1.2 milyon ev sahibine 'vergi' mektubu

1.2 milyon ev sahibine 'vergi' mektubu
1.2 milyon ev sahibine 'vergi' mektubu
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi çerçevesinde, 1 milyon 200 bin mükellefe mektup gönderilmeye başlandığını bildirdi

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira geliri beyan eden mükellef sayısının 2010 yılı sonu itibariyle 827 bin 829 olduğunu, beyan edilen gelirlerin toplamının ise 12 milyar 855 milyon 634 bin 596 liraya ulaştığını söyledi.

Şimşek, Önceden hazırlanmış Kira Beyanname Sisteminin tanıtımı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Şimşek, bir soru üzerine eğer bir mükellefin ilk defa ocak ayında mülkünü kiraya vermesi durumunda gelecek yıl beyanname vereceğini, dolayısıyla bu yıl sistemin kullanılmasının söz konusu olmayacağını belirtti. Şimşek, burada önemli olanın bir önceki yılda oluşan gelirin beyan edilmesi olduğunu kaydetti.


-"Uyarı niteliğinde göndereceğimiz mektuplar var"-

1,2 milyonun içinde gelen veriler çerçevesinde tespit edip, belki ilk defa mükellefiyeti ihdas edilecek kişiler bulunduğunu ifade eden Şimşek, "Ama uyarı niteliğinde göndereceğimiz mektuplar da var. Sonuçlarını ileride paylaşacağız" dedi.

Son bir kaç yıldır gerek mükellef bazında, gerekse beyan edilen gelir bazında çok ciddi bir artış bulunduğuna dikkat çeken Şimşek, "Mesela 2008 yılında, 692 bin civarında iken, 2010 yılında 828 bin civarına çıkmış. Bu sistemle özellikle de Haziran ayından itibaren tapunun elektronik ortamda gelir idaresiyle daha iyi bir entegrasyonun sağlanmasıyla, eminim bu rakamlar çok hızlı artabilecek" diye konuştu.


-Kira geliri beyan eden mükellef sayısı-

Bakan Şimşek, kira geliri beyan eden mükellef sayısının 2010 yılı sonu itibariyle, 827 bin 829 kişi olduğunu belirterek, beyan edilen gelirlerin toplamının da 12 milyar 855 milyon 634 bin 596 lira olduğunu bildirdi.

Gayrimenkul sayısının ise 1 milyon 919 bin 18 olduğunu kaydeden Şimşek, bu rakamın 1 milyon 513 bin 968’inin mesken, 393 bin 398 tanesinin iş yeri olduğunu söyledi. Şimşek, ayrıca diğer adı verilen 11 bin 565 gayrimenkulün de bulunduğunu sözlerine ekledi. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107882010788207

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ? - queerestofthequeer

  Acaba maliye şehir içi minibüs hatlarında, minibüs sahiplerinin topladığı paradan haberdar mı? Ya da fahiş fiyatlarda kiracılar sömürülürken kiralar hakkında bir düzenlemenin yapılması planlanıyor mu?

  HARAYDIN - remurisat

  Senin gibi kiraya verebileceğimiz evimiz olmadığı için olabilir mi...? Senin o kira dediğinin bizim literatürdeki ismi "rant"dır...Biz kiracıdan yanayız ev sahibinden değil ! Bizde böyle...

  Farkı benden çıkacak - etacarinea2

  Bu gün yarın benim gibi kiracılara farkı yansıyacak vergidir.Resmen boğazımızdan kısıp kira ödüyoruz şimdi birde başıma kira vergisi çıktı.

  RADİKAL YORUMCULARI - HARAYDIN

  Radikal okuyucu yorumcuları ne cins insanlar çok merak ediyorum.İnsanların yüzde yüzünü ilgilendiren örneğin fahiş ev kira vergisi konusunda duvar gibi renksiz duygusuz ilgisiz ama insanlık düşmanı terör ve cunta aleyhine bir şey olunca yağmur olup yağıyorlar.İnsanlıktan bu kadar nefret etmenin sebebi ne ola acaba?

  "Ekonomi mükemmel" - amaurot

  Bu mektuplaşmalar yurttaşlık bilincinin bir türlü yerleştirilemediğini gösterdiği gibi, her gelen iktidarda vatandaşı daha fazla nasıl soyabiliriz takıntısı olduğunu da gösterir. SGK mektupla hane gelirine bakarak işsiz vatandaşını prim yükümlüsü yapacağını duyurmuştu. İşkur da bir mektup yazarak "istihdam bol neden yan gelip yatıyosun" derse artık şaşıran maşıran olmaz. Maliye mezunu şoförlüğe, Kamu mezunu aşcılığa, iktisat mezunu hastane temizlikçiliğine layık görülür ve "istihdam yaratıldı" diye manşet döşenir! Anlaşılan o ki Maliye tırım tırım kaynak arıyor. Kaynaklara ne oluyor peki? 99 depreminin yarasını sarmak için toplananlar duble yollara gitti denmişti. Van depremi için toplananlar ne oldu?

  Ben yaptım oldu hem de ne güzel oldu sanırlar kendileri başka boyutta yaşayanlar. - aliismettekin

  Örnekleri şu sgk kurumunu idare edenlerdir,yeni ttk yı yazanlardır, kıbrısta monşerler yapamadı biz yaparız sananlardır, son 10 yıl da pekçok örnek çıkmıştır.Bu da onlardan, bankalarda kira ödemelerini bilgisayar sistemlerinin sağladığı olanaklarla çek tüm kira tahsilatı yapanlara bu mektubu gönder, oh iş başardım, benden önce kimse düşünemedi bunu diye sevin.Sen sevin vatandaş delirsin, masa memurun, servis şefin, müdür yardımcın ve müdürün delirsin herbir vergi dairedende, bak buraya yazıyorum feryatlar ankaradan duyulacak.Bu maliye daha aldığı paralara habire otomatik ödeme emri göndererek kendi icra servislerini çileden çıkartıyor, aldığıo parayı düzenli takip etmeyi öğrenemedi, her gördüğü kira için mektup yazmak neyine.

  YAZ DA BİRAZ DA VİCDANINIZA YAZIN - HARAYDIN

  Bir yada iki kira geçim vasıtası demektir. Ticaret değildir. O halde kira şirket gideri değilse vergisi yüzde 5 olmalıdır. Kusura bakmayın elalem tefeci faizi için tasarrufunu tefeci faizine yatırırken gariban bir ev sahibi olmaya yatıracak, aldığı kira ile geçinecek hatta çoğu zaman üzerine üçbeş kuruş koyup kendi kirasını ödeyecek yani aslında kendide kiracı, yani aslında kira bütçesi açık veriyor, yan,i zarar ediyor. 400 TL kira alıyor kendi de kirada oturuyor 600 TL kira ödüyor yani kira 200 TL açık veriyor, siz diyorsunuz ki ben anlamam, zarar anlamam ben yüzde 20 vergi isterim bunun akıl mantık vicdan insanlık neresinde? Kira vergisi yüzde 5 olmalıdır. Kendi kirada oturan kira bütçesi kar ediyorsa yani geliri fazla ödediği az ise bunun üzerinden yüzde 20 vermelidir.İnsaf, vicdan, merhamet ya hu.