Radikal-çevrimiçi / Kitap / Hz. İsa'nın çocukluğu
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  27 Ekim 2016 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Gelişmeyi isteyenler, gelişmenin çetin yönlerini de düşünmelidirler.
Carl Juckmayer
Tarihte Bugün
Takvimler 27 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1922 yılında,
İtilaf Devletleri’nin TBMM Hükümeti ve İstanbul Hükümeti temsilcilerini 13 Kasım 1922’de Lozan’da toplanacak barış konferansına davet etmeleri.

Radikal gazetesinin ekleri bayi satış tarihinden iki gün sonra internete aktarılmaktadır.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla Kitap 


Hz. İsa'nın çocukluğu

Küçümseme ve acı alayın ortaya çıkışı, çocuklar için geliştirilen dövüş tekniğinin tarihçesi, uygun fahişe seçme yöntemleri, tavşanların Paskalya ile olan ilişkisi... Hepsi 'Kuzu'da

10/03/2006 (1233 defa okundu)

GÖKSEL ÜLDES (Arşivi)

Büyüyünce peygamber olacak bir çocuğu nasıl tanırsınız? İsa'nın çocukluk arkadaşı olan Biff, bu soruya en iyi cevap verebilenlerden biri... İki bin yıllık bir ayrılığın ardından melekler aracılığıyla hayata yeniden dönen Biff, bu defa gerçek bir şans yakalamış durumda. O, İsa'nın peygamber olmadan önceki zamanlarının en yakın tanığı olarak, işin içyüzünü ve bugüne dek duyulmamış hikâyeleri anlatmakla görevli. Ve biraz da İsa'nın gölgesinde kalmış olmanın acısını çıkarmakla... İşte Kuzu, adı sanı duyulmamış eski bir dostun gözünden peygamber olacak bir çocuğun kayıp zamanlarını aralıyor. Kitapta keşfedilebilecek birtakım gerçekler ise şöyle sıralanıyor: Küçümseme ve acı alayın ortaya çıkışı, Nasıralı çocuklar için geliştirilen dövüş tekniğinin tarihçesi, uygun fahişe seçme yöntemleri, tavşanların Paskalya ile olan ilişkisi ve çok daha fazlası...
Christopher Moore, dine ilişkin hassasiyet yaratabilecek zor bir konuyu, eğlenceli bir bakış açısıyla ele almış. Kitapta, Biff'in ağzından anlatılan olayların büyük bir kısmı aslında şiddetin egemen olduğu, ciddi sorunların yaşandığı zamanlarda, Roma egemenliği altındaki Yahudi dünyasında geçiyor. "O dönemde çocuk İsa'nın mutlu bir portresini çizmem sadece basit bir tarih hatası değil," diyor Moore ve ekliyor "yine de Nasıralı İsa'nın kutsal görevini yerine getirirken zeki, şakacı arkadaşlarıyla birlikte ironinin tadını çıkarmış olabileceğini düşünmek beni mutlu ediyor." Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncil'llerini iyice okuyarak işe başlayan yazar, İsa nasıl bir çocuktu gibi bir sorudan yola çıkıp, sözü İsa'nın eski bir oyun arkadaşına bırakmanın parlak bir fikir olduğunu düşünmüş.

Tepki almadı
Kitapta dini öyküler ve kurmaca içiçe geçip bambaşka bir şeye dönüşüyor ve Moore yapmaya çalıştığı şeyin ince bir ip üstünde yürümeye benzediğini söylüyor. Yazara en sık sorulan sorulardan biri de bu dengeyi nasıl sağladığı. Moore "bu öykü asla insanların inançlarını sarsmak amacıyla kaleme alınmadı; ama yine de birinin inancı, matrak bir kitapta anlatılan hikâyelerle sarsılabiliyorsa, o kişinin daha fazla dua etmesi kanısındayım," cevabını veriyor. Romanında, insanların dini konular karşısında çoğunlukla takındıkları ikiyüzlü tavrı göstermeye ve İsa'yla arasındaki mesafeyi kaldırmaya çalıştığını da belirtiyor. Dini çevrelerden ise bugüne kadar hiç tepki almamış.

İlk otuz yılı
Kuzu'da İncil'in kendine ait bir versiyonunu yazmakla meşgul kahramanımız Biff'in, hayata iki bin yıl sonra tekrar merhaba dediği mekân Hyatt Regency. Yanındaki yardımcısı ise sürekli pembe dizi izleyen ve çikolata yiyen bir melek. Birinci yüzyıldan çıkıp gelen misafirlerin günümüz dünyasıyla kurdukları bu acemi ilişki kesinlikle dikkate değer. Moore'un bu roman için yaptığı hazırlıklardan biri inananların İsa'yla kurdukları ilişkiyi ve dini tutumlarını gözlemlemek olmuş, bir diğeri ise kutsal topraklara doğru tarihsel içerikli bir yolculuk. Edebiyatta en çok kimlerden etkilendiği sorusuna cevabı ise yazarın konu ve üslup seçimindeki ilginç beraberliği özetler nitelikte: En sevdiği roman Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi, favori yazarı ise Stephen King. Moore'un, Kuzu'nun haricinde komik kitaplar kategorisinde yer alabilecek dokuz romanı daha bulunuyor.
Kuzu, İsa'nın hiç bilinmeyen ilk otuz yılına ve mucizelerin perde arkasına sıradışı bir bakış açısı getiriyor. Ama Moore yine de mizah anlayışının farklı tepkilere yol açacağını sezmiş olsa gerek ki 'yazarın vaazı' başlığıyla okurlarına küçük bir not düşmeyi de ihmal etmemiş: "Eğer bu sayfaları gülmek için okuyorsanız aradığınızı bulabilirsiniz, eğer alınmak için buradaysanız tepenizin tası atıp kanınız kaynamaya başlayabilir, tüm kitaplar kusursuzluğu gözler önüne serer; öyle olarak ya da olmayarak. Yeter ki aradığınızı bulabilin; bu sayfalarda ya da başka bir yerde."

 • KUZU
  Christopher Moore, Çeviren: Zerrin Duman, Goa Yayınları, 2006, 586 sayfa, 19 YTL.
 • Bu haber için okuyucularımızın yorumları
  Aşağıda bu haber için okuyucularımızın yaptığı yorumları görüyorsunuz. Siz de yorumunuzu yazmak isterseniz lütfen tıklayın ve tüm okurlarımızla paylaşın!
 • İki yüzü keskin bıçak  (Yazan: Volkan ÇİLİNGİROĞLU)
 • Çocuk gözüyle  (Yazan: Volkan ÇİLİNGİROĞLU)

 • (Bu haber için henüz hiçbir üyemiz puan vermemiştir)

   'Kitap' ekimizdeki diğer haberler
  » Yazarın kalbinden 'yere düşen dualar' - FİGEN ŞAKACI
  » Mutluluk, kaçınılmaz bir tuzak - SENNUR SEZER
  » Bosch, usta ve çömezi - NAZAN ÖZCAN
  » Matsuoka'nın epik 'saga'sı - ESEN GÜR
  » Biricik zaafım, tutkum benim - AZAD ŞAHİN
  » Akhenaton nasıl devrildi? - GÖKTUĞ HALİS
  » Yapma çiçek ustası - BUKET UZUNER
  » 'Taş'a dokunma! - Z. HEYZEN ATEŞ
  » Türk şiirinin köşe taşları - GÜLTEKİN EMRE
  » Dâhinin dört mevsimi - ERKAN CANAN
  » Roman yaşayan adam - HÜSEYİN AKIN
  » Estetik deneyimi - NAZLI ZEYNEP ERGÜVEN
  » KAPAK - HANDE ÖĞÜT
  » Milliyetçilik ânı - EKİN KADİR SELÇUK
  » Devrimci bir geçmiş - KIVANÇ KOÇAK
  » En meşhur cimri - ABİDİN PARILTI
  » Bir ressamla büyülenmek - OSMAN ÇAKMAKÇI
  » Uygarlıklar denizi - BURCU AKTAŞ
  » Akdenizli olmanın bin bir hâli - MEHMET ALİ GÖKAÇTI
  » Benden mi bahsediyorsunuz? - ZEYNEP ARIKANLI
  » 1, 2, 3'ler yaşasın Türkler! - ÖZLEM KÜÇÜK
  » Çaldımsa da miri malı çaldım! - CEM AKAŞ
  » Sıkıntının çaresi: Sudoku - ECE ARAR EMENER
  » YENİ ÇIKANLAR
  » DİL MESELELERİ - NECMİYE ALPAY
  » Sis henüz dağılmamış - CEM ERCİYES
  » Gözden uzak eleştiri

  Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

  ÖZLÜ SÖZ #403
  "Yaratılan hayali bir kahramanla ülkemin gencecik insanlarının kanunsuzluğa ve eğitimsizliğe özendirilmesinden rahatsızlık duyuyorum."
  Kurtlar Vadisi dizisinde bir karaktere benzetilmekten ötürü büyük rahatsızlık duyan Alaattin Çakıcı...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.