1.000.000.000 dolarlık 'oyun'

1.000.000.000 dolarlık 'oyun'
1.000.000.000 dolarlık 'oyun'
Türkiye 'oyunda' hızlı çıktı. Yerli-yabancı oyun üreticileri Türkiye'de güçbirliğine gidiyor. Sektör 5 yılda 1 milyar dolarlık hacme ulaşacak.
Haber: AHMET CAN ŞİT - ahmet.can@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Yurtdışında milyonları sokağa döken, mağazaların önünde günlerce süren uzun kuyruklara neden olan ve şirketlere milyarlarca dolar kazandıran ‘dijital oyun’ çılgınlığı Türkiye ’yi de sardı. Dünyada 70 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan sektör, Türkiye’de 200 milyon dolarlık hacme ulaştı. Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’de 1 milyar dolarlık ‘oyun’ oynanacak. 

Diziler oyun olacak
TTNET ve SOBEE Studios’un yerli oyun sektörüyle işbirliğinin geliştirilmesi için düzenlediği 36. Uluslararası GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı’nda konuşan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Başkanı ve SOBEE Studios Genel Müdürü Mevlüt Dinç, 5 yıl içinde 1 milyar dolarlık hedefte yerli-yabancı işbirliğinin büyük bir rol oynayacağını açıkladı. Dinç, “TTNET ile olan işbirliğimizi genişletiyoruz. İstanbul Kıyamet Vakti oyununu da TTNET’le birlikte büyütmeyi ve Avrupa ’da da devreye sokmayı planlıyoruz. Türkiye’deki popüler dizi ve filmlerin oyuna aktarılması konusunda da adımlar atacağız” dedi. TTNET Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı İlker Koçak ise oyun geliştiren genç yetenekleri destekleyeceklerini kaydetti.

M.United’ın bir parçası ol
Türk Telekom bünyesine katılan SOBEE Studios’un futbol oyunu I Can Football 2, İngiliz futbol devi Manchester United ile anlaştı. Kullanıcılar Manchester takımındaki futbolcuları yönetebiliyor. SOBEE Studios Genel Müdürü Mevlüt Dinç, Barcelona ile de anlaşmayı düşünüyoruz” dedi. Oyunun şu an kayıtlı 930 bin kayıtlı oyuncusu bulunuyor.

Dersi biten ‘av’a çıktı
Yerli oyun şirketlerinden Joy Game’in fuar standı ilgi çeken stantlardan oldu. Şirketin Wolf Team: Av Mevsimi oyunu fuarda online olarak oynanabiliyor. Joy Game Pazarlama Direktörü Ozan Aydemir, “Wolf Team’in Türkiye’de 1.5 milyon oyuncuzu var” diye konuştu.

Playstation Vita tanıtıldı
Japon teknoloji devi Sony, PSP Vita cihazını Türkiye’deki oyunseverlere tanıttı. 5 inçlik OLED ekranıyla dikkat çeken oyun konsolunda, ön ve arkada olmak üzere 2 kamera bulunuyor. Cihazın Wi-Fi’li modelinin 750, 3G’li modelinin ise 900TL’den satışa çıkması bekleniyor.

bigPara.com