Radikal-çevrimiçi / Radikal2 / Dünyanın bütün şarkıları
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  24 Ekim 2016 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
İnsan yaratılıştan iyidir. Kötülüğe yönelişi, dış etkilerdendir.
Lu Wang
Tarihte Bugün
Takvimler 24 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1945 yılında,
Birleşmiş Milletler kuruldu.
1966 yılında,
Bülent Ecevit, CHP genel sekreteri seçildi.

Radikal gazetesinin ekleri bayi satış tarihinden iki gün sonra internete aktarılmaktadır.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla Radikal2 


Dünyanın bütün şarkıları

Songlines, iki sayfasını Mercan Dede'ye ayırmış.

10/08/2003 (5559 defa okundu)

NAİM DİLMENER (E-mektup | Arşivi)

Songlines, dünyanın en makbul "world music" dergilerinden biri. Editörü, dünya müziği konusunda herkesin "uzman" kabul ettiği bir isim olan Simon Broughton. Dergi, bir süre önce, finansmanını üstlenen firma ile yollarını ayırmış ve kısa bir boşluk sonrası, yepyeni bir yüz ve tasarımla tekrar yayınlanmaya başlamıştı. Songlines artık iki ayda bir çıkıyor. Derginin, önceki döneminde sahip olduğu "mevsimlik" havası da böylelikle yok oldu. Artık, "world music" alanında yaşanan her türlü gelişme, dergi okuruna çok daha çabuk aktarılabiliyor. Derginin son sayısı bizim açımızdan oldukça önemli çünkü tam iki sayfayı taşan bir Mercan Dede röportajı yayınlandı. Ayrıca, albüm tanıtım bölümlerinde hem "Nar"ı, hem de Kardeş Türküler'in
"Hemavaz"ını değerlendirdi. Aslında, Songlines'ın ülkemiz müziğine duyduğu ilgi yeni bir şey değil. Türkiye de, müzik geçmişi kayda değer diğer bütün ülkeler gibi, her zaman derginin baş konuklarından biri oldu. Özellikle Songlines-Kalan işbirliği, ülkemiz müziğinin yurtdışında yayılma işini hızlandırdı, önündeki engellerin rahatlıkla aşılmasını sağladı. Bu işbirliği, dergi okurlarına ücretsiz olarak verilmiş "Remains of Anatolia" adlı bir CD ile de taçlandı. Bir tür "Kalan Müzik Best of" sayılabilecek bu albüm, derginin (sayısı hiç de az olmayan) bütün okurlarının evine girmiş oldu. Üstelik, bu okur grubunun bir bölümü de, bu müzik türü ile profesyonel anlamda ilgilenen kişilerden oluşuyor: Eleştirmenler, radyocular, televizyoncular... Derginin sahip olduğu prestij nedeniyle,
"Remains of Anatolia" adlı promo albümün, bu profesyonel grup tarafından yeterince önemsendiği-değerlendirildiği rahatlıkla söylenebilir. Muhtemelen bu albüm sonrası, (müziğimizle ilgili olarak) kafalarda yer etmiş bir miktar sabit fikir daha ortadan kalkmıştır. Şimdi geldiğimiz noktada ise durum bir parça daha kolay. Çoğu aklı başında insan, Türkiye dendiğinde yalnızca "Tarkan" anlamamak gerektiğinin artık farkında. Bunu da büyük çapta Songlines'a borçluyuz, onların desteği ise sürüyor. Son sayısında Mercan Dede'ye ayırdığı geniş yer de bunun böyle olduğunu göstermekte. Derginin röportajı, dört dörtlük bir Mercan Dede portresi sunuyor okurlara. "Bilge" sanatçımızın müzik yaşamı (Arkın Ilıcalı ve DJ Arkın Allen safhaları dahil) ayrıntılı bir şekilde toparlanmış. Bu kadar yetkin bir Mercan Dede portresine, bizim buralarda yayınlanmış röportaj ve yazılarda hiç rastlanmış değil. Bu da, (bizim muhabirlerin bir röportaj yaparken müziği ne kadar dikkate aldıklarını göstermesinin yanında) derginin, tavır ve tutumundaki özeni yeterince yansıtıyor.
Kolaycılık, terbiyesizlik..
Aynı özeni, "rehber" dünyasının bir numaralı ismi Rough Guide'ın gösterdiğini söylemek ise mümkün değil. Rough Guide; çeşitli ülkelerin müziklerini toparladığı serisine, bir-iki ay önce Türkiye'yi de kattı.
"Rough Guide to the Music of Turkey" adlı albüm son derece sıradan ve "olsun da nasıl olursa olsun" zihniyetiyle hazırlanmış bir çalışma. Albümde yalnızca 15 şarkı yer alıyor. Bu kadar az sayıda şarkı ile "... guide to Turkey" yaptığını iddia etmek zaten zavallıca bir iddia. Üstelik bu 15 şarkının içinde, ancak binlerce şarkılık bir seri yapıldığında toplama dahil edilebilecek nitelikte olan şarkılar da var. Belli ki, Rough Guide, "telif" açısından işini rahat görebilmek için, kolay elde edebileceği isim ve şarkılarla çözmüş bu işi. Öyle olunca da, "rehber bir albüm" iddiası havada kalmış. Albümün iç kapağında yer alan "fesli delikanlılar" tablosu ise terbiyesizlikten başka bir şey değil. Bu durum; bile isteye "terbiyesizlik" değilse, Rough Guide ve benzeri kurumların, dünyanın ve onunla birlikte Türkiye'nin ne kadar değişmiş olduğunu anlamama konusunda gösterdikleri üstün gayret ile açıklanabilir. Buna da "aptallık" denebilir ki, bu da daha hafif bir kusur sayılmaz...
Bir tarafta Rough Guide gibi "world music" patlamasından nasiplenmeye çalışan kurumlar, öte yanda Songlines gibi, "world music" dendi mi kuş konduran dergiler. Dünyanın bütün şarkıları, ancak Songlines ve benzeri isimlerin çabası sonrası birleşebilecek.
Bulursanız kaçırmayın
Songlines Presents World Music-Manteca-2CD
Awards For World Music-Manteca-2CD
Global Voices - Music of the World - 3CD
Beginner's Guide to World Music - Nascente - 3CD
Beginner's Guide to Folk Music - Nascente - 3CD
The Rough Guide to World Music Vol. 1 ve 2 - Rough Guide - Kitap

Okuyucu yorumları
Bu haber için henüz hiçbir okuyucumuz yorum yapmamış. İlk siz olmak ister miydiniz? Yorumunuzu yazmak isterseniz lütfen tıklayın ve tüm okurlarımızla paylaşın!

Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 9 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7

 'Radikal2' ekimizdeki diğer haberler
» İskoç'un ıstıraplı halleri - NOYAN AYAN
» SEÇMELER
» Hiroşima - YILDIRIM TÜRKER
» Seni daha iyi yiyebilmek içiiin! - IŞIL YÜCE
» Dünyada yeni sol, Türkiye'de yeni CHP! - DEVRİM ERSEZER
» Özgürlükçü/sosyalist sol göreve! - KEMAL GÜNDÜZALP
» Uygarlık ve Türk - EROL GÖKA
» Yağmurdan sonra boykot - FATMA ÜLKÜ SELÇUK
» Bush ve seçilmişlik
» "Farklı" adamlar da döver - GAMZE GÖKER
» Rakı şişesinde Can Yücel olmak! - CİHAN DEMİRCİ
» Eşcinsel akademi/yayıncılık - ALPER BORALI
» Beni kimler tüketiyor?.. - UĞUR ÖZAKINCI
» Fındık, tütün, çay, Karadeniz, IMF, vs - HANDAN ÇAĞLAYAN
» Torosların bağrına hançer - TUNA TÜRKMEN
» Barış sinemacıları - NAZAN ÖZCAN
» Dünya döndükçe cadı - ZEYNEP AKSOY
» Zimmermann şimdi de Jack Fate oldu
» Amerika'da Kapalıçarşı nidaları - EKİM YÜCEL

Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

ÖZLÜ SÖZ #145
"Biraz şey katılmış raporları kaale almayalım dedik."
Kemal Unakıtan, Albayraklar ve İGDAŞ'ın kurtarılmasıyla ile ilgili soruyu Türkçemizin hayat kurtaran kelimesiyle açıklıyor.

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.