Radikal-çevrimiçi / Kitap / Bir başarı öyküsü
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  23 Ekim 2016 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Herhangi bir eğitim, cesaret ve mutluluğu yitirirse bir işe yaramaz.
Pestalozzi
Tarihte Bugün
Takvimler 23 ekim tarihini gösterdiği zaman...

2000 yılında,
Adana E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlüler eylem başlattı.

Radikal gazetesinin ekleri bayi satış tarihinden iki gün sonra internete aktarılmaktadır.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla Kitap 


Bir başarı öyküsü

Gültekin Yazgan, büyük bir sağduyu ile geleceğini planlayıp başarılı olmuş.
Gültekin Yazgan'ın anılarını topladığı 'Kör Uçuş', körleri, onların sorunlarını, eğitim ve gündelik yaşama uyum problemlerini aktarıyor

13/09/2002 (671 defa okundu)

AYŞEGÜL HATAY (Arşivi)

İletişim Yayınları'nın Anı Dizisi'nden yayımlanan Gültekin Yazgan'ın 'Kör Uçuş'unu anlatmaya başlarken edebiyat tarihinden birtakım kör yazarları sıralamayacağım. Belki de, şu son 10 yıldır çok moda olan ve satış rekorları kırıp baskı üstüne baskı yapan, yeni akım kitaplardan söz etmeliyim. Hani, 'Başarı İçin Stratejiler', 'Etkili İnsan Olmak', 'Gerçek Başarı', 'Hayatı ve Zamanı Yönetmek', 'Büyük Düşünmenin Büyüsü' v.s. gibi. Hani, her yıkıldığımız, yeni bir çıkış yolu aradığımız, hayatta tutunacak bir dalımızın kalmadığını düşündüğümüz anlarda sarıldığımız kitaplar.

Ölmek bir şey değil
Kitabın kapağında İletişim / Anı amblemi ile kitabın adı ve yazarının ismi Braillle alfabesi ile kabartma olarak da yazılmış. Kitabın içinde de Braille alfabesi bütünüyle yer alıyor. Elimde olmadan gözlerimi kapattım ve parmaklarımı kabartma noktaların üzerinde gezdirip ne hissettiğimi sorguladım. Gerçekten parmaklarımla görüp göremeyeceğimi anlamaya çalıştım. Alfabeye birkaç kez dönüp baktıktan sonra, ilk birkaç harfi görmeden sezebildim. Ondan sonra kitabı okumak için her elime aldığımda garip bir şekilde farkettim. Her defasında gözlerimi kapatıp o kabartma harflerin üzerinde parmaklarımı dolaştırıyor ve okumaya çalışıyordum. Schiller'in 18. yüzyılda yazdığı Wilhelm Tell'den bir karakter geliyor aklıma. Yaşlı bir adam vardı. Kördü ve dilenmekten başka bir çaresi kalmamıştı. Oğlu, babası için şöyle diyordu: "Ah, o gözlerin ışığı, Tanrı'nın bizlere sunduğu en değerli armağan... Bundan sonra günlerini sonsuz bir karanlığın içinde geçirecek! Ölmek bir şey değil. Yaşamak ve hiçbir şey görememek, Ah Tanrım bu gerçekten korkunç olmalı!" Ya da bir başka popüler romanda, yine kör bir kahraman, körlüğün nasıl bir şey olduğunu soran kadına şöyle yanıt veriyordu: "Bir avantaj olmadığını söyleyebilirim. Birçok insanın düşünemeyeceği kadar çok karşılığı var. Araştırılacak yeni bir dünya, yeni tecrübeler, yeniden ayırdına vardığın birtakım güçler, çok değişik yeni sezgiler, kısaca dördüncü boyutta yeni bir yaşam." Bu kitabı okuduktan sonra her ikisinin de gerçeklerle ilgisi olmadığını çok iyi anlayacaksınız.
Ulusal Körler Federasyonu'nun (National Federation of The Blind) 1999'da düzenlediği bir konferansta Dr. Kenneth Jernigan diyor ki, "Bize insanoğlunun geçmişte yaşadıkları ve yaptıklarının kayıtlara geçirilmiş halinin, tarih olduğu öğretildi. Edebiyat ise onların ne düşündükleriydi. Geçen yıl yaptığım araştırmaların sonucunda, körlerin edebiyattaki yerinin söylendiği gibi olmadığını öğrendim. Onlar bizim gerçekten yaptıklarımızı değil, kendi hatırladıklarını yazmışlardı."
İşte bu boşluğu dolduracak bir kitap Gültekin Yazgan'ın anılarını topladığı 'Kör Uçuş'. Bugün Türkiye'de körler, onların sorunları, eğitim ve gündelik yaşama uyum problemleri, hukuk ve onu ilgilendiren konular, akşam ticaret liseleri gibi tüm konularla ilgilenen isimlerin mutlaka duymuş olacakları bir isim Yazgan, gerçekten yaşayan bir örnek. 1939 yılında görme yeteneğini tümüyle yitirdikten sonra, o yaştaki bir çocuktan beklenmeyecek bir sağduyu ile geleceğini planlamış ve her şeye rağmen bütün planladıklarını yapmış. Kitabı okudukça inanamayacağınız, hatta belki kendi yaşamınızdan birtakım örneklerle karşılaştırıp kendinizi sorgulayacağınız bir başarı öyküsü.

İngilizce ve bilgisayar
Gültekin Yazgan 18 yaşına geldiğinde, bir kör olarak sosyal yaşama uyum sağlama yöntemlerini kesinlikle çözmüş ve 'hiçbir şey için geç değildir' ve 'imkânsız diye bir şey yoktur'dan yola çıkarak Braille alfabesini ve nota sistemini öğrenmiş. Dışarıdan ilkokul, ortaokul ve lise bitirme sınavlarına girmiş, hepsini inanılmaz bir azimle ve çok büyük bir sabır göstererek başarıyla bitirmiş.
Daha sonra Hukuk Fakültesi'ne girmeyi aklına koymuş. Bu arada, çok iyi derecede İngilizce de öğrenmiştir. Tabii, ben bunları bir çırpıda, bir iki cümle içinde yazıp bitiriveriyorum ama, Yazgan için o kadar kolay olmadığı kesin. Hele kitaptan bir bölümü hiç unutmayacağım: İngilizce öğrenmeyi kafasına koyduktan sonra, o yıllarda hiçbir kabartma kitap olmadığı için, eline geçen İngilizce öğrenim kitaplarını kendisi kabartma yazıya çevirmiş, Hukuk Fakültesi'nde okurken de hukuk ders kitaplarını aynı yöntemle kabartma yazıya aktarmış. Ya aileden birisi, ya da dışardan ona yardım etmesi için tuttuğu küçük öğrenciler ona kitabı okuyor, o da kabartma yazı makinesiyle tüm kitabı Braille alfabesiyle yazıyormuş!
Hukuk Fakültesi'ni yine büyük başarıyla bitirdikten sonra, Ankara Körler Okulu'nda sekiz yıl öğretmenlik yapmış. Ondan sonra Akşam Ticaret Liseleri'nde öğretmenliğe devam etmiş. Çünkü bu arada avukatlık mesleğini de sürdürmüş. Bu arada evleniyor ve iki tane pırlanta gibi oğlu oluyor. 28 yıl öğretmenlik ve avukatlık yapmaya devam ediyor. Şimdilerde emekli olmuş. Emekli olduktan sonra bilgisayar kullanmayı öğrenmiş. Körler için gerekli olan bir ekran okuyucu yardımıyla, en az bir gören kadar internetten ve bilgisayardan faydalanmaya başlamış. Torunuyla bilgisayarda okuma yazma ya da basit matematik işlemleri çalışabilecek kadar özel yaşantısına sokabilmiş bilgisayarı.

Görmeyi bilene
Kitabın tamamını yazmayacağım tabii ki burada. Fakat sıralamakla bitmiyor, beynim sürekli bir şeyler atladığım için beni uyarıp duruyor. Yazgan'ın Hukuk Fakültesi'nde okuduğu yıllarda Altı Nokta Körler Derneği'nin kurulmasına ön ayak olması gibi. Ya da 'Ticaret Liseleri İçin Hukuk I ve Hukuk II', 'Ticaret Liseleri İçin Hukuk Temel Ders Kitabı' ve 'Anadolu Ticaret Liseleri İçin Sigorta ve Taşıma Hukuku' gibi, yıllarca Ticaret Liseleri'nde ders kitabı olarak okutulan kitapları yazması gibi. Kitabın bölümleri arasına serpiştirdiği yaşama sevinciyle dolu şiirleri de unutmamak gerek. Daha bitmedi. Çevirileri de var. Bunlardan bir tanesini okudum. 'S.O.S. Ana Babalara Yardım' ve 'Üçüncü Bahar: Yaşlılık ve Bilgelik'. Çevirilerinde de kendi anılarını yazarken kullandığı doğru Türkçe ve yalın anlatım dikkati çekiyordu.
Bu kitabı okuduktan sonra önemli saydığım bir değişiklik oldu hayatımda. Artık görme yeteneğini yitirmiş olan kişilere 'kör' demekten çekinmiyorum. İkincisi de, Gültekin Yazgan'ın sadece azimli bir öğrenci, başarılı bir öğretmen ve hukukçu, yazar ve çevirmen olmasının yanında çok iyi bir eş, baba ve dede oluşunun altında yatan gerçeğin ne olduğunu daha iyi anlamam. Oğlu Yankı Yazgan ve eşi Şule Yazgan hem çocuklarımın doktorları, hem de yakın dostlarım. Ne kadar şanslı olduklarını eminim biliyorlardır. Bence Gültekin Bey, bir de bu konuda bir kitap yazmalı. 'Mutlu Evlilik ve Mutlu Çocuklar Yetiştirmenin Yolları' konulu bir kitap sırada bekliyordur umarım.
Bu kitap, sadece körler için değil, kör olmayanlar için de bir el kitabı niteliğinde. Hiçbir yaşam, basit kelimelerle sınırlandırılacak ya da ayrıntılandırılıp arkasına saklanacak kadar kolay tanımlanamıyor.
Yaşam kelimelerin arkasında değil. Aslında gözümüzün önünde.
Nasıl gördüğümüzün bir önemi yok. Öyle ya da böyle. Görmeyi bilene.
KÖR UÇUŞ Gültekin Yazgan, İletişim Yayınları, 2002, 264 sayfa,
9 milyon lira.

Okuyucu yorumları
Bu haber için henüz hiçbir okuyucumuz yorum yapmamış. İlk siz olmak ister miydiniz? Yorumunuzu yazmak isterseniz lütfen tıklayın ve tüm okurlarımızla paylaşın!

Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 17 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7

 'Kitap' ekimizdeki diğer haberler
» KAPAK - ESİN COŞKUN
» 'Bir denizin eteklerinde' - FÜSUN AKATLI
» Hiçbir canlı mutlu değildir - NESLİHAN SAVAŞ
» Yangın vaaaar! - MUSTAFA İRİ
» Ağacın öteki yarısı - SERDAR KOÇAK
» Olanca gürültüsüyle 20. yüzyıl
» 'Bir şey olmak' - MÜGE İPLİKÇİ
» Akmaya başladınız bile - GÜLTEN CAN
» İçinizdeki öfkeyi sevin! - GÜL ALTAN
» Tek akorlu mucizeler - DENİZ DURUKAN
» Eğlenerek direnin, direnirken eğlenin! - HİLMİ TEZGÖR
» YENİ ÇIKANLAR
» GEÇMİŞ ZAMAN TESELLİLERİ - MURAT BATMANKAYA
» Uzayda buluşalım - NUR İÇÖZÜ
» 'Taşfırın' çocukları - FATİH ERDOĞAN
» DİL MESELELERİ - NECMİYE ALPAY

Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

ÖZLÜ SÖZ #371
"Onu geri aramak ya da size yazdığı mesaja cevap vermek için ölseniz de, ilişkinizin ilk günlerinde bu isteğinizi frenleyin. ...Sizi aradığı zaman bekleyin ve telesekreterinizin çıkmasına izin verin. Böylece sizin beklenmeye değer biri olduğunuzu görmesini sağlamış olacaksınız. (Günaydın)"
Uzmanlar, ilişkiye heyecan katmak için neler yapılması gerektiğini anlatırken telesekreteri olmayan kadınları unutmuş olmalılar...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.