Radikal-çevrimiçi / Kitap / Kurt Cobain nasıl öldü?
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  28 Ekim 2016 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Kişilik, kendi öz düşmanını kendi öz yuvasında barındırır.
Bergson
Tarihte Bugün
Takvimler 28 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1925 yılında,
Türkiye-Sırp-Hırvat-Sloven Dostluk Anlaşması imzalandı.
1927 yılında,
Türkiye’de ilk genel nüfus sayımı yapıldı.

Radikal gazetesinin ekleri bayi satış tarihinden iki gün sonra internete aktarılmaktadır.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla Kitap 


Kurt Cobain nasıl öldü?

Wallace ve Halperin 'Aşk ve Ölüm'de, Kurt Cobain'in ölümüne dair farklı iddialarda bulunuyor. En temel iddia ise Cobain'in intihar etmiş olamayacağı

23/09/2005 (12968 defa okundu)

Z. HEYZEN ATEŞ (Arşivi)

1994 yılının 8 Nisan günü Kurt Cobain'in cesedi bulunduğunda, polis, beynine bir kurşun sıkmış şarkıcıya baktı ve raporuna şöyle yazdı: 'İntihar'. Ve birkaç kişinin olayın peşini bırakmamasına rağmen üzerindeki bu yafta hiç değişmedi. Özel dedektifler, gazeteciler, Cobain'in kimi arkadaşları o dönemde ısrarla bunun bir cinayet olduğunu savunsalar da konu kapanmıştı bir kere. Başta polisler ve adli tabip olmak üzere kimse işini baştan savma yaptığını kabul etmek istemiyordu.
İyi de Kurt Cobain'in kendini öldürmüş ya da öldürülmüş olmasından bize ne diyebilirsiniz ve bu söz iki nedenle çok yanlış bir tavrın gündelik hayattaki karşılığı olacaktır. Birincisi 'gerçek'in gittikçe silik ve önemsiz hâle gelmesine neden olan vurdumduymaz ruh hâlidir, ikinci ve daha önemlisi bu ruh hâlinin, siz farkında olmasanız bile size dokunduğu gerçeğidir.
Ne demek istiyorum: Cobain'in intihar ettiği açıklandığı ve karısı intihar notunu MTV'ye okuduğu veya dergilere yolladığında, bu, birbiriyle bağlantılı birçok eylemi tetikleyen hareket oldu. Aynı hafta içerisinde dünyanın dört bir yanında yüzlerce genç intihar etti veya intihar etmeyi denediler. Aynı dönemde biz de bunların dışında kalmadık. Daha yirmi yaşında bile olmayan bir kızcağız İstanbul'daki odasında kendisini babasının tabancasıyla vurdu, intihar notunda Cobain'in sözlerini tekrarlayarak.
Yanlış hatırlamıyorsam garip bir biçimde Fransız ve Kanadalı gençler başı çekiyorlardı bu Cobain'in izinden intihar etme döneminde. Tutup da Cobain intihar etmeseydi ya da intihar etmemiş olduğu hâlde ettiği söylenmeseydi bu gençler yaşıyor olurdu demeyeceğim ama bu intihar-cinayet davası daha iyi ele alınsaydı en azından olay soğur ve sonuçlar çok farklı olabilirdi.

Araştırmacı gazetecilik
Cobain'in ölümünün göründüğünden daha karışık olduğunu iddia eden çesitli gazetecilerin varlığından yazının girişinde bahsetmiştim. Birçoğu da bu serüvenden hayatlarının parasını ve şöhretini yakalamışlardır, her neyse. Bu tip çalışmalar içerisinde bir tanesi o dönem göze çarpıyordu: Wallace ve Halperin'in hazırladığı Cobain dosyası. Bu dosya dikkat çekiyordu çünkü en azından bir 'araştırmacı gazetecilik' örneğiydi, spekülatif değildi.

Biraz da dedikodu
Aşk ve Ölüm'deki temel iddia Kurt Cobain'in intihar etmiş olamayacağı, çünkü kanında kafasına kurşun sıkmasına izin vermeyecek ölçüde yüksek miktarda uyuşturucu bulunmuş olduğu. Ayrıca bir eroinman neden kafasına kurşun sıksın ki, üstelik de o kadar rahatsız bir pozisyonda. Bunu bilemeyiz elbette, ama kitaptaki bilgiler doğru ise o kadar yüksek bir miktarı vücuduna verdikten sonra iğneyi kolundan çıkartması bile imkânsız görünüyor şarkıcının. Farmakolog değil, kitabın yazarlarının yalancısıyım.
Aşk ve Ölüm'de bunun dışında Courtney Love ile ilgili birçok iddia da var. Herkesin ondan korkması, adli tıp doktorunun onun eski arkadaşı olması, bu konuda konuşmak isteyen birçok kişiyi tehdit etmesi -yıllar önceki Vanity Fair olayına da değinmişler yazarlar. Garip geliyor insana tabii. (Neydi o olay: Vanity Fair yazarı Lynn Hirchberg, Cobainlerin uyuşturucu içinde boğulduklarını yazmıştı. Cobainler de resmi ve gayri resmi yollardan, iddialara göre şiddete de başvurarak kadına hayatı cehennem ettiler).
Bizzat Love tarafından olayın olduğu dönemde tutulmuş bir dedektifin iddiaları da bütün bu hengameye renk katıyor. Birbirlerinin arkasından söyledikleri vb... Kitabın kusurlarından biri de bu; bazı yerlerde boğazınıza kadar dedikoduya batıyorsunuz. Gerekli mi? Eminim satış grafiğini yükseltmiştir.
Kitabın bir diğer kusuru da çok özensiz olması. Bu sorunun orijinal kitapta olduğunu zannetmiyorum, Türkçe çeviride ve düzeltide ciddi bir baştan savmalık var. İnsanların, rock dinliyorlar diye kötü Türkçeye aldırmayacağını düşünmek olsa olsa kabalıktır. Tamam, bu bir edebiyat klasiği değil ama yayınevleri asgari özeni de, okuyucuya borçludur.
"Bir eroinmanın ölümü çabuk verilen bir karardır," diyor bir polis, kitapta. Zaten bir şekilde ölüme yakın göründüklerinden, gerçekler ya da 'nasıl'lar, işin içindeki neden-sonuç ilişkileri araştırılmaya değer görülmüyor. Bir diğer polis de "Vergi mükelleflerinin parasını harcayacak daha önemli davalar var" diye değerlendiriyor durumu. Yani Kurt Cobain olsanız bile değişmiyor genel yargılar sizin için. Adalet kör mü, belki, ama Cobain'i duymuyorsa kesinlikle sağır olmalı...

 • AŞK VE ÖLÜM
  Kurt Cobain Cinayeti
  Max Wallace, Ian Halperin, Çeviren: Sevsen Aslantepe, Dharma Yayınları, 2005, 300 sayfa, 13.5 YTL.
 • Bu haber için okuyucularımızın yorumları
  Aşağıda bu haber için okuyucularımızın yaptığı yorumları görüyorsunuz. Siz de yorumunuzu yazmak isterseniz lütfen tıklayın ve tüm okurlarımızla paylaşın!
 • Kurt Cobain 1  (Yazan: )
 • Kurt Cobain 2  (Yazan: )
 • Kurt Cobain 3  (Yazan: )
 • Kurt Cobain 2  (Yazan: )
 • kurt cobain öldürüldüü  (Yazan: )

 • Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 1 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  2

   'Kitap' ekimizdeki diğer haberler
  » YERYÜZÜ KİTAPLIĞI - CELÂL ÜSTER
  » Kız kulesi dile geldi - ASLI ÖRNEK
  » Edebiyat tarihi için büyük keşif - EFNAN ATMACA
  » Cehennemden peri masalı - ÖZLEM KÜÇÜK
  » Büyük bir fırsat kaçmış - SENNUR SEZER
  » Tanımlanması olanaksız bir roman - SEMİH GÜMÜŞ
  » 'Hasan Ali Toptaş' diye bir şiir - KEMAL VAROL
  » Kırk katır mı kırk satır mı? - HALUK HEPKON
  » KAPAK - ZEKİ COŞKUN
  » Bir bilimkurgu klasiği - ESİN COŞKUN
  » Arolat'ın renkli dünyası - MİTHAT MELEN
  » İttifakın perde arkası - AYŞE HÜR
  » Türkçe dertleşmek - ELİF SEVER
  » Felaketin böylesi... - BAHAR SİBER
  » 'Howards End' yenilendi - Ümran Kartal
  » YENİ ÇIKANLAR
  » DİL MESELELERİ - NECMİYE ALPAY
  » Bir hayat, 111 film - MURAT ÖZER

  Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

  ÖZLÜ SÖZ #127
  "Bedelli askerlik için ödediğim 15 bin markı geri almak için yazdım."
  O Şimdi Asker filminin senarist/oyuncusu Levent Kazak, "Bu hikayeyi yazma fikri nereden çıktı?" sorusunu yanıtlıyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.