Radikal-çevrimiçi / Radikal2 / Vajina monologları
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  25 Ekim 2016 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Kuvvete dayanmayan adalet aciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir.
Pascal
Tarihte Bugün
Takvimler 25 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1981 yılında,
Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği İkinci Katibi Gökberk Ergenekon yolda yürürken saldırıya uğradı. Ergenekon olaydan hafif yaralarla kurtuldu.
1983 yılında,
Huzur Partisi, Anayasa Mahkemesi’nce kapatıldı.

Radikal gazetesinin ekleri bayi satış tarihinden iki gün sonra internete aktarılmaktadır.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla Radikal2 


Vajina monologları

Berna Öztürk ve Güner Özkul.
20'den fazla ülkede sahnelenen "Vajina Monologları" İstanbul'da sahnelenmeye başlandı. Metin cesur, oyuncuların performansı cesur

12/01/2003 (5366 defa okundu)

ZEYNEP AKSOY (Arşivi)

Vajina... Kelimeyi telaffuz etmek zor mu geliyor? Belki de kökü 'kılıç kını' anlamına gelen bir sözcüğe dayandığı içindir. Her dil ve kültürde binlerce değişik adı daha bulunmasına rağmen her ne sebeptense, insanlığın binlerce yıllık tarihinde kadınların cinsel organları için şöyle rahat rahat, gururla kullanabilecekleri bir kelime üretilemedi.
Eve Ensler'in "Vajina Monologları" oyunu, ismi ve medyatik oyuncu kadrosu yüzünden koparılan türlü yaygaralardan ve medyaya bol bol malzeme olduktan sonra nihayet Türkiye'de seyirci önüne çıktı. Cinsellikle ilgili en ufak bir çağrışımın bile üstüne atlanan bir ülkede içinde tam 128 kere vajina sözcüğü geçen herhangi bir şeyin tantana koparmaması tuhaf olurdu zaten. Oysa "Vajina Monologları"nın metninin yazılma öyküsünün ve oyunun dünya üzerinde sahnelenme tarihçesinin insanları ilk kez belden aşağı bir küfür duyan ilkokul çocukları gibi kıkırdatmaktan çok öte dertleri ve hedefleri var.
Eve Ensler'e vajinalarla ilgili ilk ilham 1990'lı yılların ortalarında menopoz konulu bir tartışma sırasında bir arkadaşının anatomisini tanımlama tarzından hayrete düşmesinden sonra geldi. Ensler 200'den fazla kadınla röportaj yaptı. Bunlar arasında yaşlılar, gençler, evliler, bekarlar, lezbiyenler, seks işçileri, öğretim görevlileri, memurlar, iş kadınları, Afrika, İspanyol ve Asya kökenli kadınlar, Beyaz, Kızılderili, Yahudi ve Müslüman kadınlar vardı. Sonra kadınların cinsel anatomileriyle ilgili duygularını dile getirdikleri bu anlatılardan bir metin oluşturdu ve "Vajina Monologları" ortaya çıktı. Komik, rahatsız eden, üzen, neşelendiren, ürküten ya da düşündüren çok farklı monologlardan oluşan metin kıllar, kokular, mastürbasyon, seks, orgazm, akıntılar, regl, doğum, vajinal mutilasyon, tecavüz gibi temel kadınlık durum ve sorunlarının yanı sıra, vajinaların konuşsalardı neler söyleyecekleri, ne gibi kıyafetler giymek isteyecekleri gibi kadın cinsel organını kişileştirmeye yönelik yaratıcı monologları da içeriyor. Bütün bunlar kadınların vajinalarının ruhları, vücutları ve yaşamlarıyla doğrudan bağlantılı ve utanılacak değil keşfedilecek, üzerinde konuşulacak organlar olduğunun farkına varmalarını sağlamayı amaçlıyor.

V-Day kutlu olsun!
"Vajina Monologları"nın Eve Ensler'in tek başına sahnelediği ilginç ve cesur bir performanstan bir tür postmodern ve postküreselleşme feminist hareketine dönüşmesi süreci ise Ensler'in ABD turnesine rastlıyor. Her oyundan sonra Ensler'in yanına gelip ona baskı, şiddet ve tecavüz öyküleri anlatan kadınlar yazarı bu oyunun bir amacı, bir misyonu olması gerektiğine inandırdı ve 1997'de 'Vajina Monologları'nın kadınlara yönelik şiddeti durdurmak için bir şeyler yapabileceği fikri ortaya çıktı. Yazarı canlandıran anlatıcının dışında monologları bölüşen üç karakter daha oyuna dahil edildi ve oyun büyük bir kampanya başlattı. Artık her yıl Sevgililer Günü'ne yakın "V-Day", yani "Vajina, Şiddete Hayır ve Zafer Günü" kutlanıyor. (Vajina, Anti-Violence and Victory Day.) Bu günlerde özel olarak ünlü oyuncuların katılımıyla gerçekleşen performanslarda elde edilen gelir kadın derneklerine bağışlanıyor. 10 Şubat 2001'de Madison Square Garden'da kutlanan V-Day'i 18.000 kişi izledi. Glenn Close, Jane Fonda, Calista Flockhart, Kate Winslet, Melanie Griffith, Whoopi Goldberg ve Susan Sarandon gibi ünlüler monologlarda rol aldı. Oyun bugüne kadar 20'den fazla ülkede sahnelendi ve kurallar gereği her performansın bilet başına elde ettiği gelirin bir kısmı, o ülkedeki kadın derneklerine bağışlandı. Türkiye'deki oyunların gelirinin belli bir yüzdesi de taciz ve tecavüze uğrayan kadınlar için açılacak bir sığınağa ve Türk Kadınını Güçlendirme Vakfı'na bağışlanacak. "Vajina Monologları" aslında tam bir teatral metin değil, aksiyondan çok anlatıların gücüne dayanan bir okuma tiyatrosu. Ancak oyunu Türkiye'de sahneye koyan Almula Merter, Türk seyircisinin okuma tiyatrosu fikrine alışık olmadığından yola çıkarak oyuna koreografi ve dans eklemiş. Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolardan birçok oyuncunun rol almaktan çekindiği oyunda tiyatro kökenli olmayan Müge Oruçkaptan, Arzu Yanardağ, Güner Özkul ve Berna Öztürk gayet cesur bir performans sergiliyorlar.

Yoni lingamı döver
Bundan binlerce yıl önce heykeltraş ve ressamlar Hindu tapınaklarını çiçeğe benzer, üçgen, oval, kadın cinsel organının etli katmanlarını hatırlatan olağanüstü güzellikte şekillerle bezerlerdi. "Yoni" adlı bu sembollere tapılırdı ve erkek karşılığı "lingam"dan çok daha güçlü olduklarına inanılırdı. 21. yüzyılda ise "yoni"lerden mümkün olduğu kadar bahsedilmemeye çalışılıyor. Kadınların cinsel tarihinin en büyük trajedilerinden biri, Freud'un klitorisin çocuksu bir zevk kaynağı olduğuna ve kadın olgunlaştıkça cinsel hislerin vajinanın içine kaydığına dair teorisini üretmesiyle gerçekleşti. Bu teori yüzünden milyonlarca kadın orgazm olamıyor. Oysa "Vajina Monologları"ndan klitorisin sekiz bin adet sinir ucunun buluştuğu, vücudun en yüksek sinir ucu yoğunluğu olan bölgesi olduğunu öğreniyoruz. Peniste buluşan sinir uçları sayısı bunun ancak yarısı kadar. Vajina kadın cinsel organı için oldukça başarısız bir kelime olsa da, klitoris ve dudaklarla birlikte oradaki her şeyi kapsayan daha güzel bir sözcük üretene kadar elimizde olan bu, ve artık onun hakkında konuşmaya çekinmekten vazgeçmemiz gerekiyor. "Vajina Monologları" da yıllardır tüm dünyanın kadınlarını vajinalarından bahsetmeye ikna edebilmiş tek metin.

Okuyucu yorumları
Bu haber için henüz hiçbir okuyucumuz yorum yapmamış. İlk siz olmak ister miydiniz? Yorumunuzu yazmak isterseniz lütfen tıklayın ve tüm okurlarımızla paylaşın!

Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 77 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7

 'Radikal2' ekimizdeki diğer haberler
» ABD hegemonyası - E. FUAT KEYMAN
» SEÇMELER
» Paranın kiri - YILDIRIM TÜRKER
» Barış insanların kucaklaşmasıdır - NEŞE YAŞİN
» Statükonun vazgeçilmez huzuru - AHMET İNSEL
» Hükümetin iletişim sorunu - NURAN YILDIZ
» ANAP yol ayrımında - TANJU TOSUN
» İstanbul'un Doğu efsaneleri - BERİVAN ÖNCEL
» Muhteşem hayatların yazarı - Derleyen: AYŞE AKDENİZ
» Safkan grunge burada - NOYAN AYAN
» Karantinalı Despina - NAİM DİLMENER
» Ud bir tutku olunca - ORHAN KAHYAOĞLU
» Aşk ve şehveti daim kılan - EKİM YÜCEL
» TV'den gelen - NAZAN ÖZCAN
» Devegücü-tazıhızı şerbetli Galyalı - KAYA ÖZKARACALAR

Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

ÖZLÜ SÖZ #430
"Bence bir insan hakkında yargıya varırken, o insan hakkında biraz geçmişe bakmak da gerekiyor. Ben 12 senedir hiç aşırı bir davranışta bulunmuş muyum? Bu adamı seviyorum ve tabii ki elini de tutuyorum, yanağından da, dudağından da öpüyorum. Ama tabii ki öpmek var, öpmek var. Onun üzerinde yatıp, yerlere öpüşmüyorum yani. Allah'a şükür bir evimiz var. Ama tabii ki sevgimi belirtiyorum, boynuna da, beline de asılıyorum, ona bacağımı uzatıyorum onu seviyorum. Öpüşürken de hesabını yapmıyorum ama çok masumane öpücükler öbür tarafı zaten bırakın, o bize kalsın."
Pınar Altuğ, Hızır Tüzel'in "Özür dilerim beni ilgilendirmez ama yine de sorayım dedim. Toni diye bir sevgiliniz varmış, bu arkadaşla herkesin önünde uluorta öpüşüyormuşsunuz, doğru mu bu?" sorusunu yanıtlıyor. Yani Altuğ sadece "ev" kısmını eksik bırakmış, onu da tamamlayabilirdi.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.