'Yazlık sinema' sezonu açıldı

'Yazlık sinema' sezonu açıldı
'Yazlık sinema' sezonu açıldı
Yaz geldi diye sinema salonlarındaki hareketlilik durmuyor. ABD'de yaz aylarının en hareketli sezon olması nedeniyle büyük bütçeli yapımlar önümüzdeki haftalarda birer birer sinemalara konuk olacak. Yazın sıcağından kaçıp filmlere sığınmak isteyenler için ferahlatıcı bir demet

5 AĞUSTOS
Şirinler- Peyo’nun küçük mavi ve insancıl yaratıkları sonunda CGI marifetiyle ete kemiğe büründürüldü. ‘Şirinler’, ezeli düşmanları büyücü Gargamel (Hank Azaria) tarafından köylerinden, mantar evlerinden kovulunca soluğu New York’ta alıyorlar. Orijinal seslendirme kadrosunda Şirine’nin, pop yıldızı Kate Perry’ye emanet edilmesi de yeni nesil ‘Şirinler’in bir başka sürprizi.

15 TEMMUZ
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2-Harry Potter macerası beyazperdede de bu sezon nihayete erecek. Hayatımıza küçük bir büyücü olarak girip her macerasında türlü badirelerle olgunlaşan Harry Potter ile kötülerin kötüsü Voldemort arasındaki mücadelede son raund 15 Temmuz’da. İki bölüm halinde beyazperdeye getirilen son Harry Potter kitabını halihazırda okumuş, ne olup biteceğine vâkıf olanlar dahi kahramanlarını bir de sinemada üç boyutlu görme fırsatını es geçmeyecek kuşkusuz. Yönetmen, dörttür Harry Potter’ı perdeye getirmiş David Yates yine.

29 HAZİRAN
Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü-Steven Spielberg, bu sezon boş durmuyor. Sinemacının uzun zamandır beklenen Tenten macerası ‘Tenten: Tekboynuzun Esrarı’nı kasımda, yapımcısı olduğu ‘Transformers: Ayın Karanlık Yüzü’nü de bu yaz seyredebileceğiz. Tüm Transformers maceralarının kahramanı Shia LeBeouf yine yerinde. Tabii ki Michael Bay’in yönettiği bu muhtemel gişe devi, üç boyutu kullanmadaki ustalığıyla, seyirciyi ta fragmanından tavladı bile.

Maymunlar Cehennemi: Başlangıç-2001 tarihli ‘yeniden tasavvur edilen’ (‘yeniden çevrim’ lafından hazzetmeyen sinemacıların kurtarıcı tabiri) ‘Maymunlar Cehennemi’ ardında Tim Burton gibi bir ismin varlığına rağmen pek kimseyi tatmin edememişti. Malum 1968 tarihli orijinalin bir nesilde yarattığı travma neredeyse ‘Jaws’unkiyle eşdeğer, aşması o kadar kolay değil. 5 Ağustos’ta da maymun - pardon, şempanze - akrabalarımızın bizleri nasıl alt ettiğinin hikayesini öğreneceğiz. James Franco’lu ‘Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’ın yönetmeni Rupert Wyatt.

19 AĞUSTOS-
Arabalar 2- John Lasseter ile Brad Lewis’in yönettiği ve Owen Wilson, Larry the Cable Guy, Michael Caine ile Joe Mantegna’nın seslendirdiği animasyon aksiyon filminde Şimşek McQueen ve çekici Mater, dünyanın en hızlı arabasını belirlemek amacıyla düzenlenen yarışma için denizaşırı ülkelere gidince dostluklarını da yeni yerlere götürüyorlar. Fakat şampiyonluğa giden yol, Mater’in entrikalı bir maceraya girişmesiyle sürprizlerle dolar.


10 HAZİRAN
Hanna
Joe Wright, ‘Aşk ve Gurur’ ve ‘Kefaret’te edebiyat uyarlamalarının yeterince sinemasal olamayacağını savunanları utandıracak güçte atmosferler yaratabileceğini göstermişti. ‘Hanna’da ise özgün bir senaryodan yola çıkıyor. Suikastçi olması için medeniyetten uzak bir yerde yetiştirilmiş 16 yaşındaki kızın masalsı macerası, Joe Wright’a, kendi ifadesiyle, David Lynch sularına girme imkanı sağlamış. Yeterince vaatkar gelmediyse Cate Blanchett, Eric Bana, Saoirse Ronan gibi isimlerin yer aldığı kadroya göz atın deriz.

17 HAZİRAN
The Beaver
Mel Gibson’ın uzun zamandır sergilediği en iyi performansı ortaya koyması bir filmin ilgi çekmesi için yeterli mi bilinmez. Zira bir zamanların büyük starı antisemitizm gibi pek affı olamayacak bir sebepten gözlerden düşmüştü. Ancak ona tekrar şans veren meslektaşı ve yakın arkadaşı Jodie Foster olunca insan heyecanlanmadan edemiyor. Yönetmenliğe de oyunculuğa olduğu kadar vakıf Foster, ‘The Beaver’da kunduz şeklinde bir el kuklasıyla iletişim kurabilen üst düzey yöneticinin hikayesini anlatıyor.

TÜRK FİLMLERİ
Görünmeyen -15 TEMMUZ Udo Kier’in bu sene de İstanbul Film Festivali kapsamında Türkiye ’ye gelmesine bir kez daha vesile olan Ali Özgentürk filmi ‘Görünmeyen’, 15 Temmuz’da gösterimde. Malum, Udo Kier filmde 1936’da Türkiye’yi ziyarete gelen Macar besteci Bela Bartok’u canlandırıyor. Anadolu müziğini keşfetmek üzere çıktığı yolculuk, evlilik arifesindeki Recep ile Ebru’nun da ortak geçmişlerini fark etmelerinin önünü açıyor.

Öfkeli Çılgınlık Karamsar Çile 17 HAZİRAN
Hatice Yakar’ın yönettiği ve Asiye Dinçsoy, Barış Koçak, Hatice Yalçın ile Zeynep Öncü’nün oynadığı film İstanbul Film Festivali’inn ‘Türkiye Sineması’ bölümünde yarışma dışı olarak gösterilmişti. Adana’da ve dağlarda geçen hikaye, ABD üssü İncirlik’ten havalanıp duran jetlerin, dağlarda yankılanan sesleriyle bile bütün bu coğrafya ya nasıl korku saldığını, ve yok edici bir etki bıraktığını anlatıyor.

Başvekil: Son 24 Saat 17 EYLÜL
‘Başvekil: Son 24 Saat’ Başbakan Adnan Menderes’in idam sürecindeki son 24 saati geriye dönüşlerle anlatılıyor. İdama hazırlanışı, gördüğü psikolojik ve fiziksel işkenceler, iki oğlunun ölümü inceleniyor, idamından günümüze kadar olan süreçte hangi zengin ailelerin ortaya çıktığı tek tek işleniyor. İsmet İnönü’nün idamlara bakış açısı ve yürüttüğü politika , Celal Bayar’ın durumu ve darbeye gider süreç de filmde işleniyor.