Radikal-çevrimiçi / Kitap / GEÇMİŞ ZAMAN TESELLİLERİ
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  27 Ekim 2016 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Gelişmeyi isteyenler, gelişmenin çetin yönlerini de düşünmelidirler.
Carl Juckmayer
Tarihte Bugün
Takvimler 27 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1922 yılında,
İtilaf Devletleri’nin TBMM Hükümeti ve İstanbul Hükümeti temsilcilerini 13 Kasım 1922’de Lozan’da toplanacak barış konferansına davet etmeleri.

Radikal gazetesinin ekleri bayi satış tarihinden iki gün sonra internete aktarılmaktadır.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla Kitap 


GEÇMİŞ ZAMAN TESELLİLERİ

19/07/2002 (536 defa okundu)

MURAT BATMANKAYA (E-mektup | Arşivi)

Şiiri kara bir 'pantalon şeytanı' için ağıt
"Azizim, güzel atlar güzel şiirler gibidirler
Öldükten sonra da tersine yarışırlar, vesselam!"
I.
Sahi, gitti mi?
Buralı değildi ki... Evci bile gelmemişti. Mel'un bir koşucu gibi 'finish'i yoksayıp, 'start'a döndü. Mükemmele ulaşma olanağını içeren o malum karışımı bozmak için... 'İlk günah'ı sözlüklerden çalmak için... Zira gördü ki, insan sefil halini
'iyi bir karışım'a dönüştüremeyecek asla. Bildi ki, ha iyi niyetli hüzün (tristita otilis) ha kötü niyetli hüzün (tristita mortifera)... Hepsi 'nedametsiz tövbe'nin yolcusu. Hüzünle, hasretle pışpışladığı kuşkuyu şaşkınlık içinde bırakıp ışıkları sündürdü. Yaşamaktan kurtuldu!
Ne demişti Melville, Moby Dick'te: O balinalar ki, buzlar arasında sıcak kalarak, bulunduğu dünyada o dünyanın bir parçası olmadan yaşamaya, her mevsimde kendi sıcaklığıyla yetinmeye çalışırlar. Ece Ayhan'ı tanısaydı Melville, şöyle demez miydi, acaba:

Ah şair, salt kendi zenginliğine,
Keşke kurban etmeseydin kendini,
O içinde kaynayan kadehte!

Organik hayat ve organik zamana yakışmadı hiç. Eh, istemedi de pek...
Toplumun barış içinde uyumlu yaşamasını bozan uyumsuz... Muydu acaba? Olmalı mıydı yoksa? Düşünmedi, belki de... Metalaşmadan, pazara sürülmeden bulundu, sadece. Bulunduğu uzamı, zamanı yücelterek, kuşkusuz. Ve tahammül ettiği sürece dünyaya şöyle dedi, olasılık ki: "Ben niçin doğunca ölmedim, rahimden çıkınca son soluğumu vermedim?", "Çünkü korktuğum şey başıma geliyor. Kaygısız değilim ve sükûnda değilim ve rahat değilim; ancak sıkıntı geliyor.", "Rahimde bir erkek peyda oldu diyen gece de yok olsun."
Eyub'u severdi, muhtemelen; Sophokles'i de öyle... İçin için mırıldandığını duyuyorum öte'den (bura[sı] nere ki?) bu sebeple:
"Her kim ki insan oğullarının ömrünü kısa bulup uzun bir hayat dilerse bence gerçekten çılgındır. Sayısız günlerin bize getirdiği, çoğu mutluluktan çok hüzne benzer. Ömrün her merhalesini, çoğu kimselerin öldüğü merhaleyi aştıktan sonra insan, neşeyi artık hiçbir yerde bulamaz... Hiç doğmamış olmak, yazgının en güzeli; ona en çok yakışan da dünyaya gelir gelmez hemen dönmek, gene eski yerimize dönmektir."

II.
Sahi, gitti mi?
Hayır döndü. Eski yerine... Ait olduğu yere mi? Bilmem. Keşke insan nereye ait olduğu kestirebilse... Oysa biliyorum ki 'Çanakkaleli Melahat' size, 'Kınar Hanımın Dehlizleri' bana ait, artık... Erklerin de aralarında bölüşecekleri bir iki dize vardır, mutlaka. "Askerler tabiatta hâlâ tramvaydan Sirkeci'de mi inerler"
ya da "Biz tüzüklerle çarpışarak büyüdük kardeşim" gibi...
Şu sözlerini unutmadan, elbette: "Bence,
'sıkı' kitaplarım 'Bakışsız Bir Kedi Kara' ile 'Çok Eski Adıyla'dır. Benim meramım başka. Siz 'Devlet ve Tabiat' adlı o orman kitabını ölçüt olarak almayın. Düşünün ki ben, sözgelimi kolsuz bir hattatım, kolsuzum ama yine de çizmeye çalışıyorum."
Çizdi de... Çizdikçe, kendisini çizmek isteyenler çıktı. Akrabalıklar türetildi. En yakın akrabasının Rimbaud olduğu söylendi. Ortodoksluklar'daki "Şamdan olacağım! diyedir bağırıyordu bir oğlan." ile Rimbaud'nun 'Krallık' şiirindeki "Ece olmak istiyorum! diye bağırıyordu kadın." arasındaki 'selamlaşma' k'anıt olarak sunuldu hep (Kendisi de bir söyleşisinde bunu 'itiraf' etti: "Üçümüzün de yakın akrabasıydı Rimbaud. Sezai Karakoç'un da, Cemal'in de, benim de... Yakın akrabamızdı.").
E, Doğan Hızlan'ın deyişiyle 'bir şiir anlayışını hem yıkıp hem de bir yenisini kurarsanız' olacağı budur. Değil mi ki okuru kendinden ve okuduklarından kuşkulandıran sizsiniz... Çekeceksiniz, 'tanzimat fermanın unutulmuş hacivat'ın dırdırını... Bulacaksınız, 'insancıl okullardan kovgun'ları... Ve soracaksınız, "... Daha yavuz bir belge var mıdır ha/ Gerçeği ararken parçalanmayı göze almış yüzlerden?"
Rivayet edilir(di): Geçimsizin biridir! Kara çalar! Kavgacıdır! Kim değil ki... Düzeltirsem: Neden olmasın ki... Sınır ihlali yapılmadıkça: "'Tüccardan' Ferit Edgü diye bir adam var. Ben 'tüccardan' derim ona. Bir gün Yeşilköy'den yurtdışına çıkarken aranmış, 'Ece yaptırdı.' demiş. Benzer bir olay Cemal'le (Süreya) ilgili. Papirüs'ü çıkarıyordu o zamanlar. Varlık Yayınları'nı maliye müfettişleri teftişe gelmişler.
Yaşar Nabi 'Cemal yaptırdı' demiş. Aşağı yukarı aynı olay. Hangisi kara çalma bunların? İlk hareketi yaptıkları zaman arkasını getirmek zorundayım. Kötülüğün peşini bırakmam, sonuna kadar giderim."

III.
"Ey ustalıkla taşaronluğu birbirine karıştıran ve Yaşayan okur!"

Sahi, gitti mi?
O mor külhani... O zambaklı padişah... O kolsuz hattat...
Bütün yort ve savullar dururken orada... Hayatta...KÜÇÜLTEÇ
Bilimsel Spor Toto
Geçen hafta 'Her Hafta Bir Milyoner, Spor Loto'da 8'in Altın Anahtarı'nı konu etmiştim ya, seçici algılama mı demeli buna, bilmiyorum, elim aynı kulvarda koşan (hadi dilciler, hücum!) bir başka kitaba uzandı: Spor Toto, Garanti Formülleri. İhsan Biricik yazmış. 'Ömürlerini matematiğe vermiş bir profesör ve iki doçent' de formülleri titizlikle inceleyip, onay vermiş. Kitaptan öğreniyoruz ki, Spor Toto, 'tamamen bilim ve ilime dayanan bir oyun'. Ve yine kitaptan öğreniyoruz ki, batılıların 'en sevimli vergi' diye adlandırdıkları Spor Toto,
'artık ekmek gibi, su gibi, uyku gibi gereksinmelerimizin vazgeçilmez bir parçası'.
Kitabın ilk baskısı 1969'da yapılmış. ikinci baskısı 1982... Bir ya da daha çok baskı yaptı mı bilmiyorum.
Bildiğim, şu sıralarda Spor Toto'nun kaybettiği ilgiyi nasıl kazanırız diye fikir jimnastiği (ne demekse) yapıldığı...
Tadımlık
Spor Toto'da kazanmak için mutlaka formüllü oynamak şarttır. Bunun için de kulüplerini durumlarını dikkate almak, kuponları doldurmadan evvel bilhassa ikili ve üçlü ihtimalleri iyi hesaplamak lazımdır. Direkleri seçerken de takımların deplasmanda,
kendi sahalarında aldıkları sonuçları, form durumlarını iyice düşünüp ona göre karar vermek icabeder.Tebessüm Havuzu
Süleyman Nazif, bir gün Abdülhak Hamit'in yanında çok çirkin ve kişiliği oldukça tartışma götürür bir kadın görmüş. Kadını hiç sevmediği gibi, Hamit'in böyle bir kadınla dolaşmasına da üzülmüş.
Hamit'i yalnız başına gördüğü bir gün yanına sokulmuş ve şöyle demiş:
- Üstad, Fatma hanım öldü, 'Makber'i yazdınız. İnşallah bu karı da ölür, bir 'Mezbele' yazarsınız.

Okuyucu yorumları
Bu haber için henüz hiçbir okuyucumuz yorum yapmamış. İlk siz olmak ister miydiniz? Yorumunuzu yazmak isterseniz lütfen tıklayın ve tüm okurlarımızla paylaşın!

Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 20 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
8

 'Kitap' ekimizdeki diğer haberler
» Anlatacak bir şey kalmadı - İLKNUR ÖZDEMİR
» Tanıdık, bildik bir evren - BUKET ÖKTÜLMÜŞ
» Homer'in sanat dünyası - AYŞEGÜL HATAY
» Nerede o eski İstanbul? - SILA ŞAHİN
» Ney üfleyenler için bir alfabe - HÜSEYİN ÖZKILIÇ
» Herkes 'cool' olmak istiyor - YEŞİM AKYÜZ
» KAPAK - ORHAN KAHYAOĞLU
» Talihi arayanlar - ASLI ÖRNEK
» Yarın kimse okumayacak!.. - FATİH ERDOĞAN
» YENİ ÇIKANLAR
» DİL MESELELERİ - NECMİYE ALPAY

Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

ÖZLÜ SÖZ #106
"Sevgilimle ayrıldık ama beni bir sene aldatmayacak."
Sunucu Ece Erken'i fena kandırmışlar.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.