Zuckerberg de bizi görebilecek mi?

Zuckerberg de bizi görebilecek mi?
Zuckerberg de bizi görebilecek mi?
Instagram kullanıcıları, Facebook'un Instagram'ı satın almasına tepkilerini "karararak" gösteriyor.
Haber: EDA UTKU / Arşivi

Android için Instagram uygulaması çıkalı 1 hafta bile olmamışken, Facebook Instagram’ı 1 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Kullanıcıları çoğunlukla “hipster”lardan oluşan fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ın, bu gelişmeden sonra eski tadı vermeyebileceğinden korkuluyor.

Instagram kullanıcıları, Facebook’un satın alma haberi çıktığından beri büyük bir “istemezük” hareketi başlattılar. Instagram’da #instablack etiketi altında toplanan kullanıcılar, Instagram’ın satılmasına tepki olarak siyah fotoğraf kareleri ya da internet camiasının sürekli kullandığı esprili “fotoğrafları” (İngilizce adıyla ‘meme’) koyarak tepkilerini gösteriyorlar.


Bloglar ne diyor?
Gizmodo’dan Mat Honan, az kişiden oluşan ve kısa sürede büyüyen uygulamaların, satın alındıktan sonra çok fazla değişikliğe uğradığını ve bu hikayenin sonunun genelde iyi bitmediğini belirtiyor. Örnek olarak da Flickr, Blogger, Brizzly ve Dodgeball’u gösteriyor. Bunun yaşanmaması için Facebook’a tavsiyeleri şunlar: Ekibi dağıtma, paylaşımı canlı tut, nerd’leri ve server’ları bu işe koş, en önemlisi de Instagram’ı Facebook’a çevirme. Instagram’ın “Like” butonlarına ya da “poke”lara ya da başka Facebook özelliklerine ihtiyacı yok. Sürekli tanıyor olabileceğimiz kişileri bize önermesi gerekmiyor. Instagram kültürü, kullanıcılarını sürekli daha fazla sosyal olmaya zorlamadan, aynı şekilde devam etmeli.

Webrazzi’den Ümit Öncel ise, Facebook’un neden bu kadar yüksek bir bedel ödediğine şöyle cevap veriyor: “Aslında bu bulmacadaki anahtar kelime “fotoğraf”. Facebook sadece dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım platformu olmanın keyfini sürmekle kalmıyor, halka arz başvurusunda geleceğe yönelik tüm planları içerisinde fotoğraf paylaşımının çok büyük önem taşıdığını açıkça ortaya koyuyor. (…) Bu satın alma ile Facebook en önem verdiği fotoğraf paylaşımı yönünü güçlendirmekle kalmadı, en zayıf yanı olan mobil platformlardaki varlığını da güçlendirdi. Bu nedenlerden dolayı halka arz esnasında şirketin değerinin artacağı kesin. Yani bu 1 milyar doların, halka arz esnasında şirket değerine birkaç milyar dolar etkisi olması muhtemel…”


Nakit ve hisse senediyle ödenecek
30 milyona yakın iPhone kullanıcısı olan Instagram uygulaması, Android uygulaması çıktıktan 12 saat sonra 1 milyon kişi tarafından indirildi. Kim Kardashian, Zooey Deschanel hatta Barack Obama’nın bile kullandığı uygulama, özellikle Android’cilerin yoğun ilgisiyle karşılaştıktan sonra “büyük balıkların” dikkatini çekmişti. Facebook dün Instagram'ı 1 milyar dolara satın alacağını açıklamış, Facebook CEO’su Zuckerberg ise Instagram'ı ayrı bir marka olarak korumaya özen göstereceklerini vurgulamıştı. Ekim 2010’da piyasa sürülen ve ücretsiz olarak indirilebilen Instagram uygulamasının değeri, birkaç gün öncesine kadar 500 milyon dolar olarak açıklanıyordu. 2 katı bir fiyata satılan Instagram’ın ödemedi, Facebook'tan yapılan açıklamaya göre nakit ve hisseyle yapılacak.