkıyı, 51 deneyi, 51 dersi hatmeden her genç, Rock Dili ve Edebiyatı Fakültesi’nden yüksek dereceyle mezun olur, diplomasını cebine kor, mesleğinde yükselir. 

Başta 70’lerin efsanevi Neu! topluluğu olmak üzere, Alman müziğinin elektronik serüveni ‘Sonik Kicks’ albümüne rehberlik ediyor. Ama bu yolda balad’lara, reggae’ye, siyah soul ve caz istasyonlarına da uğruyor. Kulağı zorlayan psychedelic gürültü katmanları ile Weller’ın her zamanki fitilli kadife sesi ve ılık melodileri arasında hassas bir denge kuran ‘Dragonfly’, zirveyi ‘Kling I Klang’le paylaşıyor. İsmiyle Kraftwerk’i selamlayan, ritmiyle Johnny Cash’i punk’la harmanlayan ‘Kling I Klang’, Ortadoğu ’daki savaşın efendilerine sert bir bakış atıyor. Bu şarkı, birkaç yıl önce Souad Massi’yle birlikte besteleyip seslendirdiği Filistin ağıdı ‘Let Me Be in Peace’in devamı sanki.
Simon Dine, Noel Gallagher, Graham Coxon gibi dostlarının ve genç eşi Hannah Andrews’un katkılarını esirgemediği ‘Sonik Kicks’ birinci sınıf bir albüm. Londralı Weller, punk yıllarının yıkıntılarından sağ salim kurtulup bir anıt misali ayakta kalan nadir sanatçılardan biri. 95 tarihli ‘Changingman’ şarkısında dediği gibi sürekli ‘değişiyor’, ama değiştikçe müziğin gidişatını da değiştiriyor.