Radikal-çevrimiçi / Kitap / Bir 'Garip' Kaftancıoğlu
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  27 Ekim 2016 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Gelişmeyi isteyenler, gelişmenin çetin yönlerini de düşünmelidirler.
Carl Juckmayer
Tarihte Bugün
Takvimler 27 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1922 yılında,
İtilaf Devletleri’nin TBMM Hükümeti ve İstanbul Hükümeti temsilcilerini 13 Kasım 1922’de Lozan’da toplanacak barış konferansına davet etmeleri.

Radikal gazetesinin ekleri bayi satış tarihinden iki gün sonra internete aktarılmaktadır.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla Kitap 


Bir 'Garip' Kaftancıoğlu

'Yaşama Sevincine Bin Selam', Ümit Kaftancıoğlu'nun yaşamı, eserleri ve kendisi hakkında yazılan onlarca yazının bir araya getirilmesiyle oluşmuş

14/07/2006 (930 defa okundu)

KADİR AYDEMİR (E-mektup | Arşivi)

Asıl adı Garip Tatar olan yazar Ümit Kaftancıoğlu anısına hazırlanmış bir kitap Yaşama Sevincine Bin Selam. Kitap, Kaftancıoğlu'nun yaşamı, eserleri ve kendisi hakkında yazılan onlarca yazının bir araya getirilmesiyle oluşmuş, doyurucu bir çalışma. 1935 yılında Ardahan'ın Hanak ilçesine bağlı Koyunpınar köyünde, yedi çocuklu yoksul bir ailenin beşinci çocuğu olarak hayata gözlerini açmış Kaftancıoğlu.
Yaşama Sevincine Bin Selam'da oldukça ilginç metinler yer almakta. Kaftancıoğlu hakkında yazı yazan pek çok değerli imza var alt bölümlerde, örneğin; Mehmet Başaran, Oral Çalışlar, Altan Öymen, Öner Yağcı, Berat Günçıkan, Adnan Binyazar, Doğan Hızlan, Hasan Akarsu, Adnan Özyalçıner, Konur Ertop, Hasan İzzettin Dinamo, İsmet Arslan, Muzaffer Uyguner... Gerçek bir hatırata dönüşmüş bu eser. Kitapta merakla okuduğum bölümlerden biri Kaftancıoğlu'nun CHP ile ilgili yazdıkları, diğeri ise Uğur Dündar'ın Ümit Kaftancıoğlu ile ilgili olarak kaleme aldığı köşe yazısıydı.

Kendi küllerinden doğuş
Kaftancıoğlu'nun ilk öyküsü 1954'te Varlık dergisinde yayımlanmış. 1970'lerden sonra edebiyat ortamında ilgi çekmeye başlayan yazar 1972'de yayımlanan Dönemeç adlı öykü kitabı ile TRT büyük ödülünü kazanmış. Ümit Kaftancıoğlu'nun edebiyat dünyasında tanınmasına, ismini geniş kesimlere duyurmasına yol açan ödüldür bu. Ünlü yazarımız Fakir Baykurt, Ümit Kaftancıoğlu'nu şu sözlerle anlatıyor: "Kaftancıoğlu'nun dikkati çeken başlıca özelliklerinden biri, dilindeki zenginliktir. Doğu Anadolu, bütün başka yoksunlukların tersine, bir kültür ve dil hazinesidir. Orada kat kat uygarlıklar, her uygarlığın zamanımıza kadar birikip gelen katılımları bir dil coşkunluğu, bugün Doğu halkında renkli, sanatlı bir anlatımı adeta gelenek haline getirmiştir. Her türlü dil ve anlatım sanatını kendi kişiliğinde toplamış pek çok insan, her biri birer bilge gibi köylerin tozu toprağı içinde ömür sürmektedir. Ümit Kaftancıoğlu, bu kültürü çok iyi özümsemiş, kendine mal etmiş, üstelik gördüğü eğitim ve kendini yetiştirme çabasıyla aydınlanmış umut verici bir yazarımızdır."
Yaşama Sevincine Bin Selam'da onlarca yazı arasında bir de fotoğraf albümü yer almakta. Bu albümden önce, Ümit Kaftancıoğlu'nun ölümüyle ilgili gazete kupürleri ve fotoğraflara bakmak hüzün vericiydi. Şimdi Kaftancıoğlu'nun eserlerinden de bahsetmeli... Yazarın 11 Nisan 1980'e kadar edebiyat dünyasıyla tanıştırdığı eserleri sırasıyla saysak: Dönemeç, Hakullah Yelatan, Tek Atlı Tekin Olmaz, Tüfekliler, Köroğlu Kolları, Köroğlu, Altın Ekin, İstanbul Allak Bullak, Çarpana, Salih Bey, Kekeme Tavşan, Kan Kardeşim Dorutay, Şülgür Deresi, Çoban Geçmez, Hınzır Paşa, Çizmelerim Keçeden, Dört Boynuzlu Koç.
11 Nisan 1980'de Mecidiyeköy'de, küçücük çocuğunu okula götürürken, gün ortasında, kızının gözleri önünde katledilen bu değerli aydınımız yaşasaydı kim bilir daha ne eserler verecekti? Unutmadan, bu değerli kitabı yayıma hazırlayan yazar Öztürk Tatar'ın kişisel çabalarıyla bir de öykü ödülü verilmekte. Gelenekselleşecek olan Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri, geniş katılımlı ve nitelikli bir edebiyat armağanı olma yolunda ilerliyor. (www.umitkaftancioglu.com adresinden ayrıntılı bilgi alınabilir.) Bu güzel ülkenin güzel insanları için, tüm bunlar az bile...
Kaftancıoğlu'na bin selam!

 • YAŞAMA SEVİNCİNE BİN SELAM
  Hazırlayan: Öztürk Tatar, Yalın Ses Yayınları, 2006, 396 sayfa, 14 YTL.

   Haberle ilgili siteler

  » www.umitkaftancioglu.com

 • Bu haber için okuyucularımızın yorumları
  Aşağıda bu haber için okuyucularımızın yaptığı yorumları görüyorsunuz. Siz de yorumunuzu yazmak isterseniz lütfen tıklayın ve tüm okurlarımızla paylaşın!
 • Ümit Kaftancıoğlu  (Yazan: Mehmet YALDIZ)
 • köy enstitülü  (Yazan: )

 • Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 2 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  7

   'Kitap' ekimizdeki diğer haberler
  » YERYÜZÜ KİTAPLIĞI - CELÂL ÜSTER
  » Kara bir roman - KEMAL VAROL
  » 'Saliha Hanım' Halid Ziya'nın mı? - ATİLLA BİRKİYE
  » 'Kül'e yazgılı bir kent: Kâbil - BURCU AKTAŞ
  » Komiser Berlach'ın 'adalet'i adil mi? - A. ÖMER TÜRKEŞ
  » Yaşıyor olmakla yetinmek - ERKAN CANAN
  » Bir sohbet güncesi - BERİL YALÇIN
  » KAPAK - HASAN BÜLENT KAHRAMAN
  » Gazeteciler sanık kürsüsünde - CEM ERCİYES
  » Tarihin attığı taklalar - HAKAN GÜLSEVEN
  » Kolay okunanlar... - CEM AKAŞ
  » Padişahın ekonomisi - FATMAGÜL DEMİREL
  » O, Burhan Karaçam; fark orada... - FUNDA ÖZKAN
  » Masala ayrılık sökmez - ROZERİN BOLLUK
  » Bu nasıl bir dümen? - EBRU AKKAŞ
  » YENİ ÇIKANLAR
  » DİL MESELELERİ - NECMİYE ALPAY
  » Öykünün yolu açık - SEMİH GÜMÜŞ

  Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

  ÖZLÜ SÖZ #155

  "Türkiye'nin en büyük seks sanatçısı..."
  Prag'a konser vermeye giden İbrahim Tatlıses'i sahneye davet eden sunucunun dili sürçüveriyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.