Yıldızların eline 'kitap' verdi

Yıldızların eline 'kitap' verdi
Yıldızların eline 'kitap' verdi
Fransız tasarımcı Olympia Le-Tan, kitap görünümündeki çantalarıyla ünlülerin vazgeçilmezleri arasına girdi. Natalie Portman, Tilda Swinton ve Clemence Poesy gibi ünlüler kişisel eşyalarını onun 'kitap'larında taşıyor
Haber: CANSU URAS / Arşivi

Natalie Portman, kendisine Oscar ödülü kazandıran ‘Siyah Kuğu’nun prömiyerine Christian Dior’un Resort 2011 koleksiyonundan siyah bir elbise giymişti, çanta seçimi ise oldukça sıradışıydı. Oyuncu, Vladimir Nabokov’un klasiği ‘Lolita’nın kapağının olduğu kutu şeklinde portföy bir çantayla prömiyere katıldı. Tilda Swinton ve Clemence Poesy gibi ünlü oyuncuların da tercih ettiği kitap görünümündeki portföy çantalar Fransız tasarımcı Olympia Le-Tan’e ait. Tasarımcı, kitapların, gece çantaları için uygun ve harika bir şekle sahip olduğunu belirtiyor

Çanta tasarlamaya ne zaman ve nasıl başladınız?

 Çanta tasarlamaya 19 yaşında Chanel’de staj yaparken başladım. Bu dönemde aynı zamanda kendim için işlemeli el çantası yapıyordum. Bu çantaları zamanla Colette gibi mağazalara satmaya başladım. Benim için çok amatörceydi. Asıl Olympia Le-Tan çanta markası iki sene önce oluştu.

Kitap kapaklarını kullanarak portföy çanta tasarlama fikri nasıl oluştu? 

 Babamın eski kitaplar koleksiyonu en önemli ilham kaynağımdı. Onlarla çevrilmiş bir şekilde büyüdüm ve her zaman müthiş kitap kapaklarından etkilenmişimdir.

Kitapları çantaya dönüştürürken kitap seçimini nasıl yapıyorsunuz? 

İlk koleksiyonum için sadece sevdiğim kitapları çantaya dönüştürmek istedim. Sonraki koleksiyonlarımda bir tema belirlemeye başladım ve bu tema doğrultusunda değişik kitap kapakları aramaya başladım.

Orijinal kapakları mı kullanıyorsunuz, yoksa yeniden mi yorumluyorsunuz? 

 Orijinal kapakları temel alarak çalışıyorum ve olabildiğince bundan uzaklaşmamaya gayret ediyorum. Eğer kapak çok karışıksa nakış kısmında basit şekil ve renk oynamaları yapıyorum.

Genelde klasiklerin kapaklarını kullanıyorsunuz. Bunun nedeni nedir? 

 İlk başta hep klasikleri kullandım; fakat şimdi yemek kitaplarına varan geniş bir yelpazeye yayılmış birçok değişik kitabıkullanıyorum.
Koleksiyonunuz için kitap kapakları dışında film afişleri ya da değişik görsel materyaller kullanmayı düşünüyor musunuz?
Tasarımlarımda kitap kapağı kullanmamın nedeni bir akşam çantası için uygun ve harika bir şekle sahip olması. Her ne kadar ilham verici, olağanüstü film afişleri olsa da kitap kapakları kadar yeterli değil.

Tasarımlarınızdan en çok hangisini beğeniyorsunuz?

Galiba en çok beğendiğim “Dünyalar Savaşı”; ama sürekli fikrimi değiştiriyorum ve her hafta yeni bir tanesi favorim oluyor (Gülüyor).

Hangi ünlü isimler tasarımlarınızı kullanıyor? 

Aktris Tilda Swinton, Natalie Portman, Clemence Poesy, Vogue Dergisi’nin Japonya edisyonunun editörü ve koleksiyoner Anna Dello Russo, aktris Chloé Sevigny ve mücevher tasarımcısı Victoire de Castellane.

Takip ettiğiniz tasarımcılar kimler? 

 Giyimde Alaia ve Erdem, ayakkabıda Charlotte Olympia ve mücevherde Victoire de Castellane.

Tasarımlarınızı satın alıp koleksiyonlarına eklemek isteyen markalar var mı? 

Bazı markalar var; fakat hiçbiri yeterince ilgi çekici değil.

Serbest bir sanatçı olarak çalışmanın avantajları ve dezavantajları nedir? 

 Avantajı yaratım sürecinde dilediğim kadar serbest ve özgürüm. Dezavantajı ise çok zengin değilim (Gülüyor).

Koleksiyonlarınıza nasıl ulaşabiliriz? 

Bazı parçalar resmi internet adresim www.olympialetan.com'da bulunabilir. Aynı zamanda siteden size en yakın, nerelerden ulaşabileceğinizi de bulabilirsiniz.