Radikal-çevrimiçi / Cumartesi / Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  26 Ekim 2016 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Akıllı bir insan kazandığı paranın birazını, aldığı nasihatin ise birçoğunu bir yana koyar.
Harry Carns
Tarihte Bugün
Takvimler 26 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1922 yılında,
25 Ekim 1922’de Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrılan Yusuf Kemal Tengirşenk’in yerine İsmet (İnönü) Paşa’nın Dışişleri Bakanlığı’na seçilmesi.

Radikal gazetesinin ekleri bayi satış tarihinden iki gün sonra internete aktarılmaktadır.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla Cumartesi 


Gülnar Onay Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

26/11/2005 (2947 defa okundu)

Gülnar Onay

Geçen hafta İstanbul'daydım. Karanlık gökyüzü, bir o denli karanlık yüzler, nereye baksam kara, kimle konuşsam karamsar... İstanbul'da yaşayanlara bildikleri kenti anlatmayacağım ama, büyük bir çoğunluğun varlığından haberi bile olmadığı bir cennet köşesinden söz edip neleri kaçırdıklarını yazmaktan da kaçınmayacağım. Hafta sonları eğlencesi artık alışveriş merkezleri olmuş, orada gezinmek, ayak üstü atıştırmak ve evden çıkıldığından daha yorgun, beti benzi daha soluk, daha da sinirli olarak eve dönmek... Gerekli gereksiz tüketim, tüketim, tüketim... Ne yazık ki geleceğin gençlerine de bu öğretiliyor. Bu yazıyı okuyanların varsa çocuklarını kaptıkları gibi sıra dışı bir gezinti yapmalarını ve hemen, zaman yitirmeden yarını (pazar gününü) değerlendirmelerini salık veririm.
Yılın büyük çoğunluğunu Bodrum'da geçiren değerli bir bahçe dostum, beni görmeyi çok istediğim Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'ne (NGBB) götürdü (aralıksız yağan yağmur bu gezintiyi engellemedi). Kapıdan girerken dikkatimizi çeken "Lütfen çimlere basın" uyarısını canı gönülden benimsedik ve gezintimize başladık.
Bir bahçıvan için kesinlikle harikalar diyarı, doğa sever için tam bir cennet, çocuklar için (temiz havada) eğitici ve hepimiz için çok çok özendirici.
Kuruluşu kısaca: Tema Vakfı Başkanı A. Nihat Gökyiğit'in yol yapımı sırasında bozulan çevreyi onarmak suretiyle rahmetli eşi Nezahat Gökyiğit adına zaman içersinde botanik bahçesine dönüşecek bir hatıra parkı kurma arzusu, başlangıcı ateşlemiş. Bahçe 50 hektar.
Sözü NGBB Müdürü Prof. Dr. Adil Güner'e bırakıyorum*: "Bu teklifi aldığımda hayatımın bu kadar değişeceğini ve rüyalarımın işine başlamak üzere olduğumu tahmin etmemiştim... Ülkemizde bilinen bahçe bitkilerinin üretimi konusunda önemli bir bilgi birikimi var; ancak yabani bitkilerimizin nasıl yetiştirileceği, büyüme koşulları, çiçek açıp açmayacağı, onlardan bahçelerimizde yararlanıp yararlanılmayacağı konusunda pratik bir bilgi yok.
"Hedeflerimizden biri ulusal koleksiyona sahip olmak, araştırmalar yapmak. Örneğin: Türkiye'nin meşeleri, soğanlı bitkileri, süsenleri, zambakları... Türkiye'de bilinen yaklaşık 8500 bitki türü var ve şu anda Türkiye'nin tüm meşelerini topladık ve yetiştirmeye başladık. NGBB'nin Master Planı'nda yer alan eğitime yönelik hedeflerin yanı sıra botanik bilgilerinin halka ulaştırılması, çeşitli eğitim projelerinin gerçekleştirilmesi de yer alıyor..."
Botanik Bahçesi bir enstitüdür, araştırma yapar, bilgi üretir ve halka yansıtır; önemli bitki ve bilgilerin korunduğu bir mekân olmak zorundadır. Ülkemizde birçok türün soyu tehlikede, sayıları azalmaya başlamış ve koruma altına alınması gerekiyor. Botanik bahçesi bunu da yapıyor.
Adil Bey'in rehberliğinde, duvarları Tübitak Yayınları'nın başvuru kitaplarından biri olan Bitkiler kitabından büyütülmüş resimlerle donanmış bir yeraltı geçidinden geçtikten sonra (orası bile saatlerin geçebileceği bir alan), Ertuğrul Gemisi Şehitleri'ne adanan yere geldik; yaşlı ve güçlü salkımsöğütlerin hemen yanı başında Japonya'dan gelmiş kiraz fidanlarının küçük bir orman oluşturacağı alanı gezdik. (Kimse heveslenmesin meyve vermiyor, ama çiçekleri, ah o çiçekleri! Onları izlemek için mayısta İstanbul'a gidebilirim.)
Yağmurlu karanlık bir günde beni oraya götüren nazik dostum Adnan Gürsü'ya teşekkür ettikten sonra, başta böylesi bir yere can veren sayın Nihat Gökyiğit'e ve sayın Prof. Dr. Adil Güner'in şahsında Botanik Bahçesi'nin oluşmasında ve yönetiminde emeği geçen herkesi candan kutlarım.
Karanlık, yağmurlu, yaşaması güç, çelişkilerle dolu bir mega kentte yaşamanın güçlüğünü, günahı ve sevabıyla çeken tüm İstanbullulara: Yaşasın! Bizim de bir Botanik Bahçemiz var, hiç durmayın N.G.B. Bahçesi'ne gidin, yine gidin, hep gidin, derim.
Not: İstanbul dönüşü tasarı aşamasında olan bahçeme koştum ve gözlerim aradıklarını buldu: Acı çiğdemler, Colchicum; dozerin hışmından korumak için yerlerini işaretledim, Bodrum'dan N.G.B. Bahçesi'ndeki kardeşlerine selam ederler.
Site: www.ngbb.gen.tr
Her gün 10:00-19:00 arası açık (Kış ayları günbatımından yarım saat önce kapanıyor).
Adres: Atatürk Mahallesi, Ataşehir.
Ayrıntılı adres için 0216 456 44 37.
* Bu sözler, aynı kurumun çıkarmış olduğu, bahçe severlerin çok gereksinim duyduğu ve özlemle beklediği ülkemizde bir ilk olan dergi: Bağbahçe'den alınmıştır.


Okuyucu yorumları
Bu haber için henüz hiçbir okuyucumuz yorum yapmamış. İlk siz olmak ister miydiniz? Yorumunuzu yazmak isterseniz lütfen tıklayın ve tüm okurlarımızla paylaşın!

(Bu haber için henüz hiçbir üyemiz puan vermemiştir)

 'Cumartesi' ekimizdeki diğer haberler
» Avrupa ne kadar meraklı? - AYLİN GÜNGÖR
» Bu ses çok tanıdık... - AYÇA ŞEN
» Zeytinyağının yarattığı kültür - HAKAN GÜLSEVEN
» Madonna bizi diskoya götür - EMRAH GÜLER
» Türkiye'nin unutulmaz 'samandan' otomobilleri - HAKAN GÜLSEVEN
» Bu albümün çıkması size bağlı - MELİS DANİŞMEND
» Oscar Wilde'dan özlü sözler eşliğinde... - AHMET ILGAZ
» GİZEMLİ KADIN
» Tartışılan Hemşire
» Dönüşü muhteşem oldu
» 'Öp beni, vur beni' - YEŞİM TABAK
» Ortalık 'erkek' dolu!.. - HAKAN GÜLSEVEN
» Çikolataya düşman, reggae'ye dost... - AYŞEGÜL TUNA
» Özlü Sözler

Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

ÖZLÜ SÖZ #151
"- Sen de kimsin?
- Asıl sen kimsin?"
Arabasını çalmak üzere kontak anahtarına davranan hırsıza soru soran Ebru Şallı ve kendini ezdirmeyen hırsız...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.