1.1 milyon Bağ-Kur'lunun prim kâbusu sona erecek

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, geçmişte Bağ-Kur'a bir şekilde kaydı yapılan ancak, gerçekte kurumla ilgisi olmayan 1 milyon 100 bin kişinin prim borçlarının silineceğini ve kurumla ilişkilerinin istemeleri durumunda askıya alınacağını söyledi.

ANKARA - Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, geçmişte Bağ-Kur'a bir şekilde kaydı yapılan ancak, gerçekte kurumla ilgisi olmayan 1 milyon 100 bin kişinin prim borçlarının silineceğini ve kurumla ilişkilerinin istemeleri durumunda askıya alınacağını söyledi.
Bağ-Kur'un prim alacaklarının yaklaşık 19 katrilyon lira civarında gözüktüğünü vurgulayan Başesgioğlu, "Ama bu biriken alacak bir yerde fiktif alacaktır. Çünkü geçmiş dönemlerde vatandaşlarımızın resen tescilden dolayı, başka sebeplerle kendi haberleri olmaksızın Bağ-Kur sistemine girdiklerini görüyoruz. Bugün, birçok borcu görünen vatandaşımızın, Bağ-Kur ile gerçekten ilgisi yok. Yani resen tescil yapıldığı için onun adına prim borcu tahakkuk ettirilmiş ve bugüne kadar 5 yıl 10 yıl sürekli bir şekilde bu prim borcu, gecikme zammı da ilave edilerek büyük meblağlara ulaşmış" dedi.
Şimdi Bağ-Kur'da öncelikle yapmak istediklerinin, gerçekten kurumla sigortalılık ilişkileri içerisinde yer almayanları belirlemek olduğunu vurgulayan Bakan Murat Başesgioğlu şunları söyledi:
"Beş yıl ve üzerinde Bağ-Kur sistemiyle ilişkisi kopmuş vatandaşların kayıtlarını bir ölçüde askıya alıp, eğer kendileri arzu etmezse Bağ-Kur ilişkilerini dondurmayı amaçlıyoruz. Bunun karşılığında oluşmuş borç miktarını da terkin etmeyi düşünüyoruz. Yani onlardan, bugüne kadar birikmiş prim alacaklarını almayacağız. Bütün bunları yaptığımız zaman ki bu şekilde 1 milyon 100 bin kişi var. Bağ-Kur sisteminde bu 19 katrilyon lira gözüken Bağ-Kur prim alacağının çok büyük miktarda düşeceğini ve gerçek alacak ve borç ilişkisinin ortaya çıkacağını göreceğiz."
Emeklilikte değişiklik yok
Sosyal Güvenlik Reformu ile ilgili bir soru üzerine, bu konudaki yasa tasarısının hafta içinde tamamlanarak TBMM'ye sevk edileceğini söyledi. Düzenlemede vatandaşların emeklilik konusundaki müktesep haklarının korunduğunu belirten Başesgioğlu, "Bugünkü sistemde birçok çalışanımız kaç yaşında emekli olacaksa ve ne kadar prim ödeme karşılığında emekli olacaksa onda hiçbir değişiklik yapmıyoruz" dedi. Yaş konusunda 2036 yılından sonra ortalama yaşam beklentisindeki artışa paralel olarak kademeli bir artışın öngörüldüğünü anlatan Murat Başesgioğlu, şu anda mevcut sistem içerisinde çalışanların emekliliği hak etme şartlarında herhangi bir değişiklik getirilmediğini kaydetti.
Gündeme alındı
Bu arada, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün, Bağ -Kur primlerinin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önerisi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un itirazına rağmen AKP Parti ve CHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. Öneri üzerinde konuşan Bakan Coşkun, esnaf kredilerinde faizin yüzde 59'dan 18'e indirdiklerini söyledi.
Vergi ve sigorta barışındaki başarının prim barışında sağlanamadığını aktaran Coşkun, "Esnafın prim borcunun yeniden düzenlenmesi
için çalışıyoruz. Doğrudan gündeme alınmasına gerek yok'' dedi. Yapılan oylamada, teklifin gündeme alınması kabul edildi.