Radikal-çevrimiçi / Kitap / Hayat değiştiren kitaplar
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  25 Ekim 2016 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Kuvvete dayanmayan adalet aciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir.
Pascal
Tarihte Bugün
Takvimler 25 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1981 yılında,
Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği İkinci Katibi Gökberk Ergenekon yolda yürürken saldırıya uğradı. Ergenekon olaydan hafif yaralarla kurtuldu.
1983 yılında,
Huzur Partisi, Anayasa Mahkemesi’nce kapatıldı.

Radikal gazetesinin ekleri bayi satış tarihinden iki gün sonra internete aktarılmaktadır.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla Kitap 


Hayat değiştiren kitaplar

24/09/2004 (1404 defa okundu)

Ümran Kartal (Arşivi)

İNGİLTERE
İngiltere'de akademi, sanat ve yayın dünyasından 400 kadın arasında yapılan 'hayatınızı değiştiren kitaplar' konulu araştırma ilginç ve sürpriz sonuçlar ortaya çıkarmış. Kadın yazarlara verilen Orange Ödülü'nün arkasındaki ekip tarafından yürütülen bu araştırmada Jane Austen, Bronte kardeşler, George Eliot, Virginia Woolf gibi isimler zaten bekleniyormuş ama 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy'nin, Douglas Adams'ın da hayat değiştiren kitaplar arasında sunulması biraz şaşırtıcı olmuş.
İngiliz yayın dünyasının 'Tek Meyve Portakal Değildir' ile ilgisini çeken 'Tutku' ve 'Dizüstü' adlı kitaplarıyla Jeannette Winterson en çok tercih edilen yazarlardan biri olmuş. Araştırmayı yürüten Annie Watkins bunun aslında bir sürpriz olmadığını söylüyor, Winterson'ın özellikle 'Dizüstü' ile romanda devrim yaptığını, zaman ve dilde yaptığı şeyin gerçekten etkileyici olduğunu, kadınların kendi ses ve düşüncelerini onun kitaplarında bulabildiğini belirtiyor. Yalnızca bir kadının katılmayı reddettiği araştırmada Charlotte Bronte'nin Jane Eyre'i birinci, Emily Bronte'nin 'Uğultulu Tepeler'i ikinci, Margaret Atwood'un 'Damızlık Kızın Öyküsü' üçüncü, George Eliot'ın 'Middlemarch'i dördüncü ve Jane Austen'in 'Gurur ve Önyargı'sı ile Toni Morrison'ın 'Sevilen'i beşinci sırada yer almış.
Bu araştırmanın sonucunda ortaya çıkan 40 kitaplık listeyi daha sonra The Independent gazetesi okurlarına sunmus ve onlardan kendi hayatlarını değiştiren kitapları seçmelerini istemiş. Ve ortaya Sir Francis Bacon'ın "Bazı kitaplar tatmak, bazıları yutmak bazıları da çiğnemek ve sindirmek içindir" sözünün son kategorisine giren kitaplardan oluşan bir liste çıkmış.
The Independent okurlarının tercihleri Sylvia Plath'ın 'Sırça Fanus'undan John Dos Passos'un 'USA'sına geniş bir yelpazeye yayılıyor. Bazı okurlar Dostoyevski'nin 'Suç ve Ceza'sı gibi klasiklerden vazgeçmemiş. Eryl Williams adlı bir okur Robert Tressell'in 'The Ragged Trousered Philanthropists'ini seçerek şöyle demiş: "Bu kitap, kapitalist sisteme karşı duyulan çaresiz öfkenin bir anlatısı. Beni ömür boyu sürecek bir sosyaliste dönüştürdü. Sanıyorum ki Tony Blair bu kitabı hiç okumadı." Henrik Ibsen'in 'Bebek Evi' adlı oyununu seçen Diana Hart ise "Bu kitabı okumak bana, 20 yıllık 'o hükümdar' kocamı terk etme cesaretini verdi" demiş.
(The Independent, 14.09.2004- 18.09.2004)

Amerika'ya alternatif tarih
AMERİKA
Philip Roth'un 'The Plot Against America' adlı yeni romanı yayımlandı. Roth yeni romanında alternatif bir Amerika tarihi çiziyor; 1940 seçimlerinde Charles A. Lindbergh, Franklin D. Roosevelt'i yenmiş olsaydı ve gerçek hayatta anti-semitist duygularını açıkça dile getiren ve tecrit politikasından yana Lindbergh Nazi lehine bir politika oluştursaydı ne olurdu diye soruyor.
Bu tür tarihi romanlar yeni değil. Daha önce Sinclair Lewis 'It Can't Be Happen Here' adlı kitabında Amerika'yı New England yönetimi altında faşist bir diktatörlük olarak karakterize etmişti. Philip K. Dick 'The Man in The High Castle'da köleliğin yeniden yasal olduğu, Japon ve Nazi işgali altindaki Amerika'yı; Robert Harris ise 'Fatherland'de Nazilerin İkinci Dünya Savaşı'nı kazandığı bir dünyayı konu edinmişti.
Philip Roth'un romanını bunlardan ayıran şey anlatıcının adı Philip Roth olan bir delikanli olması ve anti-semitik yönetimin Yahudi oldukları ortaya çıkan sıradan bir Amerikalı ailenin üzerinde gün be gün yarattığı etkiyi anlatması.
Philip Roth'un politik-tarihi polisiye diyebileceğimiz bu yeni romanı, George Bush yönetimindeki günümüz Amerikası'nda ya tecrit politikalarının getireceği tehlikelere karşı ya da sivil özgürlüklerin tehlikede olduğuna dair bir uyarı olarak okunabilir.
(The New York Times, 21.09.2004)

 • THE PLOT AGAINST AMERICA
  Philip Roth, Houghton Miflin, 2004, 391 sayfa, 29 dolar.
 • Okuyucu yorumları
  Bu haber için henüz hiçbir okuyucumuz yorum yapmamış. İlk siz olmak ister miydiniz? Yorumunuzu yazmak isterseniz lütfen tıklayın ve tüm okurlarımızla paylaşın!

  Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 1 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  10

   'Kitap' ekimizdeki diğer haberler
  » 'Lafın tamamı deliye anlatılır' - MURAT UYURKULAK
  » O da o... - M. ŞEREF ÖZSOY
  » Bir şeyler yarım kaldı - DİNÇER SEZGİN
  » Siz inanırsanız hayat da...
  » Parayı veren CIA olunca - ÜLKER İNCE/SEFA KAPLAN
  » Troya Atıyla gelen polemik
  » Bir başka hayatın peşinde - CEM ERCİYES
  » Nostaljik manifestolar - OSMAN ÇAKMAKÇI
  » KAPAK - HANDE ÖĞÜT
  » Zina yapmayacaksın! - OYLUM YILMAZ
  » Bedene hapsedilmek... - PINAR KARABABA
  » Tuna'dan haber geldi - HANİFE ŞENYÜZ
  » p rastgele bir sayı mı? - ALİ NESİN*
  » YENİ ÇIKANLAR
  » Ege'nin öyküleri - ECE ARAR EMENER
  » DİL MESELELERİ - NECMİYE ALPAY

  Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

  ÖZLÜ SÖZ #443
  "Belki şaşıracaksınız ama benim için en önemli malzemelerden biri, Alem, Şamdan, Gala gibi dergiler. Ne var ki satın almıyorum...
  Neden?
  - E çünkü utanıyorum... Birisi aldığımı görürse diye.
  O zaman her hafta yollayalım size hocam!
  - Çok iyi olur. O dergiler neden önemli biliyor musunuz? Ben bu bulguların bir kısmını yatak ilişkilerinden buluyorum...
  Ha anladım! İnsanlar soylarına soplarına göre sevişiyorlar!
  - Elbette. Bazıları için yasak var. Bunları tespit ettim ben. Yeni çıkacak kitabıma resimlerini de koyuyorum."
  Yalçın Küçük, Ayşe Arman'a Sabetayistleri nasıl tespit ettiğini anlatıyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.