Radikal-çevrimiçi / Radikal2 / Sırça Kümes'te üç mutsuz kişi
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  26 Ekim 2016 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Akıllı bir insan kazandığı paranın birazını, aldığı nasihatin ise birçoğunu bir yana koyar.
Harry Carns
Tarihte Bugün
Takvimler 26 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1922 yılında,
25 Ekim 1922’de Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrılan Yusuf Kemal Tengirşenk’in yerine İsmet (İnönü) Paşa’nın Dışişleri Bakanlığı’na seçilmesi.

Radikal gazetesinin ekleri bayi satış tarihinden iki gün sonra internete aktarılmaktadır.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla Radikal2 


Sırça Kümes'te üç mutsuz kişi

Yıldız Kenter.
Ankara Devlet Tiyatrosu Şinasi Sahnesi mevsimi bir misafir topluluğun, Kent Oyuncuları'nın "Sırça Kümes" adlı oyunla açtı

06/10/2002 (2752 defa okundu)

SEVDA ŞENER (Arşivi)

Ankara seyircisi Kent Oyuncuları'nın yeni oyunu "Sırça Kümes"i görmek için Şinasi Sahnesi salonunu doldurdu, taşırdı. Çünkü önemli olan, yalnızca usta bir kalemin elinden çıkmış, ustaca dilimize çevrilmiş, ustalıkla sahnelenmiş bir oyunu seyretme şansına sahip olmak değil, benzersiz bir sanat ve bir hayat olayına tanık olmaktı. Çünkü Yıldız Kenter'i sahnede seyretmek demek, bu ülkede dünya çapında tiyatro sanatçılarının yetişebildiğini görmek, bu çapta bir sanatçının, sanatının gereğini özel yaşamının en çetin sorunlarından, en acı gerçeklerinden önde tutabildiğini anlamak, sanata, sanatın onarıcı gücüne olan güvenimizi yitirmememiz gerektiğine inanmak demekti.
Yıllardır düzeyli tiyatro yapma çabasıyla Yıldız Kenter tiyatroseverlere bu sanatın geleceği hakkında umut kaynağı oldu. Yaşamımızda olduğu gibi, sanatımızda da ciddi bir değer yitimi ile karşı karşıya olduğumuz şu günlerde Yıldız Kenter örneğine ne kadar gereksinim duyduğumuzu hepimiz biliyoruz. Yalnız tiyatronun değil, yaşamımızdaki her güzel, her doğru şeyin şu birkaç özel insanın çabasıyla varlığını sürdürdüğünü görüyoruz. Az da olsa, böyle mükemmel örnekler varoldukça onların temsil ettiği kalıcı değerleri yaşatacak yeni kuşakların yetişeceğini ummak istiyoruz.
"Sırça Kümes"e gelince: Bu oyun Tennessee Williams'ın 1945 yılında yazdığı erken dönem yapıtlarından biri. Oyunda, yazıldığı dönemin, üretildiği ortamın ve yazarın özel yaşamının izleri o kadar ağırlıklıdır ki, insan, yazıldıktan yarım yüzyılı aşkın süre sonra ve o kültürün yabancısı olan bizler için bu oyunun ne anlam taşıyabileceğini sorma gereğini duyar. İlk bakışta, bir anne ve iki yetişkin çocuktan oluşan ailedeki üçlü ilişkinin karmaşık olduğu anlaşılırsa da bu dolambaçlı ilişkilerin yumağını çözmek, sorunların sosyal ve psikolojik nedenlerine ulaşmak kolay değildir. Çünkü bu üç kişi de içinde bulundukları durumun umutsuzluğunu düşlerine saklanarak görmezden gelmeye çalışan mutsuz insanlar. Anne Amanda, kocası tarafından terk edilmişliğin yarattığı düşkırıklığını mutlu gençkızlık günlerinin anılarına dönerek unutma çabasında. Evinde yarattığı düzenle oğlunu ve kızını da o günlerin yaşama biçimini kabullenmeye zorlar. İçine kapanık sakat genç kız Laura cam biblolarının kırılgan dünyasına saklanmıştır. Ev ve iş çevresinin kıskacında bunalan genç erkek Tom kurtuluşu serüven yaşamakta görür, babası gibi uzaklara gitme hayalleri kurar. Anne ve çocuklarının düşleri birbirine ters düştüğü için evde kaçınılmaz bir uyumsuzluk yaşanır. Dramatik olan, bu karmaşık ilişkiye içkin karşıtlıklardan, gizli isteklerin ve öfkelerin yarattığı gerilimden üretilmiştir. Kızının kurtuluşunu makul bir evlilikte gören annenin yanılgısı bu örtük uyumsuzluğun çatışmaya dönüşmesine neden olacak, düşler cam biblolar gibi parçalanacak, geriye, acı gerçekle yüzleşmek zorunda kalan umarsız bir anne ve kızla, uzaklara gitme hayalini gerçekleştirmiş olan oğulun derin vicdan sıkıntısı kalacaktır..

Usta ve öğrencileri
"Sırça Kümes" seyirciyi büyük bir bozgunu yaşayanların acısı ile etkiler. Kendi yaşamının bir yerinde benzer bir düşkırıklığını mutlaka yaşamış olan seyirci sahnede yaşatılan bu acıyı tanıyacak ve paylaşacaktır. "Sırça Kümes" insanoğlunun acı çekme kapasitesini sergileyen, sahnede böyle bir duygu yoğunluğu yaşatan bir oyun. Eskimemiş olmasının nedenini, yazarın bu yoğun duyguyu çok inandırıcı biçimde yansıtmayı başarmış olmasında aramalı. Bununla beraber 'pathos' adını verdiğimiz, seyirciyi de kapsayan acının mantıklı düşünmeyi, soğukkanlı değerlendirmeyi engelleyip engellemediği de sorulmalıdır. Burada devreye, yazarın verdiği ipuçlarını değerlendiren yönetmen giriyor. "Sırça Kümes"i sahneye koyan ve anne Amanda rolünü oynayan Yıldız Kenter oyunun duygu sömürüsüne elverişli sahnelerini ustaca soğutmayı, duruma uzak açıdan bakılmasını sağlayan bir düzenleme yapmayı başarmış. Seyirci, düşünceye ket vuran aşırı duygusallıktan uzak tutulmuş.
Kent Oyuncuları'nın bir özelliği de sahnesinde yeni sanatçılara yer vermesi. Hoca Yıldız Kenter'i yetiştirdiği genç yeteneklerle birlikte seyrediyoruz "Sırça Kümes"te. Büyük ustanın, Tom rolünde Hakan Gerçek, Laura rolünde Güneş Berberoğlu, Jim rolünde Engin Hepileri'yle gurur duyduğunu tahmin edebiliyorum. Gençler için bir mutluluk kaynağı olmalı böyle bir ustayla sahne paylaşmak. Onlar, fırsatın bilincinde olarak rollerinin hakkını vermeye çalışıyorlar.
Oyun alımının büyük bir bölümünü sahne tasarımına borçlu bence. Yıldız İpeklioğlu'nun tasarladığı dekor oyunun gerçeğine uyduğu gibi alt anlamını da destekliyor. Ayrıntılar yerli yerinde, kullanışlı ve gösterge değerli. Bu oyunda, dekorun ve başarılı ışıklamanın yanında Çolpan İlhan'ın kostüm uygulamasını da dikkate alarak zengin bir görüntü dilinden söz edilebilir. Bu zorlu yapımda emeği geçen herkese teşekkür borçluyuz, seyici olarak.

Okuyucu yorumları
Bu haber için henüz hiçbir okuyucumuz yorum yapmamış. İlk siz olmak ister miydiniz? Yorumunuzu yazmak isterseniz lütfen tıklayın ve tüm okurlarımızla paylaşın!

Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 17 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7

 'Radikal2' ekimizdeki diğer haberler
» Lady bar şarkıcısı - DONAT BAYER
» "Şiddet"i bir de Tarantino'dan izleyin
» Ey aşk geldiysen...
» Bir kız gözleri evren - NAİM DİLMENER
» Def Leppard'ın "X" dosyası açıldı - ERALP BAYDAR
» 'Viski sesli' country - HİLMİ TEZGÖR
» Karl Marx'la röportaj - AHMET ÇAKMAK
» İstanbul'un göbeğindeki "öteki"ler - NAZAN ÖZCAN
» Tiyatro semaveri fokurduyor - ZEYNEP AKSOY
» Dün gece bütün pavyonlarını... - LALE MÜLDÜR
» Seinfeld hâlâ dimdik ayakta - ORAY EĞİN / New York
» Hayat sorar insana - CİHAN DEMİRCİ
» Mecburen 'carpe diem' - TUNA KİREMİTÇİ
» Akıl tutulması ve pespayelik - AHMET İNSEL
» Barış yanlısı 'bölücüler' - LEYLA İPEKÇİ
» Kim kimi aldatıyor? - YILDIRIM TÜRKER
» SEÇMELER

Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

ÖZLÜ SÖZ #242
"Çok iyi bir müzikal sanatçısı olabilirim, bunu biliyorum. Şimdi davul çalmayı öğreniyorum, sonra beyindire geçeceğim."
Gülben Ergen'in azmi takdire şayan fakat 'beyindir'in ne olduğu biraz karanlıkta kalıyor. Beyin dalgalarının yaydığı sesler mi, yoksa beyinden oluşturulmuş bir enstrüman mı kendisi? Yoksa hiçbiri değil de 'bendir' mi olacaktı doğrusu?

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.