Radikal-çevrimiçi / Kitap / Türk usulü NLP kitabı
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  28 Ekim 2016 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Kişilik, kendi öz düşmanını kendi öz yuvasında barındırır.
Bergson
Tarihte Bugün
Takvimler 28 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1925 yılında,
Türkiye-Sırp-Hırvat-Sloven Dostluk Anlaşması imzalandı.
1927 yılında,
Türkiye’de ilk genel nüfus sayımı yapıldı.

Radikal gazetesinin ekleri bayi satış tarihinden iki gün sonra internete aktarılmaktadır.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla Kitap 


Türk usulü NLP kitabı

NLP kitaplarını okuyup kısa yoldan başarılı ve zengin olacağını sanan Türklere, neyin olup neyin olamayacağını anlatıyor Mustafa Çay

15/10/2004 (1848 defa okundu)

ADEM ÖZBAY (E-mektup | Arşivi)

 • BİR YUDUM HAYAT: NLP, Mustafa Çay, Kariyer Yayınları, 2004, 190 sayfa, 8 milyon lira.

  Bir kavak ağacının yanında bir kabak filizi boy göstermişti. Bahar ilerledikçe bitki, kavak ağacına sarılarak yükselmeye başladı. Yağmurların ve güneşin etkisi ile büyümesini hızla sürdüren kabak bitkisi, kısa sürede kavak ağacı ile neredeyse aynı boya geldi. Bu hızlı büyümesinden gururlanan bitki, bir gün dayanamayıp kavağa sordu: "Sen kaç ayda bu duruma geldin, ağaç?" "On yılda." dedi kavak. Kabak, çiçeklerini sallayarak güldü: "On yılda mı?" dedi. "Ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak." Kavak ise, kabağın bu sözlerine güldü: "Doğru" dedi. "Çok doğru."
  Günler günleri kovaladı ve sonbaharın ilk rüzgârları başladığında kabak önce üşümeye başladı, sonra yapraklarını düşürmeye, soğuklar arttıkça da aşağıya doğru inmeye başladı. Bu kez biraz da kuşkuyla sordu kavağa: "Neler oluyor bana ağaç?" dedi. Kavak, sakin bir şekilde yanıtladı kabağı: "Telaşlanmaya gerek yok." dedi. "Ölüyorsun." Kabak hiçbir şey anlamadı: "Niçin?" diye sordu. Kavak, yine sakin sakin yanıtladı: "Çünkü benim on yılda geldiğim yere sen iki ayda gelmeye çalıştığın için."
  Şimdi bu hikâye NLP kitabı tanıtımı için oldu mu derseniz, oldu. NLP ya da kişisel gelişim kitapları denince insanlarımızın aklına ilk gelen 'kısa yoldan gelişmek, başarmak ve zenginleşmek' olunca herkese 'Sen kabak mısın demek' tabii ki bir yazar için iyi bir giriş değil. Fakat bugün basılan kitaplar ve verilen eğitimlerde yapılan tam da bu. Anlık gaza getirmeler ve sonunda balık verilmemiş, balık tutması öğretilmiş fakat denizin nerde olduğunu bilmeyen bir sürü NLP mağduru...
  İş dünyasından eğitim dünyasına geçiş yapan Mustafa Çay, bir NLP eğitmeni olarak ülkemizdeki bu ve benzeri yanlışlardan ders aldığını söylerek Türk usulü bir NLP kitabı yazmanın derdiyle 'Bir Yudum Hayat NLP' kitabını Kariyer Yayınları'ndan çıkardı. "İnsanlar neyin imkansız olduğunu çok iyi biliyordu, bazıları ise bunu asla öğrenemediler" diyen yazar kitabında bu imkansızı okurlarıyla paylaşıyor.

  Yanlış yoldan vazgeçmek
  Yazar, gidilen yolun bir yere götürmediğini anladığımız zaman yolun yanlış olduğunu anlayarak yolu değiştirmemiz gerektiğiyle başlıyor. Yaşam yolunda da istediğimiz yere gidebilmek için hedefe ulaştıran yolda yürümemiz gerektiği sonucu da buradan çıkıyor zaten.
  İçimizde saklı duran gücü ortaya çıkarmamız için neler yapmamız gerektiğini NLP teknikleriyle en iyi şekilde ortaya çıkarabileceğimize inanan yazar 'bizi boğulmaktan koruyacak can simidi' önerisinden 'zihnin barkodları'nı uygun kodlamaya kadar geniş bir sahada okuruna önerilerde bulunuyor.
  Kitapta pratik hayatta da uygulayabileceğimiz örnekleri bol bol veren, her bölümde okuru teşvik edeci girişler yapan yazar, sonunda okuru 'güce demir atmaya' zorluyor. Tabii ki bu güce ulaşmak ve gelişimi sürdürmek için aile, iş, okul, çevre gibi hayatı oluşturan halkaların güçlenmesi için de neler yapılabileceğini belirtiyor. Son bölümde "Yaşam cesurları sever" diyen yazar herkesi değişim yolculuğuna davet ediyor.
  Kitabın başında 'Acıların Çocuğu Küçük Emrah' filmlerini aratmayacak bir başlangıç yapan yazara demek isterim ki; başarmak sadece fakirlerin ve garibanların mı işidir? Zeki, paralı, kariyerli insanların başaracağı her şey bitmiş midir? Tabii ki hayır. İşte gelişim ihtiyacını bu geniş perspektiften bakarak yorumlamak daha gerçekçi olacaktır.
  Türk usulü NLP'yi keşfetmek için ideal olan bu kitabı ve başkalarını okurken lütfen yukarıdaki hikâyemizi aklınızdan çıkarmayınız. Bu yol uzun, zahmetli fakat güzel bir yoldur. Nice keyifli yolculuklara...

 • Bu haber için okuyucularımızın yorumları
  Aşağıda bu haber için okuyucularımızın yaptığı yorumları görüyorsunuz. Siz de yorumunuzu yazmak isterseniz lütfen tıklayın ve tüm okurlarımızla paylaşın!
 • Ne NLP'si?  (Yazan: İbrahim DOĞAN)
 • Insani tanima sanati  (Yazan: )

 • Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 15 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  6

   'Kitap' ekimizdeki diğer haberler
  » YERYÜZÜ KİTAPLIĞI - CELÂL ÜSTER
  » 'Hayatta her şey çöptür' - GAYE ŞAHİN
  » Avukatlığın yan etkileri - ONUR GÜLEN
  » Kadın doğulmaz, olunur - PINAR ÖĞÜNÇ
  » Aşk doktorunun çaresizlik yazıları - HALİM BAHADIR
  » Siyasi ve insani bir tarih kitabı - ERTUĞRUL KAYSERİLİOĞLU
  » KAPAK - HANDE ÖĞÜT
  » Derrida: Her okuduğuna güvenme
  » İncir kahvesi içip kaktüs balı yedik - ECE ARAR EMENER
  » Nobel'i almaya gitmeyecek - Ümran Kartal
  » YENİ ÇIKANLAR
  » DİL MESELELERİ - NECMİYE ALPAY

  Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

  ÖZLÜ SÖZ #358
  "Ben light Tarkan değil, olsa olsa taş fırın Abidin olurum."
  Bir muhabirin "Size light Tarkan diyorlar," demesi üzerine Popstar adayı Abidin'in 'Nasıl koydum ama' yanıtı...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.