Radikal-çevrimiçi / Radikal2 / Uyanma vakti
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  28 Ekim 2016 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Ana Sayfa
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Kişilik, kendi öz düşmanını kendi öz yuvasında barındırır.
Bergson
Tarihte Bugün
Takvimler 28 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1925 yılında,
Türkiye-Sırp-Hırvat-Sloven Dostluk Anlaşması imzalandı.
1927 yılında,
Türkiye’de ilk genel nüfus sayımı yapıldı.

Radikal gazetesinin ekleri bayi satış tarihinden iki gün sonra internete aktarılmaktadır.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla Radikal2 


Uyanma vakti

Yunanistan Yargıtayı, 'İskeçe'de Türk yoktur, Müslüman vardır' diyerek 80 yıllık İskeçe Türk Birliği'ni kapattı.
Yunanistan'ın asgari insan haklarını koruyamadığı bir ortamda, Yunan basını, sivil toplumu ve muhalefet partileri de İskeçe Türk Birliği'nin yanında Yunanistan vatandaşları olarak dayanışma göstermediler

18/11/2007 (746 defa okundu)

BAŞAK ÇALI (Arşivi)

Yunanistan Yargıtayı'nın 'Lozan'a göre İskeçe'de Türk yoktur Müslüman vardır' gerekçesine dayanarak kapatılan İskeçe Türk Birliği, 80. yıldönümünü bilimsel ve kültürel etkinliklerle kutladı. Yunanistan'ın en eski ve köklü derneklerinden biri olan İskeçe Türk Birliği halen hukuki olarak kapalı olmasına rağmen de fakto olarak dinç, heyecanlı ve umut dolu. 4 Kasım Pazar akşamı yaklaşık 500 kişinin doldurduğu Zita Palas Oteli konferans salonunda, çoğunluğunu dernek üyelerinin oluşturduğu katılımcı kitlesinin, yaklaşık altı saat süreyle tüm panelistleri büyük bir ilgi ve sabırla dinlemesi de bunun en iyi örneğiydi. Konferans salonunda dikkati en çok çeken, Türkçe-Yunanca anında çeviri olmasına rağmen, anadili Yunanca olan Yunanistan vatandaşlarının parmak ile sayılmasıydı. Ne İskeçe'den Türk kökenli bir milletvekili de çıkaran muhalefetin Yeni Demokrasi Partisi'nden ne de iktidar PASOK partisinden üyeler ve temsilciler toplantıya gelmişlerdi. Genellikle Prof. Dr. Mümtaz Soysal'ın katıldığı toplantılara rağbet etmeleri ile bilinen Yunan basını da bu kutlamaya ilgisizdi.
Toplantıya katılanların önemli beklentilerinden biri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde şu anda görülmekte olan dernek kapatma kararından açık bir insan hakları ihlali çıkması. Bu beklentinin kuvvetli ve sağlam sebepleri var. İki hafta önce Evros Azınlık Gençler Derneği'nin resmi kaydının reddedilmesi ile ilgili dava, Strasbourg'da, örgütlenme özgürlüğünün ihlali olduğu tespit edilerek sonuçlandı. AİHM'in bu davada ihlal kararı vermekte zorlanmadığını düşünmek doğru olur. Bu dava örgütlenme özgürlüğü konusundaki asgari standartların tartışmasız bir şekilde altına düşüyor. Yalnızca adında kullanılan sözcükler sebebiyle bir derneğin kaydına izin vermemek ya da derneği kapatmak, demokratik bir toplumda ne zorunlu ne de orantılı bir tedbirdir. Örgütlenme özgürlüğü konusunda hak esas, kısıtlama istisnadır. Bir örgütün fiilen nefrete ya da şiddete kışkırtması dışında sebeplerle doğmasına izin verilmemesi ya da yaşamına son verilmesi ne kamu düzeni, ne toprak bütünlüğü ne de devlet güvenliği gibi genel kavramlarla savunulabilir. Hele salt isimlerin kısıtlama sebebi olması istisna kavramının doğasına aykırıdır. Türkiye'de Türkiye Komünist Partisi'nin kapatılma kararında da aynı ilke sebebi ile bir insan hakkı hukuku ihlali oluşmuştu. AİHM, Evros Azınlık Gençleri Derneği (ki bu derneğin adında Türk ismi bile yoktur) kurucuları Bekir Usta ve diğerleri lehine verdiği kararda da dediği gibi, insanların kolektif olarak kendilerini ifade etmelerinin aracı olan dernekler, etnik bağlara dayanan sebeplerle ve hatta bir azlınlık bilincinin tartışılması amacı ile de kurulabilir. Etnik kimlik, insanın içine doğduğu cinsten bir kimliktir. Bu kimliğin etrafında dernekleşme talebi, hiçbir yurttaşı daha kötü bir yurttaş yapacak bir talep değildir. Tam tersine, talep, eşit bir yurttaş olma talebidir. Yurttaşlık projesi, herkesin illa da aynı dil ya da dilden olması üzerine kurulmaz. Bu proje, birbirlerinden çok farklı olan insanların, siyasi bir ideal olan eşitlik temelinde biraraya gelmesini esas alır. Derneklerin neden o veya bu sebeple kurulduğunun değerlendirmesi ya da kimi sebepleri iyi diğer sebepleri sakıncalı ilan etmek devlet aygıtına düşmez. Ancak dernek barışçıl faaliyetlerinin dışına çıkarsa, şiddeti ve nefreti tahrik eden bir örgüt haline gelirse, devlet kamu yararını korumakla görevli olduğu için müdahale hakkına sahiptir. Derneklerin özgürlük alanı, beğenilen ya da beğenilmeyen, her türlü görüş ve grubu korur. İşte tam da bu sebeple bireyler, diğer dernekler ve siyasi partiler örgütlenen görüşün içeriğine bakmadan örgütlenme özgürlüğüne sahip çıkmalıdır.

Yunanlılar neyi bekliyor?
İskeçe Zita Palas otelinin konferans salonunda İskeçe Türk Birliği'nin örgütlenme hakkına yalnız kendi üyeleri sahip çıktı. Yunanca-Türkçe çevirmenler neredeyse boş tribünlere oynadı. Yunanistan yürütme ve yargısının yurttaşlarının asgari insan haklarını koruyamadığı bir ortamda, Yunan basını, sivil toplumu ve muhalefet partilerinin de bu skandalı eleştirmemeleri, İskeçe Türk Birliği'nin yanında Yunanistan vatandaşları olarak dayanışma göstermemeleri, Yunanistan'ın en köklü derneklerinden birinin 80. yılında acı çipura tadı bıraktı. Belki onlar da AİHM kararını bekliyor, kutlamalara katılmak için... Sözlü, yazılı, sanatsal yönleri ile etnik kültürlerini yaşatmak, arada müzik yapıp, tiyatro sergileyip futbol oynamak için yola çıkıp hepsi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11. maddesinin birer uzmanı olmak zorunda kalan tüm İskeçelilerin, 80. yıl dönümü kutlu olsun. İskeçe'nin her yurttaşı için uyanma vakti çoktan gelmiştir.

BAŞAK ÇALI: Dr., Londra Üni.

Bu haber için okuyucularımızın yorumları
Aşağıda bu haber için okuyucularımızın yaptığı yorumları görüyorsunuz. Siz de yorumunuzu yazmak isterseniz lütfen tıklayın ve tüm okurlarımızla paylaşın!
 • Demokrasinin Esitsiligi  (Yazan: )
 • son derece gayrisamimi...  (Yazan: zamane talebe)

 • Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 3 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
  puan
  8

   'Radikal2' ekimizdeki diğer haberler
  » Bir metre bayrak bin Amok örter - BASKIN ORAN
  » Arkadaşım Fatma - FİLİZ KOÇALİ
  » Yargıcın tarafsızlığı - KEMAL ŞAHİN
  » SEÇMELER
  » Totaliter zihniyet - AHMET İNSEL
  » Sınır ötesi operasyon ve Kürt sorunu - E. FUAT KEYMAN
  » Kadıoğlu'nu doğru okumak - GÜLNAZ İMREN
  » Kardeş ve sevdalı - ZEYNEL A. KAPLAN
  » Grevfobi - AZİZ ÇELİK
  » Çayların en faydalısı - SERAL TOPKAYA
  » Haydi çocuklar kantine! - BAŞAK EKİM AKKAN
  » Savaş hesapları arasında bir çocukluk anısı - ONUR GÜLBUDAK
  » Xewn û Xeyal - AYDIN ORAK
  » Eğitimi yeniden düşünmek - ALPER ŞAHİN
  » Birleştirilmiş sınıf uygulaması - UMUT KART
  » Bir öğretmen başka ne verebilir? - MELTEM NİZAMOĞLU ÖZTÜRK
  » Kırgızistan sineması - MURAT İRİ
  » Yine altın, yine gözyaşı - HİLMİ TEZGÖR
  » TELEVİZYONA TEPEDEN BAKIŞ - AB grubunun A'sı
  » Minimal, pastoral bir senfoni - ASLI DALDAL
  » Kanunsuza güzelleme - ERMAN ATA UNCU
  » Urla'da Zaman - SEMA ÖĞÜNLÜ
  » Zeynep'in Nilüfer'i

  Haberi YazdırHaberi Yazdır Haberi YollaHaberi Yolla

  ÖZLÜ SÖZ #232
  "Hep Katherina Hepburn ile aynı projede yer almayı hayal etmiştim. Onun ölümüyle bu artık gerçek bir hayale dönüştü."
  Büyümüş de Küçülmüş dizisinde oynayan Melisa Sözen ve hayalleri...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.